Právnická fakulta: praxe nebo „biflování“?

„Učení si nechávám spíš na zkouškové období,“ říká studentka druhého ročníku brněnské právnické fakulty Lucie Cvrčková. Podělila se s námi o to, jak se na práva dostala, jak jimi prochází a jestli tohoto svého studijního kroku nelituje.

Právnická fakulta Masarykovy univerzity na Veveří. Foto: Mercy/Wikipedia Commons

Jak ses připravovala na přijímací zkoušky na práva? Byly náročné?
Abych pravdu řekla, tak jsem se moc na přijímací zkoušky, tedy na TSP, nepřipravovala. Udělala jsem si jen několik testů předem, což je asi nejlepší možná příprava, jak u tohoto druhu přijímaček uspět. Už jsem měla totiž jisté, že jsem přijata ještě na jinou školu, proto jsem byla u TSP naprosto klidná a bez stresu, což mi asi nakonec taky pomohlo a vyšlo to. Jinak TSP nejsou zrovna nejjednodušší, myslím si ale, že pravidelným procvičováním se může člověk velmi dobře připravit a naučit se takovéto testy řešit.

Kolik studentů se hlásilo a kolik brali?
Tak to přesně nevím. Myslím, že nás do prváku brali něco kolem 500 a že procentuální úspěšnost přijetí je asi 10 %.

Je vás v ročníku celkem dost… Jaká je flexibilita ve vytváření rozvrhů? Máte studijní skupiny?
Je nás opravdu hodně. Studijní skupiny nemáme, rozvrh si každý tvoří sám podle toho, jak mu to vyhovuje časově a podle učitelů, které chce mít. Je to ale někdy vážně boj, přihlásit se do seminární skupiny, kterou chcete. Chce to trochu toho štěstí při klikací soutěži.

Takže se můžeš na každém semináři potkat s úplně jinými lidmi?
Přesně tak. A to se mi na tom docela líbí, že takhle poznám vcelku dost svých spolužáků.

Je mezi studenty spolupráce?
Spolupráce mezi studenty na naší fakultě funguje velmi dobře. Nikdy jsem neměla problém sehnat materiály od starších i současných spolužáků. Je spousta internetových stránek, kde máme možnost studijní materiály sehnat.

Kolik dní v týdnu ti zabere škola?
Mně asi tak tři dny, když počítám i přednášky. Někdo má dokonce všechny semináře zapsané i v jednom dni, což je na naší fakultě možné.

Jak bys porovnala náročnost školy v průběhu semestru a potom ve zkouškovém?
Já osobně patřím spíše k studentům, co toho přes semestr zrovna moc neudělají a pak všechno dohánějí ve zkouškovém. A to je pak slušný rozdíl v náročnosti na učení. I když to tak dělá pravděpodobně většina studentů na PrF. Vždy si říkám, že tenhle semestr to bude jiné, a ono ne, ale je pravdou, že zatím ty zkoušky nebyly moc náročné, to teprve přijde.

Je škola zaměřená i prakticky, nebo je to především „biflování“ teorie nazpaměť?
První dva semestry byly spíše teoreticky zaměřené. To byla jen samá teorie a dějiny, jak to na začátku bývá. Teď už je to zajímavější a máme skutečné „právnické“ předměty, samozřejmě v nich také bereme teorii, ale semináře jsou dost praktické. Vždy se na nich řeší určité případy z praxe, a to dost pomáhá v pochopení teorie.Jsi ve druháku, školu jsi už celkem poznala.

Nelituješ, že ses dala na „právničinu“?
Těžko říct, ne, že bych litovala, ale v tom prváku mě ta škola zrovna moc nebavila. Jak jsem už říkala, s „právničinou“ jsme se tam moc nesetkali. Teď jsem ve čtvrtém semestru a pár seminářů, kde řešíme praktické věci, mě baví, takže svého rozhodnutí prozatím nelituji. Ale uvidíme, ještě mám tři roky před sebou. Zeptej se mě pak.

Autor: Barbora Zavřelová