Rádio R – stanice, kde Lucku Vondráčkovou rozhodně neuslyšíte

Že nevíte o studentském rádiu Masarykovy univerzity? Možná byste se s ním měli seznámit. Tato internetová stanice slibuje vedle moderátorských pořadů hlavně pravidelnou dávku hudby, kterou neuslyšíte na komerčních stanicích. Do moderátorského křesla usedají studenti brněnských vysokých škol, ale také pedagogové.

Radio R. Foto: Tomáš Muška/LeMUr.mu

Radio R. Foto: Tomáš Muška/LeMUr.mu

Rádio R – studentské, nekomerční, otevřené komunikaci s diváky a vzájemné inspiraci.  Tak se představuje na svém webu www.radior.cz. Nápad založit studentské rádio vznikl v hlavě Kaliforňana Henryho Loesera. Poté co idea nabrala jasnější obrysy, snažil se tým Rádia R získat důvěru od vedení univerzity. Vznik rádia významně podpořila Fakulta sociálních studií MU a Ústav výpočetní techniky.

Vysílat se začalo 1. října 2008 a posluchači si jej naladí právě na webu rádia. Stanice vysílá 24 hodin denně. Denní vysílání je složeno z hudebních bloků, každý všední den od 15 do 17 hodin z moderovaných bloků. Podvečery a večery patří různorodým pořadům. Noční hodiny jsou pak určeny vyhraněnějšímu hudebnímu proudu a hudebním speciálům.

Rádio vysílá živě do konce června, přes prázdniny pak ze záznamu pořady z minulého semestru a znovu se začíná s novým semestrem. Něco k charakteristice a směřování Rádia R nám řekl jeho koordinátor a programový dramaturg Jan Motal.

Čím je podle vás Rádio R výjimečné, jiné oproti ostatním stanicím?
Především statusem – je univerzitní, tj. naprosto odhlíží od komerčního kontextu. Snažíme se vytvářet bohatý a strukturovaný program, nebýt jen místo, kde se sejde parta studentů a křičí do světa, jak je nebaví zkouškové. Tato struktura je podpořená i snahou o hlubší dramaturgii, kterou si dělají studenti sami: Pravidelné odpolední moderované bloky doplňují večerní a noční pořady, máme i ranní vysílání, vše v režii studentů.

Co je cílem projektu Rádia R?
Rádio R chce poskytovat prostor alternativním názorům, životnímu stylu, dávat prostor těm, kteří jsou aktivní, jinde prostor nedostávají nebo jejich názory jsou v menšině. Tím se Rádio R blíží pojetí komunitních rádií. Na druhou stranu naší mantrou je čerstvost studentského myšlení a podpora nezávislých studentských aktivit. Věříme, že vysíláme pro studenty, kteří o světě kolem sebe přemýšlejí. Pokud mají názor, nebojí se ho říct a pokud s námi nesouhlasí, mohou přijít do studia a dostat vlastní prostor. Jsme otevření všem. A u nás to není reklamní trik, ale součást naší filozofie. Bok po boku studentům vysílají i někteří pedagogové.

Kdo vybírá hudbu, kterou Rádio R hraje?
V současné době funguje tandem dvou hudebních dramaturgů, Davida Věžníka a Jakuba Ryšávky. Snažíme se hudbu formátovat tak, aby reflektovala jak experimentální a progresivní proudy, tak i alternativní pop nebo hip-hop. Naším cílem je zkrátka poskytnout posluchačům hudbu, kterou jinde neuslyší, která bude svá a nebude se bát noise, ale ani elektroniky.

Mohou se také ostatní členové zapojit do výběru hudby?
David ani Kuba nejsou žádní hudební oligarchové, výměna hudby funguje v rádiu komplexně a snažím se dávat hudbě prostor i ve specializovaných pořadech, ze které můžu zmínit na indie/elektroniku zaměřené Trafostanice a Osramlapme, na brněnskou klubovou scénu cílení Brno calling, remixovaný Mixtape, undergroundovější AVAntýry a mnoho dalších. Máme i pořady o black music nebo jazzu.

Připravujete nějakou novinku ve vašem vysílání?
Největší novinkou, i když ne ve vysílání, bude kompletně nový web rádia, který je spojený s projektem Munimedia. Jinak novinek bude hodně, pokud budu mluvit o nových pořadech: Budeme tu mít nový cyklus o sportu, chystají se zmíněné pravidelné sobotní dýdžejské večery, rozjeli jsme páteční hitparádu, v níž Lucku Vondráčkovou rozhodně neuslyšíte a mnoho dalších.

Mohou se stát moderátory i studenti z jiných fakult, než je FSS?
Nejen, že mohou, ale jsou. A nejen fakult, ale i škol. Jsme sice studentské rádio Masarykovy univerzity, jak hlásá náš podtitul, ale velkou a důležitou část týmu tvoří studenti FEKT VUT, moderují u nás posluchači Fakulty filozofické, Přírodovědecké i lidé z Ekonomicko-správní, máme prostor pro studenty DIFA JAMU. Lidé z Rádia R studují chemii, kybernetiku, média, jazyky, politické vědy, biologii, umění, filozofii. Nezáleží na tom, odkud jste, ale jestli máte co říct.

Autor: Klára Trizuliaková