Průvodce pro čerstvé FSSáky
Sociologové, psychologové, zelení environmentalisté, genderisté a genderistky, politologové, žurnalisté, odborníci na mezinárodní vztahy, budoucí euroúředníci. Ti všichni, a ještě mnoho dalších, společně obývají jednu z nejzajímavějších fakult Masarykovy univerzity. Rozšíříte od 20. září řady hrdých studentů Fakulty sociálních studií (FSS)? Přečtěte si nezbytné informace pro přežití prvních týdnů v univerzitní džungli.

Vybrali jste si pro svých budoucích tři až pět let strávených na univerzitní půdě FSS? Pak patříte do skupiny šťastlivců, kteří obývají jednu z nejmoderněji vybavených a zároveň nejútulnějších fakult na MU. Od roku 2006 totiž sídlí agenda FSS v nově zrekonstruované budově na ulici Joštově, sotva pár kroků od rušné České ulice. A lokalita není jediným faktorem, proč studenti fakultu opěvují. Přestože se dá leccos vylepšit, fakulta nabízí prestižní studijní obory, široké možnosti vycestování do zahraničí, celkem dobře zásobenou knihovnu, příjemné prostory včetně gaučů a křesel, čerstvé jídlo a pití rovnou na fakultě, originální dvůr ve třetím patře a bohatý kulturní život. Všechny tyto atributy činí studium na FSS velmi příjemným, až návykovým. Během imatrikulací a uvítacích setkání zdejší akademici často žertují, že studenti svou alma mater milují nadevše, a proto se snaží své studium co nejdéle prodloužit.
Základní orientační body na FSS
Hned po vstupu do prostor budovy narazíte po pravé straně na fakultní knihkupectví, po levici najdete zázemí školníka. Projdete-li vchodovým vestibulem rovně kolem schodů, ocitnete se v jedné z nejzvláštnějších místností FSS – prostorném Atriu. Zde se studenti učí, klábosí, připravují na zkoušky a rušně klovou do notebooků. Prosvětlené Atrium také slouží jako prostor pro různé společenské akce, bankety, rauty, symposia a spolu s tribunovým schodištěm na jeho levém boku také ke kulturním chvilkám a divadelním představením.
Kolem tribuny projdete do míst, kde se budete zcela jistě vyskytovat nejčastěji. Krmítko v levé části suterénu fakulty nabízí vše od kávových specialit přes křupavé toasty, bagety a čerstvé pečivo až po různé sladkosti a jiné laskominy, které udrží váš mozek v dynamickém učebním tempu. Prostory krmítkovské kavárny mají tři části, a to včetně veselého žlutého salonku a oranžového salonku vybaveného pohodlnými křesly. Vedle prostor Krmítka najdete také Sluneční čajovnu, kam lze uprchnout před deadliny seminárních prací.
Knihovna a informační zdroje
Vydáte-li se po vchodu do budovy chodbou doprava, dorazíte (jak již bylo řečeno) do knihovny. Zde najdete nejen množství časopisů, sborníků, skript, učebních textů a encyklopedií, ale také dostatek míst k sezení a zásuvek k napájení počítačového společníka. Celá budova je pokryta Wi-fi sítí, která sice občas zlobí, ale zpravidla funguje velmi dobře. Návod na bezdrátové připojení najdete právě v knihovně. Žádný strach, s instalací si poradí i techničtí antitalenti. Vedle regálů s knihami najdete také kreativně pojmenované kopírky a tiskárny (je libo Albert?) včetně těch ekologických, které tisknou na recyklovaný papír. Výpůjčky knižních publikací zde fungují standardně, často jsou však exempláře zarezervovány dlouho dopředu. Pokud na začátku semestru zaspíte, nezbývá než knihy číst přímo v knihovně, kopírovat vybrané pasáže nebo publikace za drahý peníz pořídit v knihkupectví.
Během orientačního týdne pořádá knihovna přednášky pro prváky, které byste neměli propásnout. Naučíte se nejen tajemství kopírování, tisku a skenování, ale rozšíříte svůj um též na hledání v elektronických databázích typu JSTOR, bez kterých se při studiu (a zejména psaní bakalářské a diplomové práce) neobejdete.
Na samém konci knihovny naleznete počítačovou učebnu, která je doplněna dvěma místnostmi s počítači v druhém patře. Kapacita bedýnek je však často nedostačující kvůli probíhající výuce. Řešením je přeběhnout přes ulici do útrob Lékařské fakulty, kde najdete Centrální počítačovou učebnu (CPU) s desetkrát vyšší kapacitou.
Studijní oddělení a ISIC
Studijní oddělení se nachází v přízemní části budovy (označované na FSS jako 1. patro) vlevo od vchodu. Úplně na konci chodby najdete dvě místnosti – levá je určena studentům prezenčního studia, pravá slouží dálkařům. Často nebude třeba sídlo Studijního oddělení hledat, navede vás totiž dlouhý had čekajících spolužáků. To platí zejména v začátcích semestru. Nejlépe hned první týden působení na MU byste si měli také vyzvednout ISIC, na který jste se fotili a jenž jste platili. Tato kouzelná studentská karta nejenže zajistí mnoho slev mimo univerzitu, ale je naprosto nepostradatelná pro tisk, obědvání v menze, prokazování totožnosti a ve výjimečných případech i pro vstup do místností. Hotový ISIC si na FSS můžete vyzvednout v místnosti vedle Studijního oddělení.
Jak se vyznat ve změti učeben?
Co se skrývá ve vyšších patrech fakulty? Hádáte správně, většinu prostorů okupují výukové místnosti. V budově je pravidlem, že když vyjdete schody do jakéhokoli patra, učebny a posluchárny jsou umístěné vpravo, kdežto kabinety a kanceláře najdete po levé straně. Výjimkou jsou některé menší (zejména jazykové) učebny a několik specializovaný místností pro studenty mediálních studií a žurnalistiky, které bohužel musíte hledat v bludišti kabinetů. Není se však čeho bát, v každém patře totiž najdete přehlednou ceduli s šipkami. Obecně platí, že písmenem U (učebna) jsou označeny menší výukové prostory, P zase označuje větší posluchárny. Dále se v názvu učebny objevuje číslo, které značí patro. Tím pádem s přehledem poznáte, že při přechodu z P21 do kapacitně největší P51 musíte ujít celá tři patra schodů. Aula fakulty, kde se mimo jiné konají imatrikulace, promoce a spousta přednášek (zejména povinných předmětů), se nachází ve třetím patře.
Rozvrh na přání
O samotné výuce vám zpočátku stačí vědět dvě základní věci. Zaprvé, na FSS platí, že jste do velké míry pány svého času. Na semestr máte určeny zpravidla dva až čtyři povinné (tzv. „A“) předměty, zbytek rozvrhu si tvoříte dle vlastního zájmu a časových možností z široké nabídky povinně volitelných předmětů („B“). Z toho vyplývá druhá charakteristika studia na FSS. Oproti svým kolegům z Lékařské fakulty a odjinud máte tu výhodu, že nestrávíte v přednáškových místnostech věčnost, naopak. Čeká vás však hodně práce doma u počítače, ať už čtením knih, nebo psaním prací. A k tomu je potřeba alespoň trochu motivace a silné vůle.
Dodatečné informace
FSS jako adoptivní rodina?
Ti z vás, kteří chtějí vejít do útrob přívětivé FSS informováni o všech možných i nemožných tajemstvích fakulty – mystickou číslicí šest na tlačítkách ve výtahu, přestože budova má jen pět pater, počínaje, a Wi-fi připojením na záchodcích konče – nechť zaloví v archívech populárního fakultního média Halas. Časopis bude nadále vycházet třikrát do semestru v tištěné podobě, nedočkavci mohou prolistovat také jeho webovou stránku, která bude spuštěna na konci září. I bez pomoci starších spolužáků však určitě objevíte na fakultě mnoho zajímavých plusů (nejlepší kapučíno ve městě a pohodlná křesla) a minusů (i studenti cizích fakult objevili útulné prostředí FSS a v poledních hodinách je nemožné najít volné místo k sezení a odpočinku). Jedno je však jisté. Fakulta se vám stane druhým domovem, tak jako stovkám dalších studentů před vámi. Zčásti proto, že nad množstvím seminárek, position paperů a esejů prosedíte mnoho a mnoho hodin v jejích knihovních koutech, ale i díky vstřícnosti vyučujících a příjemné atmosféře, která v budově panuje. Ostatně za pár týdnů, měsíců či let budete i vy hrdým FSSákem.
Autor: Pavla Lokajová