Povinný tělocvik na MU – to je sebeobrana i golf

Tělocvik je na Masarykově univerzitě povinný kvůli podpoře zdravého životního stylu studentů. Provedeme vás nástrahami toho, kdy, kde a jak si ho zaregistrovat, a prozradíme vám, co všechno musíte pro absolvování předmětu udělat.

Foto: Tomáš Muška/LeMUr.mu

Studenti všech fakult Masarykovy univerzity vyjma Fakulty sportovních studií mají povinnost získat za své bakalářské či dlouhé magisterské studium celkem dva zápočty za tělesnou výchovu. To představuje hned dva tělocvičné kurzy po jednom kreditu absolvované do konce studia (nebo do konce šestého semestru  v případě magisterského nenavazujícího studia). Tělocvik zajišťuje Centrum univerzitního sportu Fakulty sportovních studií MU (CUS) a výběr je naštěstí široký. K dispozici je celá řada semestrálních předmětů, mezi nimiž najdete sebeobranu, horostěnu i pěší turistiku.

Své povinnosti ovšem můžete učinit za dost, i pokud se vypravíte na některý z prázdninových kurzů. Mohou se týkat vody – ať ve skupenství pevném nebo kapalném – tance či třeba vysokohorské turistiky. Je nutné trošku plánovat, protože v jednom semestru je možné absolvovat pouze jeden semestrální předmět a jeden výcvikový kurz.

V semestru cvičíme pod kódem p9

Klasické jednosemestrální kurzy se registrují jako běžné předměty v období vyhrazeném pro Fakultu sportovních studií (CUS). Najdete je pod kódy začínajícími p9. Je třeba si projít registrací a následně zápisem seminárních skupin vybraného tělocviku (podrobně to LeMUr rozebíral zde a zde). Registrace tělocviků se pro nadcházející semestr opětovně otevře 13. 9.

Opravdový boj o váš vysněný tělocvik ale zpravidla svedete právě až při zápisu seminárních skupin, které jsou na rozdíl od předmětů samotných přísně kapacitně omezené. Pro příští semestr začíná 20. 9.

A za co vlastně získáte kýžený kredit? Nebojte, žádné závěrečné testy vás nečekají. Rozhoduje jen prezence. Právě proto vám ale většina vyučujících nebude tolerovat příliš mnoho absencí a je tedy nutné ukořistit seminární skupinu, která probíhá v čase, jenž se vám perfektně hodí.

Výcvikové kurzy oživí prázdniny

Aktuální nabídku výcvikových kurzů najdete na webu CUS. Své prázdninové putování pak můžete zahájit v obchodním centru MU výběrem a nákupem vámi vybraného kurzu. To je dobré udělat s dostatečným předstihem, protože počet míst je omezený. Můžete si také zaregistrovat předmět s kódem p997 (letní kurz) nebo p996 (zimní kurz), ale i v opačném případě se o to, aby se úspěšně absolvované výpravy projevily v podobě zeleného políčka v ISu, postarají jejich vedoucí. Pokud s sebou například chcete na pláž či lyže vzít partnera nebo partnerku nestudující na MU, jde to také často domluvit. Při plánování je ale třeba počítat s tím, že jakmile jednou kurz koupíte, peníze v případě neúčasti už zpět nedostanete. Jediným řešením je najít si nějakého ochotného náhradníka.

Sportovci a ti s lékařským potvrzením tělo cvičit nemusí

Pokud patříte mezi náruživé sportovce, kteří se ve svém volném čase moří na trénincích a následně se účastní vrcholových sportovních soutěží, můžete si nechat tuto činnost uznat místo povinného tělocviku. To samé platí pro studenty, kterým sportování nedovolí dlouhodobé zdravotní potíže a doloží to potvrzením od lékaře. Podrobnosti opět zmiňuje web CUS.

Splněno. A co dál?

Pakliže jste své dva kredity za povinný tělocvik už získali, další předměty spadající pod něj už studovat podle univerzitních pravidel nemůžete. Není ale nutné věšet hlavu. Pořád máte možnost zapsat si některý z volitelných tělocviků pod kódem s počátkem p8. Myslete ale na to, že o volitelné tělocviky je velký zájem. Pokud se vám tak nepodaří ukořistit nic, co by vás zajímalo, můžete stále využít placených sportů, které nabízí Masarykova univerzita s kódy c9.

Jestli si chcete na příští semestr vybrat nějaký tělocvik, ale schází vám inspirace, není nic jednoduššího, než se podívat do rubrikyTělocvik na LeMUrovi. Najdete tam třeba zkušenosti s pilates, aikidó i posilovnou.

Autor: Lukáš Valášek