Od Facebooku k Platónovi ve hře Obcování s Ústavou
Kočovná filosofická divadelní společnost, která funguje již desátým rokem, představila svou další hru s názvem Obcování s Ústavou aneb hra o Platónovi bez Platóna. Ačkoli se může zdát, že je představení určené především studentům filosofie, není tomu tak. Podtitul Divadelní hra o Lásce, Kráse, Pravdě a Facebooku naznačuje, že hra je určena daleko širšímu publiku. Zdramatizované filosofické myšlenky, ale především vtip i akční scény můžete vidět ve středu 19. května od čtvrt na osm v aule fildy.
Podtitul odpovídá slovům scénáristy: „Chtěl jsem ve hře vyjádřit svoji antipatii k Facebooku a kalhotám Rejoice,“ řekl Michal Stránský, student filosofie. Divadelní soubor je složený především ze studentů filosofie. Kromě nich mohou diváci na prknech auly vidět také děkana FF a vyučující Katedry filosofie.
Hra inspirovaná knihou Konec civilizace pojednává o Adamovi, kterému se nelíbí žít v období představovaném zejména Facebookem. Nechá se proto zmrazit, aby se zachránil před tupostí věku. Před usnutím si přeje, aby se probudil, až si bude svět vážit filosofie a umění. To se sice stane, ale po chvíli žití v Městě moudrých a svobodných občanů zjistí, že se mu zastesklo po lidském pohlazení a normální pitce v hospodě. Probudil se totiž do světa, kde sice filosofie vládne světu, ale je necitelná a úřednická.
„Role mi sedla, jsem taky takový pseudointelektuál,“ řekl představitel Adama Petr Kopáček. Kladné ohlasy z publika dokládají, že role byly dobře obsazeny a hra diváky zaujala. „Bylo to fantastické. Viděl jsem i minulou hru, ale toto bylo mnohem vtipnější. Zároveň je to i přínosné pro studium,“ řekl student filosofie Václav Horáček. Nečekejte tedy rozvláčné přemítání o světě, ale hru, která udrží vaši pozornost a pusu rozesmátou.
Petrželka je také jedním ze tří zakladatelů Kočovné filosofické divadelní společnosti, jejíž nápad na vznik se zrodil při jednom neformálním setkání již v roce 1999. Divadlem prošla už spousta studentů, ale budoucnost není jasná. „Tento rok se nepřihlásil žádný prvák, takže nemáme nastupující generaci,“ dodal Petrželka, který si ve hře střihl i jednu miniroli.
Jasné je, že zkoušení jednou týdně v rámci povinné výuky nestačí. „Pravidelné zkoušky ve středu trvají nad časový rámec a ještě máme celovíkendové zkoušky,“ objasnil Petr Kopáček. Hodiny nacvičování se vyplácí, neboť přináší potlesk nejen na představeních v aule FF, ale také na Evropském festivale filozofie ve Velkém Meziříčí.
Autor: Romana Matuštíková