Reakce vyučujících nám dělají největší radost, říkají tvůrci žurnalistických memes

Na Fakultě sociálních studií od října působí nová meme stránka - Žurnalistické memes pro FSS teens - zaměřená na dění kolem katedry mediálních studií a žurnalistiky. Tým adminů tvoří trojice rodáků z Olomouckého kraje. Za krátkou dobu se jim pomocí zábavných obrázku podařilo vybudovat slušnou základnu sledujících. Hlavní motivací stále zůstává své spolužáky a vyučující nápaditými a relevantními příspěvky pobavit.

Vtipné obrázky vytváří tři studenti (zleva Phil, Radek, Bran) už od začátku podzimního semestru. Zdroj: Žurnalistické memes pro FSS teens.

Jaký je původ vašich přezdívek? (Radek Ghast, Phil Sner, Bran Neak)

R: Já jsem hned věděl, že nechci vystupovat pod svým jménem. A nemám žádnou přezdívku, která by nebyla přímo odvozena od mého jména. Jednou nás ale s kamarádem u piva napadlo, že Radegast zní jako Radek Ghast, a že by to byla skvělá přezdívka. A z toho se vyvinuly přezdívky ostatních členů, které jsou také odvozeny od značek piv.

B: Byly tam i nějaké změny. Já byl chvíli Bong Neak a kolega Radek Ghast byl přes zkouškové Rádby Chlast. To bylo takové krizové období.

Slyšel jsem, že jste všichni tři studovali na střední škole ve stejném městě. Znáte se už dlouho?

B: Ano to je pravda, všichni jsme studovali v Šumperku.

R: S Philem se znám už ze střední, tam jsme byli spolužáci. Bran chodil na jinou školu a poznali jsme se až tady na vysoké škole.

P: Ale jinak Radek je ze Šumperka, já jsem z vesnice u Šumperka a Bran je z vesnice za Jeseníkem.

R: Prostě jsme ze Sudet a lidi ze Sudet jsou nejvtipnější. Ale myslím jen ty Sudety v Olomouckém kraji, nic jiného pravé Sudety nejsou.

Jak vypadá váš výrobní proces?

B: Někdo něco vymyslí a pošle to do naší společné skupiny, v níž nápad zkonzultujeme.

R: Zprvu to byla čistě impulzivní záležitost, něco se stalo a hned nás na to něco v hodině napadlo. Tak jsme to zpracovali a nahráli na stránku. Později ale, třeba když bylo volno, jsme účelově projížděli náhodné meme templaty a snažili se na něco aktivně přijít. Ale teď už to aktivně moc nedělám.

B: Já jsem teď měl aktivní období, předtím jsem měsíc nedělal vůbec nic (směje se).

Napíšete si například mezi sebou když na stránku dlouho nic nepřidáte?

B: Ano, mně se stává často, že na stránku vůbec nemyslím, obzvlášť když zrovna není škola. Ale pak většinou Phil napíše, že tam nic dlouho nebylo a snažíme se něco vymyslet.

R: Jinak ale máme v průměru jeden meme na den, pokud jsem se dobře díval, takže to zatím takhle funguje.

B: Třeba v den konání žurnalistické socializace jsme měli dohromady 18 příspěvků, včetně Instagramu a Twitteru.

Vedoucí katedry Jakub Macek. Zdroj: Žurnalistické memes pro FSS teens.

Kolik tedy máte celkově příspěvků za dosavadní dobu vašeho působení?

R: Na Facebooku máme celkově 240 příspěvků, na instagramu jich je aktuálně 30.

B: Plus na instagramu přidáváme i příspěvky na stories.

Nepředháníte se, kdo udělal více příspěvků, nesoutěžíte mezi sebou trochu?

B: Ne, my jsme komunisti (směje se).

R: Někdy má jeden aktivnější období, druhý zas třeba ne, každý jsme si tím prošli, takže to chápeme.

B: Ani žádné kvóty nemáme (směje se).

Jak a kdy jste stránku založili?

R: Byl to třetí týden prvního semestru v pondělí. Měli jsme první přednášku mediálních a komunikačních studií, která nikoho moc nebavila. Prvně jsme na facebookové skupině našeho oboru společně hráli slovní fotbálek, s tím přišlo i sdílení nějakých memů. A pak nás později v hospodě napadlo založit stránku. Postupně mi pak někteří kolegové pravidelně posílali své výtvory, a tak se admin team rozšířil.

Vzpomenete si na první příspěvek?

R: To bylo něco s doktorem Tkaczykem. Bylo jich hned několik. Já jsem později některé z nich promazal, protože byly fakt zbytečně zlé.

B: Ale jinak to učitelé berou s humorem. Třeba jsme jednou udělali vtípek s doktorkou Jansovou, která na to zareagovala smějícím se smajlíkem.

R: Stejně tak pan Barták (technik na FSS pozn. red.), když jsme si dělali srandu, že raději rozdává bonbóny studentům za včasně vrácenou techniku, než aby pracoval, tak nám do komentářů poslal fotku nově zakoupeného balíčku bonbónů. To se nám líbilo.

Příspěvky často sází na aktuálnost a relevanci. Zdroj: Žurnalistické memes pro FSS teens.

Jaký mají vaše příspěvky dosah?

B: Teď když nám příspěvky sdílí více lidí, tak u některých příspěvků je dosah i 3000. Průměrně má příspěvek dosah tak 500 až 600 lidí.

R: Největší dosah měl každopádně příspěvek “dvanáct, to je pohoda”. Ten byl takový univerzální.

B: A podobně “kašli, kašli”, tam jsme později zjistili, že podobný meme vytvořila už před námi stránka ESF memes (Ekonomicko-správní fakulta). To Phila trošku zklamalo.

A jaké byly vaše první reakce, když jste si všimli, že vás přednášející, včetně vedoucího katedry, začali sledovat?

B: Zprvu tam byl možná i trochu strach. Taková nejistota, co na to řeknou.

R: Potom začal ale například docent Macek aktivně reagovat. A s ním i kolegyně Jansová…

B: Kotišová, Barták…

R: A paní Burgr, manželka pana Burgra, ta byla velmi oblíbená. Ta nám lajkla meme s doktorem Burgrem a celkově nám pravidelně dává srdíčka.

Jak byste reagovali, kdyby oficiální stránka katedry mediálních studií a žurnalistiky přidala nějaký váš příspěvek na svůj facebook?

B: Já bych se ani nedivil.

R: Já taky ne. Nechci to teď nějak kritizovat, ale čekal jsem vysokoškolské prostředí více vážné a seriózní. Ale jsem rozhodně rád za to, jaké to tady je, že se chovají lidsky a neberou to až moc vážně. Kromě samotného studia samozřejmě.

B: Stejně tak máme teď takový malý spor se Stiskem (studentské médium studentů žurnalistikym pozn. redaktora) a i ti si z toho dokážou udělat srandu. Nedávno na náš příspěvek reagovali i se Studexem a Muni TV v komentářích. A vlastně nám i pomohli s dosahem, když nás u nějakého příspěvku označili.

Stránka Politologie memes se soustředí i na obecnější politická témata, vy se moc na obecnou mediální tématiku nesoustředíte.

R: Moc ne, my jedeme prostě podle toho, co nás zrovna napadne. Ale přemýšlel jsem, že bychom udělali třeba další stránku, kam bychom dávali jenom obecně zaměřené příspěvky pro širší publikum.

P: Měli jsme ale i myšlenku, že bychom se zaměřili na celofakultní obsah. Nabrat i studenty z jiných oborů.

B: Tam by byl pak spíš ale problém sehnat redaktory z každého oboru. Každopádně jsme případné rozšíření zvažovali, ale zatím není nic definitivního v plánu.

Nebojíte se, že by některé vaše příspěvky mohly být vnímány jako urážlivé?

R: Já ze začátku dost přemýšlel. Obzvlášť v době, kdy jsem to vedl sám, tak jsem věděl, že by to bylo všechno jen na moji hlavu (směje se). Když jsem zaslechl, že stránku někdo ukazoval doktoru Tkaczykovi, tak jsem se nad tím dost zamýšlel.

B: Ale ve finále nám dal lajk i doktor Tkaczyk, což nás potěšilo…

P: Ale byl tu jeden příspěvek, který vyvolal mírnou kontroverzi.

B: Vlastně ano, to jsme zrovna měli psát seminárku do žurnalistiky a jako vzor kolovala seminární práce jedné studentky z vyššího ročníku. My jsme ji potom v příspěvku přímo jmenovali a kolegyně se následně ozvala, tak jsme příspěvek museli smazat. Ale to byl jediný takový případ, ona měla vlastně jen strach, aby z toho neměla nějaký problém.

R: Takže to chápeme.

B: Jinak dostáváme samé pozitivní reakce.


Oblíbený přednášející doktor Rudolf Burgr po vzoru Dolly Parton Challenge. Zdroj: Žurnalistické memes pro FSS teens.

Stalo se vám někdy, že měl příspěvek, u kterého jste to moc nečekali, překvapivě velký ohlas?

B: To se nám stává celkem často, naše odhady v tomto směru nejsou moc přesné.

P: Měli jsme jeden, který nám přišel fakt špatný, nechtěli jsme ho tam ani dát.

B: A ten měl pak nakonec v jednu chvíli snad nejvíce lajků.

R: A potom jsou případy, kdy některé memes zaberou fakt hodně času a reakce jsou u nich menší. Já třeba rád dělám video memes, i přestože vím, že ne každý si je pustí, a že třeba nebudou mít takový dosah. Jejich vytváření si celkem užívám, a tak mi to ani tolik nevadí.

Jaké reakce na vaši stránku vám udělaly největší radost?

R: Tak rozhodně reakce vyučujících. Všichni se k tomu postavili dobře.

B: Mě třeba potěšila doktorka Jansová, ta na jeden příspěvek nepřímo reagovala i v hodině. Začala nás taky jako jedna z prvních sledovat na Instagramu.

R: Já jsem zase na úvodní fotce použil takovou pěknou fotku doktorky Jansové, a ona se tomu potom na samotné hodině profesionálního projevu smála.

Zaslechli jste někdy někoho neznámého se o stránce bavit?

R: Určitě, už několikrát. Nebo jsem třeba seděl na přednášce a viděl jsem před sebou, jak si ty příspěvky nějaký člověk projíždí. To mi udělá vždycky radost.

B: Akorát se tedy někdy stane, že vidím, jak to člověk projíždí, a příspěvek třeba úplně ignoruje (směje se).

„Poslední večeře“ kantorů katedry mediálních studií a žurnalistiky. Zdroj: Žurnalistické memes pro FSS teens.

Obdrželi jste reakci na stránku od někoho nečekaného?

P: Nedávno nám zareagoval srdíčkem například Lukáš Valášek z Aktuálně.cz.

B: V poslední době se nám také zvedl počet reakcí a všimli jsme si, že stránku začali sledovat například studenti žurnalistiky z Olomouce.

R: Nebo přímo absolventi. Ale také se stává, že stránku sledují i lidi, co s žurnalistikou nemají nic moc společného.

B: Každopádně ten počet sledujících konstantně roste, třeba teď nám vyskočilo upozornění, že má stránka za týden třicet nových sledujících a dosah za ten týden dohromady pětadvacet tisíc uživatelů, to nám přijde skvělé.

Máte nějaké konkurenční stránky?

B: To spíše partnerské. Například Komunistická strana Fakulty sociálních studií a Insitut Lubomíra Kopečka na Facebooku. Ty jsme i v některých příspěvcích označovali anebo na naše příspěvky reagují.

R: Málokdo taky ví, že první můj adminský partner nebyl ani Phil, ani Bran, ale právě admin KSFSS a Institutu Lubomíra Kopečka.

Máte v plánu ještě nějak více rozšířit svou základnu, ať už tematickým rozsahem nebo jinými prostředky?

B: Nedávno jsme založili i svůj Instagram a Twitter. Facebook má pochopitelně stále nejvíc fanoušků, ale už i na Instagramu máme kolem dvě stě sledujících.

P: Twitter pak měl být určený spíš pro takové náhodné, impulzivní myšlenky. Tam obrázky ani nepostujeme.

R: My jsme hlavně rádi, že náš obsah lidi baví. A to, jak přibývají sledující i na jiných sociálních sítích, je toho důkazem.

Autoři již svojí identitu skrývat nechtějí, exkluzivně pro čtenáře Lemura se odhalili před svým oblíbeným podnikem (zleva Phil, Radek, Bran). Foto: Žurnalistické memes pro FSS teens.

Kdo jsou autoři žurnalistických memes?

Stránku založil Jan Karkoška (Radek Ghast). Dnes jí provozuje společně s Petrem Spáčilem (Phil Sner) a Štěpánem Bubíkem (Bran Neak). Žurnalistiku studují všichni tři v prvním ročníku, dva v kombinaci s politologií, první zmíněný pak jako vedlejší obor s mezinárodními vztahy. Kluci mají různorodé záliby, sdílí ovšem vášeň pro internetové vtípky.