Promotéři 6 dBs: Vybíráme originální kapely, které nás baví

Kterýkoliv den si zajít do klubu na nějakou tu kapelu, není v Brně vůbec žádný problém. Na opačné straně však stojí lidé, kteří musí odvést slušnou porci práce, aby sem nějaký ten zajímavý hudební úlovek dostali. Těmto nadšencům se říká promotéři. My si povídali s Adamem Pitrochou (21), nejvýraznějším členem promotérské skupiny 6 dBs, díky níž se může Brno pochlubit zajímavými a neokoukanými koncerty kapel z celého světa.

Adam na akademické půdě už druhý rok válčí na frontách politologie a bezpečnostních a strategických studií. Pokud ve volném čase nepřipravuje nějaký ten koncert, tak je velice pravděpodobné, že běhá s foťákem v ruce po klubech, aby zachytil náladu hudebních vystoupení.

Jak se u tebe zrodil nápad, že bys mohl pořádat koncerty?
Dlouho jsem chodil na koncerty na Flédu a na Yacht, na věci, které sem vozili Loser Crew, což jsou asi zásadní promotéři pro Brno. Pak jsem někde slyšel desku rakouské kapely BulBul a všichni mluvili o jejich výtečných koncertech, tak jsme se je snažili kontaktovat a domluvit tady jejich koncert, což se nakonec povedlo.
Takže pokud tomu dobře rozumím, tak tito Rakušani stáli za vaším prvním a zásadním krokem. V té době jste už vystupovali pod značkou 6 dBs? Jak vznikla a co vůbec znamená?
Náš první krok byl koncert našich kamarádů Voodooyoudo a Pinking Shears, tam jsme si tak nějak zkusili udělat promo, plakáty a podobně. Upřímně řečeno, to byla dost amatérská akce. Jinak v té době jsme už byli 6 dBs. Vzniklo to tak, že jsme si chtěli dát nějaký název a nic se nám dlouho nelíbilo. Z toho množství nápadů pak vykrystalizoval název 6 dBs, nic to neznamenalo. Pak si z nás kluci z My Dead Cat začali dělat legraci, že to znamená Six Debils.
Koukal jsem, že jste zařizovali akce kapelám z různých částí světa. Jak se k nim dostanete?
To je různé. Některým kapelám píšeme my, jestli by tady nechtěly hrát. Některé kapely zas kontaktují nás, zda bychom jim tady nechtěli udělat koncert. Jiné kapely zastupuje booking agency, která nám pošle vždy jakýsi list kapel, které zrovna jedou turné po Evropě a my si můžeme nějaké datum zamluvit. Vybíráme především podle vkusu a podle našich finančních možností. Stejné je to i s kapelami z ČR.

Říkáš, že podle vkusu, jaký je tedy váš vkus?
Snažíme se dělat originální kapely, které nás baví. Konkrétně můj problém je ten, že se neomezuji na žádný styl a podle toho dělám koncerty. V našem podání se tak můžete dočkat čehokoliv od jazzu (In depth’n’dense) přes kytarovky (Affordable Hybrid) až po noise (Khuda). Nyní spolupracujeme s Burningem, se kterým máme i jednou za čas rádiovou „show“ na Radiu R, takže na naše akce pronikly i taneční skupiny jako High Edition. Mix všeho, ale zábava.

Dobře, takže se s kapelou kontaktujete, shodnete se, že by koncert byl fajn, ale jak to pokračuje dál?
Dohodneš se s kapelou nebo s booking agency na datu, finanční garanci, občerstvení, podmínkách ubytování, stage plánu atd. Pak se dlouho nic neděje a my nachystáme tiskovku a plakáty, obepíšeme weby a facebooky, zamluvíme hotel pro kapelu a večeři. Kapela dojede a začne se chystat na koncert, pak přijde zvukovka, koncert, pár piv, … Kapela pak jde spát, ráno jdeme na snídani nebo oběd, kapele pak většinou ukážem město nebo jdeme koupit nějaké struny nebo paličky a kapela odjede.
To zní docela idylicky. Přesto máte na svém myspace napsáno „Another people who lavishing money on concerts“. Jak to tedy z ekonomického hlediska vypadá?
Hehe, o iluze, že bychom na koncertech vydělali, jsme přišli docela brzo. Jsme rádi, když se koncert alespoň nějak zaplatí a my na něm netratíme. U nás to bohužel funguje tak, že když uděláš koncert Michala Davida, tak ti tam dojde 50 000 lidí, ale kdyby u nás hrál Billy Cobham, tak tam dojde sotva 500 lidí. My tedy těžko někdy uděláme Cobhama, ale je to podobný model. Náš vepřo-knedlo-zelo národ radši půjde osmkrát ročně na Vypsanou fiXu nebo v Brně třeba na The Hydes, než aby zašel na něco nového, případně si to alespoň poslechl. Problém je v tom, že kapely od nás mají šanci uspět tak leda od Krásné po Bukovec, v zahraničí by o ně těžko někdo zakopl. Docela dobře to popsal Kay ze Sunshine v jednom rozhovoru pro Superbeat: Je to začarovaný kruh počínaje časákama a rádiem a konče fanoušky.
Pokud jsem dobře počítal, tak jste zařídili koncert více než dvěma desítkám skupin. Na kterou z nich nejraději vzpomínáš?
Co se týče koncertů, tak na Papier Tigre nebo BulBul, co se týče lidí, tak na Khudu nebo Affordable Hybrid, se kterýma si často píšeme a těšíme se, jak se zase uvidíme. Z českých kapel pro mě tvoří špičku C, The Mood, Medulla nebo Voodooyoudo, se kterými spolupracujeme docela často.

Na závěr bych se tě chtěl zeptat, zda něco zajímavého chystáte v nejbližší době.Chtěl bych všechny pozvat 20. května na Flédu. Pro nás to bude jedna z nějvětších akcí. Hlavní hvězdou je kapela Night, pak Project Serendipity, Voodooyoudo, Electronic Bitches nebo Aneta Yochim. Night jsou kapela složená z bývalých členů kapel Sunshine, Please The Trees nebo z členů kapel Priessnitz či C. Určitě se je na co těšit. Kapela jede za chvíli turné po Velké Británií a pak zavítá k nám. Za to, že se nikde nedozvíte o jedné z prvních českých „all star“ kapel, poděkujte časopisům a rádiím. Inu, český bigbeat stále žije!

www.bandzone.cz/6dbs
www.myspace.com/6dbs

Autor: Jakub Němec