Prezident jmenoval Martina Bareše rektorem Masarykovy univerzity

Nový rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš byl dnes na Pražském hradě jmenován do své funkce prezidentem Milošem Zemanem. Univerzitu chce posunout především k vyšší kvalitě ve vzdělávání i výzkumu.

Milož Zeman jmenoval Martina Bareše rektorem Masarykovy unviverzity. Zdroj: Masarykova univerzita

Martin Bareš 1. září vystřídá Mikuláše Beka, jemuž na konci srpna končí druhé funkční období, a stane se tak 34. rektorem Masarykovy univerzity. Jeho cílem je, aby Masarykova univerzita v prestižních světových žebříčcích vysokých škol pronikla do první pětistovky a předstihla do roku 2030 Univerzitu Karlovu, která je v tuto chvíli českou jedničkou.

 „Masarykova univerzita hodně investovala do svého zázemí, které je dnes na špičkové evropské úrovni, potřebujeme ale dále rozvíjet potenciál našich akademiků a studentů, kteří mají a budou mít hlavní podíl na tom, jak úspěšní se v budoucnu jako univerzita staneme,“ uvedl nově jmenovaný rektor.

Nový rektor Martin Bareš. Zdroj: Masarykova univerzita

Martin Bareš je lékař-neurolog a zkušenosti z vedení univerzity
již má. V letech 2011–2018 působil nejprve jako prorektor pro rozvoj a poté jako prorektor pro akademické záležitosti. Od února loňského roku vede Lékařskou fakultu MU jako její děkan.

Zaměřit se Bareš chce i na posílení role Masarykovy univerzity ve společnosti. „Jako vysoká škola musíme více vnímat společenské potřeby a vyjadřovat se k důležitým společenským otázkám a problémům. Jsme apolitická instituce, ale vůči společnosti máme odpovědnost, a navíc i potřebnou expertízu,“ řekl nový rektor.

Bareš již také oznámil jména nových prorektorů, s nimiž v září předstoupí před Akademický senát MU. Mezi nimi je například Břetislav Dančák, dosavadní děkan Fakulty sociálních studií MU, který bude prorektorem pro internacionalizaci a statutárním zástupcem rektora, nebo Šárka Pospíšilová, vedoucí Centra molekulární medicíny, která se stane prorektorkou pro výzkum a doktorské studium. Z předchozího vedení by měli pokračovat dva prorektoři – matematik Michal Bulant jako prorektor pro vzdělávání a kvalitu a geografka Hana Svatoňová jako prorektorka pro záležitosti studentů, absolventů a vnější vztahy.