O důvěře v média debatovali lidé na multimediálním dnu

Už pojedenácté v řadě se do Brna sjeli redaktoři i mediální nadšenci z celé republiky. Katedra mediálních studií a žurnalistiky na půdě Fakulty sociálních studií znovu uspořádala multimediální den.

Na mediálním dnu se prezentovala i studentská média včetně MUNI TV a Radia R. Foto: Adéla Michalčíková / Lemur

Tradiční akce, která tentokrát nesla podtitul Důvěra a média, se uskutečnila minulý pátek a program byl i letos bohatý. „Důvěra v média stejně jako důvěra v ostatní veřejné instituce je jedním z klíčových faktorů, které ovlivňují, na kolik jsme schopni se zapojovat a věnovat se veřejnému, politickému a občanskému dění se zodpovědností a chutí, bez nichž to zkrátka nejde,” tak rozvedl hlavní téma na slavnostním zahájení v Jakub Macek, vedoucí katedry mediálních studií a žurnalistiky v Brně.

Studenti z vysokých, ale také ze středních a základních škol měli možnost se zúčastnit velkého množství tematických workshopů anebo navštívit přednášky. Středobodem celé události bylo atrium fakulty, kde probíhal mediální jarmark, na němž se prezentovala jednotlivá brněnská ale i celostátní média. Studenti tak měli možnost už od rána si popovídat s přítomnými redaktory a sami si vyzkoušet různé úkony novinářské práce.

Slavnostní zahájení, vyhlášení vítězů soutěže Školní časopis roku 2019 a předání cen Arnošta Heinricha za nejlepší žurnalistickou bakalářskou se uskutečnila v aule FSS. V sále také proběhla hlavní debata, v níž se hosté snažili najít důvody a případná řešení propadu důvěry v média. Debatu moderoval vedoucí katedry Jakub Macek, na otázky odpovídala výzkumná pracovnice MU Lenka Waschková Císařová, šéfredaktor serveru Aktuálně.cz Josef Pazderka a ředitel redakcí Vltava Labe Media Roman Gallo.

Přednáška Martina Řezníčka i živý rozhovor DVTV s Martinem Veselovským

Velkého zájmu se dočkala hned první přednáška celého dne. Současný moderátor Událostí ČT Martin Řezníček v ní rozvinul téma důvěry v média. Vyjádřil se také například k rozdílům mezi americkým a britským přístupem k novinářské práci nebo ke vztahu mezi veřejností a veřejnoprávními médii.

Martin Veselovský vedl rozhovor s podnikatelem Jiřím Hlavenkou. Foto: Adéla Michalčíková / Lemur

Na závěr měli návštěvníci unikátní příležitost živě pozorovat průběh rozhovoru DVTV přímo v amfiteátru FSS. Hostem rozhovoru byl politik a podnikatel Jiří Hlavenka.  Událost kladně hodnotil i moderátor a zakladatel DVTV Martin Veselovský: „Je skvělé, že naši diváci mohou vidět ten jednoduchý “setup” ve kterém natáčíme, protože to celkem logicky z našich rozhovorů není zřejmé.”

Na otázku, jak hodnotí vztah mezi dnešní mládeži a médii se Veselovský rozpovídal o fenoménu sociálních sítí a jejich dopadu na média. „Můžu odpovědět jen na základě vlastní zkušenosti. Mám dvě dcery, mladší má patnáct, starší šestnáct let a veškerá média konzumují přes sociální sítě, což je zásadní filtr,“ líčí Martin Veselovský.

On sám se tomuto filtru na sociálních sítích snaží vyhýbat, protože mu nevyhovuje. „Teď třeba zápasím s mým nastavením na Twitteru, který jsem si kdysi dávno zřizoval právě proto, abych tam měl výstupy z médií,“ popisuje Veselovský. „Postupem času ale cítím, jak se ten filtr a algoritmy mění, ne úplně k mé radosti. Proto si myslím že otázka vnímání médií v kontextu sociálních sítí bude velmi důležitá,“ dodává.

Letošní multimediální den byl pokryt několika živými vstupy v pořadu Newsroom ČT24, záznam z akce je také dostupný na facebooku studentské televize MUNI TV.