Praktická výuka, drahý alkohol a MHD zdarma. Tak se žije studentům v Estonsku

Jsem studentkou žurnalistiky a politologie a strávila jsem semestr na pracovní stáži v Estonsku. Jaké byly moje zkušenosti s touto pobaltskou zemí?

Vyhlídka se znakem města nad hlavním Náměstím svobody (Freedom square/Vabaduse väljak) v Tallinnu. Foto: Kateřina Milotová / Lemur

Malá země na severovýchodě Evropy láká čím dál více českých studentů. Tato digitální velmoc, jak se jí přezdívá, se pyšní nejen nejnovějšími digitálními vymoženostmi, ale také krásnou severskou přírodou.


Staré město Tallin. Foto: Kateřina Milotová / Lemur

V Estonsku jsem strávila semestr na pracovní stáži na Velvyslanectví České republiky v Tallinnu, kde jsem se podílela na každodenní činnosti úřadu a organizaci kulturních akcí, sepisovala zprávy, účastnila se mezinárodních konferencí a mnoho dalšího.

Co se týče výjezdu v rámci programu Erasmus, pak Centrum zahraniční spolupráce Masarykovy univerzity studentům nabízí celkem čtyři univerzity v této pobaltské zemi – Tallinnskou univerzitu, TalTech, zdravotnickou vysokou školu a Tartuskou univerzitu. První tři školy se nachází v hlavním městě Tallinnu, které má něco málo přes 400 tisíc obyvatel a pouhé čtyři tramvajové linky. Univerzita v Tartu, takovém malém estonském Brnu, se řadí mezi jedny z nejlepších univerzit široko daleko. Tartu je hlavním studentským centrem, které žije zejména v období semestrů. Stejně jako v Tallinnu se i zde pořádá velké množství kulturních akcí, festivalů a zajímavých přednášek.


Ulice starého města na Toompea hill v Tallinnu. Foto: Kateřina Milotová / Lemur

Estonský školský systém je velmi praktický a efektivní. Studenti musí neustále vypracovávat úkoly, prezentace a seminární práce v průběhu celého semestru, na jeho konci je však čeká zasloužená odměna v podobě minima povinných zkoušek.

Nejmladší pobaltská republika se stala první zemí Evropy, která zavedla systém „e-státu“. V praxi to znamená, že lze vše snadno a rychle vyřešit po internetu – a to od placení daní, komunikace s úřady, elektronického volebního hlasování, lékařských předpisů po spravování vlastní společnosti či firmy online kdekoli ze světa. Digitální opatření denně Estoncům šetří desítky minut času a usnadňují život v mnoha ohledech. Základem je vlastnit takzvanou zelenou kartu, která vám odkryje spoustu výhod. K jejímu vyřízení stačí prokázat trvalé bydliště v Estonsku, většinou skrze nájemní smlouvu. Jednou z největších výhod této karty je bezplatná veřejná doprava v hlavním městě země, v Tartu pak pouze částečně na konkrétní autobusové linky.

Ačkoli je Estonsko obecně řazeno do kategorie zemí se stejnou životní úrovní jako Česko, poměrně často narazíte na značné cenové rozdíly, zejména co se týče stravování v jídelnách a restauracích. Ceny jsou samozřejmě vyšší v hlavním městě, kde za pronájem pokoje zaplatíte zhruba 300 eur měsíčně (cca 7 800 Kč). Marně byste tady hledali známé mezinárodní obchodní řetězce, místo toho se na každém rohu setkáte se supermarkety Maxima, Rimi či velkoobchodem Selver, kde seženete téměř cokoli včetně mléka, jogurtu nebo smetany v plastovém sáčku. Stejně tak zapomeňte na síť kaváren Starbucks a Costa coffee – estonský Caffeine, popřípadně Reval café je však skvělou alternativou.


Palác Kadriorg a přilehlé zahrady. Foto: Kateřina Milotová / Lemur

Alkohol a večerní zábavy ke studentskému životu patří stejně jako akademické psaní a hodiny strávené v knihovně. Ceny za alkoholické nápoje jsou ve srovnání s Českem opravdu vyšší. Za půllitr piva nebo dvě deci vína běžně zaplatíte okolo pěti eur.

Nechcete jet do zahraničí studovat, protože byste raději nasbírali nějaké pracovní zkušenosti, ale nevíte, kde hledat zajímavé nabídky? Odpověď je jednodušší než většina zvídavých očekává – sledujte webové či Facebookové stránky institucí, které jsou spojené s vaším oborem, a dohledávejte si další informace na internetu. Ministerstva České republiky pravidelně nabízí zahraniční stáže, na které vypisují výběrová řízení. Poté stačí jen splňovat kritéria, sepsat motivační dopis a případně dorazit na pohovor pokud jej instituce vyžaduje. Centrum zahraniční spolupráce Masarykovy univerzity také v průběhu semestru rozesílá nabídky do e-mailové schránky každého studenta. Stačí aktivně hledat a vynaložit potřebné úsilí. Díky absolvované stáži mohu jen potvrdit, že zkušenosti, které jsem za poslední tři měsíce nasbírala, jsou k nezaplacení a jednoznačně stojí za veškeré dopisování zkoušek po příjezdu.


Národní park Lahemaa. Foto: Kateřina Milotová / Lemur

Shrnuto, podtrženo: Estonsko je skvělou a vstřícnou evropskou zemí,
která vám má zaručeně co nabídnout. Ať už v Estonsku plánujete studovat nebo pracovat, zabalte si s sebou dostatek teplého oblečení, a pokud vyjíždíte na podzim – tak i troje rukavice!