Nový IS: Revoluci nečekejte, změny probíhají postupně

Informační systém Masarykovy univerzity, známější spíše pod zkratkou IS, oslavil letos osmnácté narozeniny. K této příležitosti jeho vývojáři připravili pro uživatele novou verzi vzhledu, která má být modernější a lépe přístupná z mobilních zařízení.

Foto: Michael Bouška / Lemur

V jednoduchosti je síla

Hned na první pohled může uživatele nový IS překvapit podstatným zjednodušením. Na jednu stranu je sice mnohem přehlednější, když se v levém menu nachází jen několik položek, na druhou stranu však mohou některé odkazy chybět.

Postrádám například rychlý odkaz na rozvrh. Na počítači je sice vidět hned na úvodní stránce, na mobilu se však hledá velmi obtížně. Do menu si naštěstí můžete libovolný odkaz přidat sami tak, že v příslušné aplikaci (například na zobrazení rozvrhu) kliknete v cestě zobrazené nad nadpisem na ikonu připínáčku. Přidání odkazu do sekce Moje aplikace v menu je tak otázkou několika kliknutí.

Responzivita systému ještě pokulhává. Foto: Michael Bouška / Lemur

Responzivní IS? Ano, ale jen někde

Nový vzhled se sice snaží být přístupný i z mobilních zařízení, většina aplikací však zatím pro přístup z mobilního telefonu určena příliš není. Jedná se například o stránku Student nebo e-mailového klienta, který je na mobilních telefonech takřka nepoužitelný. Naopak správce souborů nebo interaktivní osnovy už předělány do nového vzhledu jsou. Věřím, že se budoucnu dočkají úprav všechny části, nicméně i vzhledem k rozsáhlosti ISu to bude pravděpodobně ještě nějakou dobu trvat.

To, že zůstává většina ISu kromě postranního menu stejná nebo podobná, je pro uživatele, kteří IS používali ve starém vzhledu, velká výhoda. Kdyby totiž správci změnili celý IS najednou, mohli by mít někteří uživatelé problémy se zorientovat.

Nový vzhled tak udává směr, kterým se zobrazení ISu bude v příštích letech ubírat. V současnosti jeho plnohodnotné použití na mobilech není příliš pohodlné, o zlepšení se však určitě jedná. Masarykova univerzita by se dále mohla inspirovat například mobilní aplikací UPlikace od Univerzity Palackého v Olomouci. Umožnění přístupu uživatelů do ISu z mobilních zařízení pomocí aplikace by mohlo značně zvýšit pohodlnost jeho užívání mimo počítač.

Michael Bouška