Při hledání bydlení studenty čeká mnoho nástrah, říká Martin Březina

Co všechno má být v ubytovací smlouvě? O jak vysokou kauci si může majitel bytu říct? Odpovědi na tyto a další otázky najdou studenti, kteří hledají bydlení v Brně na portálu UlovDomov.cz. Stránky jim kupříkladu poradí, na co si dávat pozor při podpisu smlouvy nebo čeho si všímat při první prohlídce bytu. LeMUr.mu pozval k rozhovoru jednoho ze zakladatelů tohoto portálu Martina Březinu.  

Martin Březina je spoluzakladatelem projektu UlovDomov.cz. Foto: Jitka Janů / LeMUr.mu

Co je pro studenta při hledání bydlení rozhodující? 
Nejdůležitější je obvykle lokalita. V Brně je dobře vidět, že o bydlení kolem univerzit je větší zájem. Rozhodující je však i velikost bytu, doba cesty do centra a samozřejmě cena.

O jaká místa mají studenti nejčastěji zájem?
Taková top lokalita je Veveří. Například o bydlení kolem Konečného náměstí je velký zájem, protože je poblíž mnoho fakult. Ze stejného důvodu patří mezi oblíbené také Žabovřesky, Bohunice nebo Nový Lískovec.

Na co si musí dát student pozor, když hledá bydlení?
Nástrah je poměrně mnoho. Doporučuji se vždy podívat na katastr nemovitostí, kde zjistíte, zda opravdu podepisujete smlouvu s pravým vlastníkem nemovitosti. Na UlovDomov.cz se snažíme dělat o veškerých rizicích osvětu, a tak jsme sepsali průvodce, e-book s tipy jak hledat bydlení či generátor smluv. Jestliže student neví, jaká je vhodná cena bytu či jaké body by měla obsahovat smlouva, může si zdarma přečíst tyto informace na našich stránkách. Také nabízíme možnost stáhnout si formulář, kde si můžete po vytisknutí zatrhávat důležité body. Při prohlídce si potom kupříkladu označíte, jestli v bytě svítí světla, není plíseň v koupelně nebo zda si můžete vyměnit zámek.

Je výměna zámku důležitá?
Ano. Když jdu bydlet do pronájmu, dostanu klíče k zámku, jenž vlastník neměnil. Předtím tam však bydlelo už dvacet různých nájemníků a každý si mohl tyto klíče okopírovat. Kdokoli z nich může potom přijít k vám do bytu a vykrást jej. Nedávno jsme to řešili s právníky a nájemník si může nechat zámek kdykoli vyměnit. Je samozřejmě vhodné o tom říct majiteli s tím, že mu kopii klíče také předáte.

Mají studenti se zvířaty obtížnější hledání bytu?
Podle nového občanského zákoníku vám vlastník nemůže zakázat psa či jiné zvíře. Problém je, že majitelé nemají zvířata ve svých bytech v oblibě, snaží se to napsat do smlouvy, přestože takové ustanovení není platné. Vždy je to však především o domluvě.

Důležité je všímat si detailů

Jaká by měla být ubytovací kauce?
Zákoník aktuálně říká, že kauce může být až šestinásobek měsíčního nájmu. Je to hlavně kvůli neplatičům. Nicméně v praxi je kauce ve výši jednoho až dvou měsíčních nájmů. Mnohdy se lze domluvit, abyste platili na splátky. Někdy majitel kauci vrací po půlroce, za předpokladu, že se u nájemníků neobjevily žádné problémy. Na druhou stranu čím je kauce vyšší, tím větší si musíte dát pozor, aby se vám v případě, že byt nezdevastujete, celá vrátila.

Bydlení na koleji je sice levnější, ale najdou se i nevýhody. Zdroj: UlovDomov.cz

Bydlení na koleji je sice levnější, ale má i své nevýhody. Zdroj: UlovDomov.cz

Jak rozpoznat opravdovou nabídku od podvodu?
Pravidlo číslo jedna je nikomu neposílat peníze, dokud byt a jeho vlastníka neuvidíte osobně. Ověřit si důvěryhodnost majitele a prohlédnout si smlouvu. Podívat se na délku nájmu, aby se studenti nemuseli hned po měsíci vystěhovat. Při předání, než se lidé nastěhují, doporučuji byt ještě pořádně projít, nafotit případné závady jako prasklé kachličky. Po ukončení smlouvy pronajímatel nemůže říct, že škodu způsobili oni.

Kdybyste právě nastupoval do prvního ročníku na vysoké škole, dal byste přednost ubytování na koleji nebo na bytě? Proč?
Na kolejích je skvělé, že člověk tam pozná spoustu lidí a mohou společně třeba studovat. Co se však kvality bydlení týče, velmi pokulhává. V ceně kolejí je možné dnes sehnat bydlení v hezké 3+1, blízko školy a bez dozoru, který kontroluje veškeré návštěvy.

V čem se UlovDomov.cz liší od podobných služeb?
Asi hlavní odlišností je, že se zaměřujeme na pronájmy a spolubydlení. Momentálně tvoříme největší databázi takových nabídek. Tyto inzeráty jsme vložili do jednoduchého a přívětivého prostředí. Na vyhledávání používáte jednu velkou mapu. Soustřeďujeme se také na to, aby bylo možné najít bydlení přes mobilní zařízení. Zájemci o byt u nás mohou vyplnit krátký formulář a představit se tak pronajímateli, který má potom jednodušší výběr. Nově jsme dokončili i službu Prověřování nájemníků, kde jsme schopni v pár vteřinách zkontrolovat nájemníky ve veřejných rejstřících jako je insolvence, exekuce či hledané osoby policie. Jdeme tedy hodně do hloubky pronájmů. Chceme být v této oblasti jednička na trhu.

Ondřej Myšák