Se stim smiřte, vzkazuje autor Oprásků sčeskí historje

Na veřejnosti se neobjevuje bez masky své nejznámější postavy a královského hermelínu. Do hovoru běžně vkládá slova zkomolená po vzoru svých komiksů. A informovanou společnost rozděluje na skalní příznivce a tzv. hatery. Autor komiksových stripů Opráski sčeskí historje, vystupující pod pseudonymem Jaz, zavítal do Brna na vernisáž výstavy Lucemburské opráski na Špilberku.

Na Špilberku je výstava komiksových stripů Opráski sčeskí historje. Foto: Michaela Budíková/ Muzeum města Brna

Proč zůstáváte v anonymitě?
Je to proto, že jednak na identitě badatele z vědeckého ústavu není nic zajímavého a Zmikund Lucemburský je daleko zajímavější. Pro Zmikunda je to také skvělá reklama.

Čím je Zmikund tak důležitý? Máte k němu nějaký osobní vztah?
Mám k němu veliký vztah jako k významnému kusu české historie. Je to panovník, který byl velký svým rozhledem, v českých zemích se mu nespravedlivě nasazuje psí hlava. Doufám, že toto smutné období už skončilo. Je to postava, která není ani černá ani bílá. Zmikund je prostě zajímavá figura.

Výstavu bude možné navštívit až do konce června. Foto: Facebook/Opráski sčeskí historje

Výstavu bude možné navštívit až do konce června. Foto: Facebook/Opráski sčeskí historje

Proč si myslíte, že jsou Opráski tak populární?
To by mě samotného zajímalo. Bádali jsme nad tímto tématem v ůstafu několikrát, ale proč jsou tak populární, upřímně řečeno, nevím.

Jaký je proces tvorby komiksu? Kde čerpáte inspiraci?
Inspiraci čerpám většinou v české historii. Proces tvorby komiksu se často liší. Někdy si předem načrtnu, o čem ten komiks bude, pak to obtáhnu a vybarvím. Někdy jedu z jedné vody rovnou načisto. Ale důležitá je především předchozí badatelská práce. Samotné zhmotnění je už jen taková třešnička na dortu.

Výstava Lucemburské opráski se připojuje k oslavám sedmistých narozenin Karla IV. Jaký byl Karel IV. panovník? A máte představu, jaký byl člověk?
Na to by vám určitě lépe odpověděl Zmikund sám, takže každá má interpretace nebude zdaleka tak přesná. Karel IV. byl samozřejmě obrovským panovníkem, ale nemůžeme přehlížet to, že právě po jeho smrti Zikmund zdědil spoustu problémů, které vznikly za Karlova života. Ať to byla papežská stigmata nebo ekonomická krize, která potom naplno dopadla na Evropu a české země. Takže byl skvělý panovník, ale měl taky své stinné stránky. Například když se zeptáte dobových židů, jaký byl Karel IV. panovník, tak vám ho asi úplně nevychválí.

Co plánujete v budoucnu? Rýsují se nějaké projekty?
U nás v ůstafu se v současné době docela dost zabýváme historií, která se odehrála i za hranicemi českých zemí. Jsou to Opráski z historje svjeta, které teď vycházejí častěji, než tomu bylo dříve.

Dočkají se Opráski z historje svjeta své vlastní knihy?
Je to možné.

Co byste vzkázal svým fanouškům?
Ať se s tím smíří.

A haterům?
(smích) Ať se s tím smíří.

Kateřina Chládková