Prvním rokem na Masaryčce: SUPO, UČO a jiná sprostá slova

Nově nastupující student se s prvním rokem na Masarykově univerzitě dostává nejen do nového prostředí, ale také do světa neznámých zkratek. Všichni je používají a vy nemáte nejmenší ponětí, co znamenají. UČO, SUPO, IS a sylabus nejsou sprostá slova, ač se to tak může zdát. Jsou to zkratky a termíny, které vás budou provázet celým studiem.  A co vlastně znamenají?

SUPO, UČO, IS, … Jestli všemu ostatnímu, tak zkratkám se na Masarykově univerzitě nevyhnete rozhodně.

UČO

Pod zkratkou se skrývá univerzitní číslo osoby, které je na začátku studia přiděleno každému studentovi. Jde o identifikační číslo, pod kterým je student na univerzitě zapsán. Tak, jak si člověk pamatuje telefonní číslo nebo e-mail, bude si muset zapamatovat i toto číslo. Psát se bude všude – přes něj se přihlašuje do informačního systému, píše se na seminární práce, na písemné testy, učitelé pod ním také často zveřejňují výsledky zkoušek – s degradací identity na číslo se tak všichni musí smířit. UČO mají i zaměstnanci univerzity. Z UČO lze také odvodit univerzitní e-mailovou adresu, již má každý, kdo číslo má. Univerzitní e-mail je ve tvaru UČO@mail.muni.cz.

IS

IS neboli Informační systém je nezbytná součást studia. Velice brzy se objeví v oblíbených záložkách prohlížeče a bude mezi prvními kartami, které po otevření prohlížeče budete načítat. Do systému se přihlašuje přes adresu is.muni.cz (Osobní administrativa) pomocí UČO a primárního hesla (které noví studenti získají při zápisu do prvního semestru).

Jaký je rozdíl mezi registrací a zápisem předmětů?

Nejdříve je třeba si předměty zaregistrovat. Po skončení registrace se vám předměty automaticky zapíší. Pokud se vám některý z předmětů nezapsal, znamená to, že buď nemáte splněné podmínky zápisu nebo jste nad kapacitním limitem. Spolu se zápisem je obvykle spuštěno i přihlašování do seminárních skupin, má-li předmět nějaké. První dva týdny po začátku semestru probíhají změny v zápise, kdy je možné si předměty ještě přihlásit, nebo naopak odhlásit.

Zajímá tě registrace nebo zápis blíže? Přečti si článek Děláme si rozvrh: Registrace předmětu nebo Děláme si rozvrh II: Zápis předmětů a seminárních skupin.

ISIC

Zelená karta, celým názvem International Student Identity Card, je studentským průkazem pro čerpání slev, ale také univerzitním průkazem. Funguje jako elektronická peněženka do menzy, na tisk a kopírování, jako průkazka do univerzitních knihoven nebo vstup do Centrální počítačové studovny. Na kolejích a na některých fakultách funguje jako čipová karta na otevírání dveří.

Sylabus

Ne, není to sprosté slovo ani hudební nástroj. Je to soubor ve studijních materiálech každého předmětu. Bývají v něm shrnuty osnovy předmětu, způsob, jakým je předmět ukončen, povinná literatura, bodování a konečná stupnice známek. V některých případech jsou v něm i předem zadané úkoly nutné k ukončení předmětu.

CPS

Pod zkratkou se skrývá Celouniverzitní počítačová studovna. Nachází se na Komenského náměstí v budově Lékařské fakulty, před kterou stojí socha Tomáše G. Masaryka. Je otevřena nonstop čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu. Vstup do ní je podmíněn kartou ISIC. Kromě počítačů (na ty se přihlašuje skrz UČO a sekundární heslo) nabízí tiskárny, scannery a také několik volných míst pro vlastní notebooky. Na označených počítačích pak studenti najdou i speciální programy jako je například Photoshop. Je možné vypůjčit si sluchátka či zakoupit internetový kabel. Nabízí také stroj na svazování dokumentů, s ním se však musí každý poprat sám.

Více informací o konkrétních službách CPS najdete na stránkách Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity.

Inet

Inet je ekonomicko-správní informační server Masarykovy univerzity. Přihlašuje se do něj pomocí UČO a primárního hesla. Nejvíce důležitá pro studenty je záložka SUPO. Skrz Inet lze zároveň zadávat objednávky do tiskového centra, které je rovněž součástí CPS.

Do Inetu se přihlásíte na adrese inet.muni.cz.

SUPO

Systém úhrad pohledávek za osoby Masarykovy univerzity. Je to vlastně takový interní účet. Peníze je na něj možné převést bezhotovostně z účtu anebo dobít na některém z bankovníků, které jsou v knihovnách i v CPS. Automaticky se z něj strhávají platby za tisk a kopírování nebo kolejné.

WebKredit

Na adrese kredit.skm.muni.cz v záložce SUPO můžete po přihlášení do aplikace provádět převod peněz z účtu SUPO do KREDITu a naopak.

Na adrese kredit.skm.muni.cz v záložce SUPO můžete po přihlášení do aplikace provádět převod peněz z účtu SUPO do KREDITu a naopak.

Jde o online aplikaci, která obsluhuje stravovací účet. WebKredit umožňuje objednávat obědy, prohlížet jídelníček v menzách, zobrazit si historii výdejů a kontrolovat stav účtu. Peníze si můžete nabít přímo v menze u pokladny nebo převodem z účtu SUPO. Existuje také jeho mobilní verze s názvem MobilKredit.

TIP LeMUra: Došly vám peníze na stravovacím účtu a nemáte hotovost? Jedním kliknutím si můžete převést peníze ze SUPA na stravovací účet a než dojdete do menzy, budete je mít k dispozici a bezstarostně se můžete najíst. Převod funguje také obráceně.

SKM

Správa kolejí a menz zajišťuje provoz stravovacích a ubytovacích zařízení. Masarykova univerzita má čtyři menzy a jedenáct bufetů, jejich přehled je k nalezení na webových stránkách skm.muni.cz. Ubytování univerzita nabízí na deseti kolejích, které celkem pojmou 4 041 zájemců.

ISKAM

Server pod hlavičkou SKM na adrese iskam.skm.muni.cz. Přes něj se přihlašujete kolej, stahujete nájemní smlouvu a také můžete nahlédnout do historie svých ubytování.

Potřebovali byste dovysvětlit některé další zkratky a pojmy? Napište nám své tipy na redakce@lemurmu.cz nebo do komentářů k tomuto článku.