ProFIdivadlo letos půjde Donaha

Donaha, tak se jmenuje hra, kterou letos bude hrát informatické ProFIdivadlo. Reprízy představení budou již tradičně v univerzitním kině Scala a derniéru bude letos hostit Brněnské výstaviště při oslavách stoletého výročí Masarykovy univerzity.

Letos bude ProFIdivadlo hrát představení výjimečně čtyřikrát, naposledy při oslavách výročí Masarykovy univerzity na výstavišti. Foto: archiv ProFIdivadla

ProFIdivadlo letos představí inscenaci známé hry Donaha. Scénáristé Pavel Havelka a Josef Prokeš se inspirovali v anglické předloze Terrence McNallyho a Davida Yazbeka The Full Monty z roku 1997 a ve zpracování karvinského divadla. Základní dějovou linkou je skupinka nezaměstnaných informatiků, v původní předloze ocelářů, kteří se rozhodnou secvičit strip show a pokusit se tak uživit.

Přestože originál byl muzikálem, ve verzi ProFIdivadla se zpívat nebude. „Rozhodli jsme se, že stačí tanec. Proto jsme ale také museli upravit scénář a doplnit do textu dějově podstatné informace, které se by se divák jinak dozvěděl z písní,“ uvedl režisér Zdeněk Filipec. Veškerá hudba v představení bude původní, a to i v tanečních sekvencích. I hudbu si tu studenti tvoří sami.

Pánové, hlídejte si svá tanga!

Premiéra hry se bude konat 15. května od půl osmé večer v posluchárně D1 na Fakultě informatiky. Reprízy studenti odehrají v kině Scala 22. května od pěti hodin a poté od půl osmé. Při oslavách stoletého výročí Masarykovy univerzity a pětadvacetiletého výročí Fakulty informatiky na Brněnském výstavišti sehraje ProFIdivadlo derniéru 15. června od 19 hodin v rotundě v pavilonu A. „To bude taky pro studenty pravděpodobně největší letošní výzva, protože na výstavišti bude mnohem větší prostor, než ten, na který si teď zvykají. A navíc tam bude trochu jiné a větší publikum než to, které chodí třeba do Scaly,“ vysvětlil Filipec.

Umělá inteligence vzala programátorům práci, proto se skupinka ajťáků rozhodla nacvičit strip show. Foto: archiv ProFIdivadla

ProFIdivadlo má v současnosti kolem 80 členů a asi 30 z nich bude v představení hrát. Zbytek se věnuje hudbě, osvětlení, ozvučení, marketingu či výpravě. „Nejvíce nedocenění jsou podle mě právě ti, kteří se věnují výpravě a produkci. Připravují scénu, kostýmy a rekvizity a vlastně nejsou ve finálním produktu vidět. Musí naplnit představu režiséra a to není vždy úplně jednoduché,“ dodal režisér.

Studentský soubor ProFIdivadla (Pro Fakultu informatiky divadla) vznikl roku 1998 původně jako spontánní zájmová záležitost jedné fakulty. Od roku 2006 pak působí na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity pod patronací celouniverzitně volitelného předmětu VV040 Divadelní hra. Předmět je možné si zapsat i opakovaně a není nutné mít zkušenosti s herectvím či s organizací divadla. V jarním semestru studenti vždy nastudují jednu inscenaci, jejíž premiéra se poté uskuteční u příležitosti Dies Academicus. S týdenním odstupem pak následují repríza a derniéra v prostorách univerzitního kina Scala.