Smoke Free Party – kuřákům vstup zakázán

Jeden den bez kouře. Alespoň toho cigaretového. Taková je základní myšlenka akce s názvem Smoke free days, které jste se mohli zúčastnit tento rok již podruhé, v úterý 5. října. Probíhala po celý den a jejím vrcholem byla nekuřácká párty na Flédě.

Měření oxidu uhelnatého. Foto: Tomáš Muška/LeMUr.mu

Měření oxidu uhelnatého. Foto: Tomáš Muška/LeMUr.mu

Projekt je realizován organizací IFMSA (mezinárodní organizace studentů medicíny), a to nejen ve větších městech ČR, ale také v několika dalších zemích Evropské unie. Hlavním cílem je podporovat nekuřáctví, šířit možnosti prevence a radit kuřákům, jak se zlozvykem skoncovat. Událost je podporována i kampaní HELP!, která na svých webových stránkách nabízí pomoc dokonce přes internet.

Akce odstartovala již v dopoleních hodinách. Do ulic vyrazili dobrovolníci a celý den měřili zájemcům množství oxidu uhelnatého v krvi, což je nejškodlivější složka cigaretového kouře. Také měnili cigarety za kondomy – těch za celý den rozdali asi 1000. V klubu A. Trýby na Lékařské fakultě na Komenského náměstí měly probíhat přednášky a videoprojekce filmů a spotů týkající se problematiky kouření, ty se nakonec přemístily do stanu HELP EU. Ovšem největším očekáváním byla závěrečná Smoke Free Party v klubu Fléda.

Začátek nekuřácké a zároveň první oficiální párty Lékařské fakulty byl naplánován na sedm hodin večer, start se však kvůli technickým problémům posunul až na osmou. Hned u dveří návštěvníky vítaly dobrovolnice převlečené za anděly. Stejně jako přes den vyměňovaly prezervativy za cigarety a testovaly obsah oxidu uhelnatého. I Fléda byla vyzdobena ve stylu andělského nebe, i když ne každý si toho všiml. Modré a bílé balonky se v nových barvách klubu, červené a šedé, poměrně ztrácely. Kolem deváté se prostory začaly plnit příchozími a akce se mohla rozjet naplno. Dvě stage, Dj Fast a skupinu Dj´s z house, Drum´n´bass, R´n´b scény doprovázel také moderátor Ondra.

Organizátoři slibovali večer plný soutěží, na které se dostalo až po půlnoci. Jedna z nich spočívala v tom co nejrychleji vypít půl litr piva a nafouknout kondom. Další soutěže se nesly v podobném duchu.

I když Smoke Free Party měla být ryze nekuřácká, našli se i ti, kteří občas vyšli před klub s krabičkou a zapalovačem.  „Jsem kuřačka, ale zase nemám ráda zahulené hospody,“ uvedla studentka Filozofické fakulty Hana Magerová. Většina návštěvníků se ovšem řadila k té druhé straně. „O této akci jsem se dozvěděl od kamaráda a myslím, že je to dobrý nápad. Nesnáším, když se na diskotékách kouří,“ podotkl Vojtěch Martinec, student Lékařské fakulty MU.

Projekt Smoke Free Days se konal letos v Brně již po čtvrté. Pokud byste měli zájem se této akce zúčastnit a nemáte chuť čekat na další ročník, máte možnost 21. října v Praze nebo 27. října v Olomouci.

Autor: Romana Pištěková