Poprvé na ESF

Nejen pro budoucí ekonomy je určen následující článek o almě mater mnoha úspěšných kapitánů průmyslu dnešní doby. Ekonomicko-správní fakulta zdobí nabídku fakult Masarykovy univerzity již delší dobu, je však zcela věrně svému zaměření velmi dynamicky se měnícím a vyvíjejícím se ústavem. Jaké tedy vlastně je studovat na této fakultě? O tom si přečtěte z pera letošního absolventa.

Ekonomicko-správní fakulta Masarykovy univerzity. Foto: Tomáš Muška/LeMUr.mu

Ekonomicko-správní fakulta je na poměry Masarykovy univerzity menší fakultousídlící v hezkém prostředí mezi vilkami na svahu Žlutého kopce na ulici Lipová. Samotná budova je vystavěna v moderním stylu a duchu, který je nadčasový a působí svěžím dojmem. Navíc se velmi hodí k samotnému ekonomickému zaměření fakulty, souzní s všudypřítomnou dynamikou, potenciálem a chutí jít vpřed a být přitom o krok před ostatními.
Atrium

Po vstupu skrze okázalé schodiště se otevře atrium, velký světlý prostor vyplněný bufetem se stolky, různě roztroušenými sedačkami a květinami. Toto je srdce fakulty, kde se odehrává většina společenské interakce. Skupinkydebatujících studentů jsou rozmístěny všude po prostoru, kdo je sám, tak se většinou učí nebo před sebou má rozložený laptop.

Kam na jídlo

V atriu se nachází poměrně dobrý bufet. Prodávají v něm bagety, laskominy, sušenky, pití, ale i teplá jídla a pizzu, takže na občasné obědy poslouží skvěle. Jeho dobrou kvalitu dokládají i zedníci, kteří se tam čas od času objeví na pivo, nebo studentky zdravotnické střední školy přes ulici, které si do něj rády zajdou na něco dobrého. V dopoledních přestávkách se v bufetu bohužel tvoří fronty délky dospělé anakondy.

Bufet není jediné místo k jídlu potažmo oddechu. Na obědy poslouží nejlépe menza. Ta je od školy vzdálena asi 300 m, na druhém konci komplexu kolejí Vinařská, který ji s fakultou spojuje. Cesta do jídelny vede po širokém chodníku v příjemném prostředí borových hájů, zvláště v létě je pohodovým zpestřením školního dne. Pokud je škaredé počasí či tuhá zima, je vzdálenost menzynaproti tomu nevýhodou, ale aspoň se naučíte chodit hodně rychle. Menza má dobrou pověst a kvalita jídla je průměrná, chodí do ní hodně studentů i z jiných fakult.

Kam na výuku

Zpátky do atria, do „srdce“ fakulty. Pokud jím projdete skrz, narazíte na schodiště, které tvoří hlavní tranzitní prostor budovy. Tady probíhá většina přesunů mezi patry, prolétne tu nejvíce letmých pozdravů a zpocených opozdilců. Školu v podstatě tvoří dvě ramena chodeb vybíhající z velkých prostorů odpočívadel schodiště. Dobrý smysl pro humor stavitelů zřejmě způsobil, že do horních dvou pater se nedostanete po hlavním schodišti, ale pouze výtahy nebo bočními požárními schodišti. Do těchto pater, sídliště kateder, nicméně zavítáte jen málokdy – výuka se tam nekoná.

Část učeben je menších, pro zhruba dvacet lidí, tam probíhají hlavně jazykové kurzy. Toto uspořádání je velmi šťastné a kvalita výuky roste s nižším počtem studentů ve třídě. Ostatní učebny jsou větší, v zásadě se dělí na dva typy.Skupina označená písmenem S slouží pro semináře a skupina P jsou přednáškové auly. Královská, hlavní, učebna nese označení P1, které ovšem v nedávné době ustoupilo názvu Citi Hall, dle hlavního soukromého sponzora fakulty. Tato aula se nachází na opačné straně atria než tranzitní schodiště a je zdaleka největší na fakultě. Odehrávají se v ní veškeré hlavní přednášky společné pro více oborů, kapacita se pohybuje někde okolo 300 posluchačů. Ze začátku školního roku, kdy jsou ještě všichni horliví, tam ale možná dostanete klaustrofobický záchvat, opozdilci musí sedět na schodech, proto choďte včas. Naštěstí tato situace po prvních pár týdnech pomine, zájem opadne jako velká voda a pak bude místa všude, kolik jen chcete.

K čemu je Krmítko

Na fakultu si našlo cestu i Krmítko. Pro neznalé věci, jedná se o síť kaváren rozmístěnou po vybraných fakultách Masarykovy univerzity. Zdejší Krmítko se nachází v suterénu, v prostorách, kde dříve bývala posilovna a poté studovna. Tmavší prostory osvětlené tlumenými bodovými světly a lampičkami vytváří výbornou atmosféru na oddech. Výběr kávy, zákusků i dalších věcí je obrovský.Točí se tam i pivo a nalévá se víno, smutno vám tam rozhodně nebude. V uplynulém školním roce Krmítko nachystalo filmové večery, školu salsy, vinné ochutnávky a další akce, kulturně to tam tedy žije.

Knihovna, internet  a jiné informační zdroje

Z atria se přímo dostanete i do knihovny a studovny zároveň. Cesta tam vede přes předsunutý skleněný prostor, kde musíte odložit do skříněk vše, co do knihovny nepatří. Mobil stačí vypnout nebo ztlumit mu zvuk, laptop je vítán. V knihovně je dost míst ke studiu, výběr knih dobrý, ale domů si bez předchozí rezervace známější a oblíbené knihy většinou napoprvé neodnesete. Pozor na to, rozhodně se nevyplatí nechávat obstarávání literatury na poslední chvíli, to už je většinou pozdě a všechno je rozpůjčované a zarezervované.

Celá budova fakulty by měla být pokryta Wi-fi signálem. V praxi to funguje tak, že sice v Citi Hall a atriu s knihovnou bude připojení k internetu fungovat vždy skvěle, ale ve vyšších patrech a dál od středu budovy bude signál slábnout a ztrácet se. Proto se obrňte trpělivostí. Připojení je napoprvé trochu složitější, potom už je to sranda. Pokud nemáte laptop, v prvním patře v levéchodbě jsou počítačové učebny. Vstup je pouze přes čtečku na ISIC, ostatně jako do jakékoliv místnosti s výjimkou toalet v budově. Počítačů je dost, dopoledne může někdy nastat problém, kdy na uvolnění místa musíte chvíli počkat. Ale s tím, jak přibývá laptopů ve vlastnictví studentů, tento jev pozvolna mizí. Studijní oddělení naleznete v prvním patře, přímo u schodiště. Občas se zde tvoří fronty. Pokud chcete řešit něco netradičního, co může zabrat více času, raději tam jděte v neexponovaný čas, třeba odpoledne, poté co si zjistíte otevírací hodiny. O fakultě by se dalo psát a psát dlouhé hodiny, je spousta věcí, které jdou zjistit pouze navštěvováním tohoto ústavu. Určitě na ně začnete brzo sami přicházet a bylo by nefér vás připravit o momenty překvapení. Doufáme, že většina z nich bude příjemných a přejeme hodně zdaru ve studiu.

Autor: Tomáš Král