Rady, které by se noví studenti měli dozvědět

Kde si uvařit kávu zdarma? Jak si na mobilu zkrátit cestu k zobrazení rozvrhu v ISu? Jak je to s těmi kredity? Připravili jsme pro nové studenty pár užitečných rad.

Ekonomicko-správní fakulta Masarykovy univerzity. Foto: Palickap/Wikimedia Commons

Přijít na vysokou školu může být někdy matoucí. Nové prostředí, lidé i pravidla. Připravili jsme pro své čtenáře menší seznam tipů na to, jak si ulehčit, nebo dokonce zpříjemnit studium.

Jak se nenechat přejet tramvají při hledání rozvrhu

Nový vzhled školního informačního systému označovaného jako IS z minulého roku překvapil v něčem mile, v jiném studentům nestačí nadávky. Jedním z problémů je například složitá cesta k rozvrhu v mobilní verzi webu. Několika kliknutími ale lze rozvrh přidat do hlavní nabídky, odkud se k němu dostanete jednoduše.

Stačí si rozvrh otevřít a vedle odkazu „Zobrazení rozvrhu“ kliknout na ikonu připínáčku. Pak už ho najdete na počítači nahoře v pruhu nabídky po levé straně, na mobilu při kliknutí na ikonu symbolizující nabídku. Stejný trik je možné uplatnit i na jiné stránky v systému.

Podrobněji jsme o přechodu na současný vzhled ISu psali v článku ze září minulého roku.

Tam kde voní káva a vrní mikrovlnka

Málokdo ví, že Filozofická fakulta má volně přístupnou kuchyňku ve své ústřední knihovně. Najdete ji v úplně spodním patře, které dříve nebývalo běžně studentům přístupné. Je v ní rychlovarná konvice, mikrovlnka, nějaké to nádobí, a dokonce i kávovar. K dispozici je výběr čajů a kávy, kterými kuchyňku zásobují studenti. Je proto vhodné po jejich využití přispět do místní pokladničky na provoz.

Kapacita studovny u kuchyňky, ve které si studenti můžou svůj šálek vypít, je sice malá, ale kuchyňka je rozhodně luxus, za který jsou studenti vděční, zejména v zimě. Jenom doporučujeme před použitím kávovaru zkontrolovat, zda se nádobka na vodu netopí v zelené barvě plísně.

Více se o vybavení kuchyňky můžete dočíst v článku Knihovna na Filozofické fakultě nabízí kuchyňku nebo deky na půjčení.

Knihovna není jenom místo se spoustou knih

Veškeré knihovny Masarykovy univerzity nabízí studentům nadstandardní služby. Kromě knih půjčují také deky, flashdisky nebo třeba tašky na vypůjčené knihy. Některé knihovny, třeba ta na FSS, mají také studijní prostory, které si mohou spolky zdarma pronajmout pro své aktivity.

Více se knihovnám věnoval náš článek V knihovnách půjčují kromě knih i tablety či deštníky.

Jak tisknout v knihovně z vlastního počítače (efektivně)

Tisknout ze školních tiskáren lze snadno pomocí webového rozhraní i z mobilu. Návod, jak to udělat, najdete na stránkách technologické podpory univerzity.

Pokud ale chce člověk použít kupříkladu oboustranný tisk, webové rozhraní mu stačit nebude. Musí pak na školní počítač, ze kterého může tisknout přímo, nebo si na svůj počítač nainstalovat ovladače na školní tiskárny. Podrobný návod podle typu operačního systému na to najde na stránkách Správy kolejí a menz pod kolonkou tisk.

Jak je to s těmi kredity

Třebaže je poměrně snadné najít tuto informaci, stejně se na začátku podzimního semestru studenti tradičně ptají, kolik potřebují kreditů na postup do dalšího semestru. Pravidla jsou čtyři, v prvním semestru je důležité zejména pravidlo 20 kreditů.

To znamená, že student musí za semestr nasbírat 20 kreditů, aby mohl pokračovat ve studiu. Důležité je myslet na to, že pokud úspěšně nesloží zkoušku, kredity nezíská. Je dobré počítat s tím, že jeden nebo dva předměty člověk neudělá. Doporučuje se proto nabrat předměty za 30 kreditů. To konec konců odpovídá jedné šestině všech 180 kreditů, které je nutné za tříleté bakalářské studium získat.

Kdo se úspěšně dostane do dalšího semestru, může mít jistou oporu i v dalších pravidlech. Pokud za jeden semestr student nasbírá třeba 40 kreditů, v dalším semestru mu stačí pouze 5 kreditů do součtu 45 kreditů za aktuální a předešlý semestr.

Pokud by náhodou jeden semestr tak docela nevyšel, ale člověk měl nasbíráno dostatek kreditů za předchozí semestry, stačí mu na postup do dalšího semestru mít tolik, kolik by měl mít, pokud by získal každý semestr 30 kreditů. Tedy ve druhém semestru 60, ve třetím 90 a tak dále.

Poslední pravidlo je spíše pro konec studia, kdy splníte cílových 180 kreditů a nemusíte si dál lámat hlavu s kredity.

Jak se neztrapnit při psaní e-mailů

Někteří učitelé jsou pohodáři a stačí jim, když jim student ve zprávě netyká. Jiní, zejména ti s vyššími tituly, si ale na správnou etiketu potrpí a byť to nemusíte pocítit ihned, dříve nebo později se projeví, když to zanedbáte. Tomu, jak správně psát, jsme se věnovali v sérii článků Jak správně psát e-maily na univerzitě: