Silné mrazy nejsou zárukou dostatečně tlustého ledu, varují brněnští strážníci

Pravá zima dorazila už i do Brna. Kromě placených kluzišť si mohou lidé zabruslit i na nově zamrzlých přírodních plochách. Navzdory nízkým teplotám však nemusí být všechny bezpečné.  Pod náporem silných mrazů zamrzla Brněnská přehrada i další přírodní vodní plochy. Nadšení bruslaři však neberou ohled na tloušťku ledu. Za bezpečný je podle brněnských…

Ilustrační foto: Jitka Janů/LeMUr.mu

Pravá zima dorazila už i do Brna. Kromě placených kluzišť si mohou lidé zabruslit i na nově zamrzlých přírodních plochách. Navzdory nízkým teplotám však nemusí být všechny bezpečné. 

Pod náporem silných mrazů zamrzla Brněnská přehrada i další přírodní vodní plochy. Nadšení bruslaři však neberou ohled na tloušťku ledu. Za bezpečný je podle brněnských strážníků považován led silný okolo dvanácti centimetrů. S rostoucím zájmem veřejnosti o bruslení na těchto plochách proto kontrolují tloušťku ledu na Brněnské přehradě, Žebětínském rybníku, v Mariánském údolí, na Splavisku u obchodního centra Olympia a u rybníků městských částí Dvorska a Holásky. Zmíněné bezpečné hranice ledu dosáhl při středečním měření pouze Žebětínský rybník, který je silný dokonce třináct centimetrů.

Naproti tomu Brněnská přehrada, jež se těší velkému zájmu bruslařů, má pouze devět centimetrů. Nedočkaví sportovci si tak musí počkat na větší mrazy. „Strážníci nemohou bruslaře z ledové plochy vykazovat. Doporučují však lidem, aby na led v zájmu své bezpečnosti nevstupovali. Přírodní plochy jsou vždy nevyzpytatelné a led mohou narušovat vodní proudy i bahenní plyny,“ vysvětlil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Navíc při upouštění přehrady podle něj hladina prudce klesá a vytvářejí se mezi ní a ledem duté kapsy. Strážníci se zatím nesetkali s tím, že by někdo na ledu propadl. Podobně jako na přehradě není dostatečně silný led ani v Mariánském údolí v brněnské Líšni. Jeho tloušťka se pohybuje pouze mezi osmi až devíti centimetry.

Poslední šance zabruslit si?

Dle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu by mělo v pátek nebo v sobotu ještě přituhnout. Pravděpodobnost silnějšího, a tedy i bezpečnějšího ledu se tím zvedá. Nejen příznivci sportu, ale i studenti si mohou na chvíli vydechnout v přírodě. „Při bruslení na zamrzlých přírodních plochách bývá více prostoru a je to zdarma,“ řekl student politologie Matěj Maděra. Po víkendu se ale oteplí. Vášniví bruslaři a nadšenci procházek po ledě by tak neměli otálet.

Kristýna Šopfová