Recenze: ProFI divadlo představilo první katyni

Výborný výkon odvedli herci ze studentského ProFIdivadla (divadla na Fakultě Informatiky) při středeční premiéře hry Katyně, kterou sehráli na základě stejnojmenné knihy od českého spisovatele Pavla Kohouta.

Foto: Tereza Vlčková

Už při první scéně jsem věděla, že nejsem na obyčejném představení. Příběh je zpracován velmi originálně. Je kousavý, v každé scéně se velká porce toho nejčernějšího humoru proplétá naskrz děsivými tématy. Člověk tak neví, jestli se má v dané chvíli bát, smát anebo přemýšlet nad ideou existence školy, kde stačí jeden rok k dosažení maturitního vysvědčení.

Budoucí úkonářka, jak byl nazván obor, který hlavní postava poněkud pochmurného příběhu studovala, prolezla humornou hrou plnou nadsázky, zatímco se učila, jak být dobrým katem. Přednášky o tom, jak někoho popravit, aby zůstal co nejdéle naživu, jí byly běžnou součástí každodenního života. Hra by však nebyla hrou, kdyby nadšení herců nesálalo celým divadlem.

Na prázdný sál si herci rozhodně nemohli stěžovat. Foto: Tereza Vlčková / Lemur


Genialita celého ztvárnění hry spočívala v tom, že každý z herců svou roli přehrával. V případě, že to udělá jeden, většinou zkazí celý dojem z divadla. V případě, že to udělají všichni, vznikne příběh, při kterém člověku běhá mráz po zádech. V představení tak můžeme vidět roli příliš stydlivého spolužáka, příliš hysterickou matku, příliš morbidního učitele, v příliš nadneseném příběhu, kde na jevišti „popraví“ za hodinu a půl víc lidí a psů než v jedné kapitole knihy od George R. R. Martina.

“Ten oběšenec si ani neprdnul“

Hlavní roli Lízinky Tachecí sehrála Sára Hlisnikovská. Herečka mi svým výkonem připomněla známého herce Rowana Atkinsona (Mr. Bean), nemusela toho mnoho říct, ale stejně se postarala o skvělý zážitek a dokázala pobavit všechny v sále. Celé to dokazuje úplně poslední scéna, kdy všechny ostatní postavy řeší její budoucnost a ona místo toho, aby se k tomu vyjádřila, smutně řekne: „Ten oběšenec si ani neprdnul.“ Za vyzdvihnutí určitě stojí i role rodičů (Barbora Köttová a Jan Doubek), které každý, kdo má doma dominantnější maminku, jistě poznával.

Dále bych chtěla ocenit technickou stránku věci. Nejprve osvětlení, díky kterému bylo možné hrát dvě scény najednou. A pak také herce, kteří mluvili tak nahlas, že i v posledních řadách přednášecího sálu bylo krásně slyšet i bez nutnosti použít mikrofon.

Myslím, že ProFIdivadlo tak, jak ho již pár let navštěvuji, neustále roste a to jak v počtu herců, tak i v nápaditosti a originalitě. Tentokrát se opět předvedlo v tom nejlepším světle, a proto doporučuji hru všem, kteří se chtějí zasmát nad nemístným, ale skvělým humorem.

Repríza Katyně se uskuteční 18. května v univerzitním kině Scala. Lístky si lze předem rezervovat na oficiálních stránkách hry.

Radka Konečná