Šetrně k planetě, vyzývá letos Noc vědců

Noc vědců už po jednatřicáté nabídne poučný program pro veřejnost. Tento pátek od 18 hodin čekají na návštěvníky na několika místech v Brně přednášky, workshopy a hry. Tématem letošního ročníku je, jak může být člověk k Zemi více ohleduplný.

Ve stejném týdnu, kdy OSN pořádá klimatický summit v New Yorku, se koná Noc vědců, letos s mottem „Šetrně k planetě“, které se bude prolínat celým programem. Celorepublikovou vědecko-popularizační akci, která má za cíl zapojit veřejnost do prostředí vědy, budou moci lidé navštívit v pátek 27. září od šesti do jedenácti hodin.

Masarykova univerzita zpřístupní celkem šest míst, na každém z nich budou moci lidé získat semínka rostlin a zkusit se s jejich využitím zasadit o příznivější vývoj Země. Na univerzitním kampusu v Bohunicích čekají návštěvníky přednášky, workshopy a hry připravené lékařskou fakultou. Na fakultě sociálních studií se také budou moct dozvědět, jak mají Češi rádi přírodu nebo co je to ekologická bezpečnost.

Tradiční program s pozorováním hvězd či prohlídkou mineralogických sbírek najdou lidé v areálu přírodovědecké fakulty. Dozví se také, z čeho si můžou vyrobit svoji vlastní zubní pastu, která nezatěžuje životní prostředí. Program nebude chybět ani na filozofické fakultě, kde návštěvníci zjistí, jak vypadala ekologie středověké krajiny.

Všech šest vědeckých zón propojí bezplatná autobusová linka, která bude jezdit každou půl hodinu. Noci vědců se účastní i Vysoké učení technické nebo Mendelova univerzita. Vstup na událost je zdarma.