První ročník Souboje řečníků vyhrál Stanislav Gálik

Organizace Unifer uspořádala v kině Scala první ročník Soutěže řečníků. V několika disciplínách se v pátek 6. března utkali celkově tři soutěžící. Řečníci měřili své síly nejen v improvizovaném výstupu, přednášení a argumentaci, ale došlo i na rapování a tanec.

Pro velký zájem a úspěch akce plánují pořadatelé již další ročník. Foto: Jiří Hloušek

Kino Scala bylo již po deváté hodině ráno plné a publikum nedočkavě očekávalo zahájení. Základní osu programu tvořily přednášky řečníků, mezi kterými se střídaly menší úkoly, instruktáže nebo přestávky. Každý divák obdržel formulář, ve kterém mohl hodnotit výkony soutěžících nezávisle na porotě, v níž byl vedle ostřílených řečníků Michala Hrubého a Ireny Zatloukalové vylosovaný třetí porotce z publika.

Boj o pozornost a přízeň diváků

V úvodu se všichni tři soutěžící představili publiku. Každému z řečníků byl blízký jiný styl prezentace. Soutěžící si vylosovali pořadí a jako první nastoupil Karel Novotný. Jeho představení i celé vystupování se silně opíralo o komunikaci s publikem. Jako druhý nastoupil Stanislav Gálik, který svůj medailonek netradičně zarapoval. O to tendenčněji mohl působit Filip Dřímalka, jehož vystoupení bylo naopak více informativní. Po představení následovaly improvizované prezentace. Řečníci dostali několik minut na to, aby na počítači nebo tabletu vytvořili prezentaci o českém přísloví. Téma nejkreativněji ztvárnil Karel Novotný, který ve své prezentaci spojil přísloví „bez práce nejsou koláče“ s Andrejem Babišem.

Trojice řečníků (zleva) Filip Dřímalka, Stanislav Gálik a Karel Novotný. Foto: Souboj řečníků Facebook

Trojice řečníků (zleva) Filip Dřímalka, Stanislav Gálik a Karel Novotný. Foto: Souboj řečníků Facebook

Improvizační soutěž tvořily dvě části. V první části měli soutěžící za úkol rozvést zadanou větu do podrobností. S úkolem si nejlépe poradil Filip Dřímalka, který u tématu „proč je jablko lepší než hruška“ zúročil svou oblibu ve výrobcích značky Apple. V druhé části řečníci vytvářeli příběh z publikem náhodně vybraných slov. Nechyběla slova jako láska, sex nebo děkanka. Přednášky opět ukázaly rozdílné charaktery řečníků. Novotný se rozpovídal o své cestě za úspěchem, Gálik za doprovodu hudby roztancoval publikum a Dřímalka se zamýšlel nad smyslem dnešní doby.

Otázky hlouběji než na tělo

Před vyhlášením vítězů se odehrála panelová diskuze. Diváci využili příležitosti a pokládali soutěžícím humorné otázky i dotazy, které se týkaly například metrosexuality nebo pojídání psího masa.

Až do poslední chvíle panovalo v sále napětí. Každý ze soutěžících měl na místě své příznivce, kteří ho příšli podpořit. „Fandíme Karlu Novotnému, protože má obrovské zkušenosti a jeho přednáška byla velmi zajímavá,“ pochvalovali si diváci Filip Koubek a Radek Pšurný. „Fandím Filipu Dřímalkovi, připadá mi nejvíc sympatický a mluví přímo k věci,“ sdělil divák Dominik Šácha. Ani Stanislav Gálik si ještě netroufl před vyhlášením odhadnout výsledek. „Myslím, že to je strašně vyrovnané. Každý z nás vyhrál jinou disciplínu, podle mě budou rozdíly velmi malé,“ řekl Gálik.

Když na samotný závěr přišel čas na vyhlášení vítěze, předávaly se celkem tři tituly. Výherce publika, poroty a celkový vítěz. Publikum dalo přednost Filipu Dřímalkovi, zatímco porota ocenila Stanislava Gálika, který se stal i celkovým vítězem. Podle organizátorů měla akce hladký průběh a už dopředu počítají s dalším ročníkem soutěže.

Jan Kříž