Sport ve škole i ve volném čase, tak žijí studenti FSpS

„Svůj volný čas trávím většinou sportem. Odpočívat moc neumím,“ říká Klára Ročková, která je  studentkou druhého ročníku oboru Regenerace a výživa ve sportu na Fakultě sportovních studií MU. Podělila se s námi o zkušenosti s přijímačkami, jak se jí líbí v Kampusu a jak vůbec studium na FSpS vypadá.

Klára Ročková. Foto: Martina Králíková/LeMUr.mu

Klára Ročková. Foto: Martina Králíková/LeMUr.mu

Proč sis vybrala zrovna studium na Masarykově univerzitě?
Chtěla jsem na sportovní školu a ty jsou v podstatě jenom v Praze, v Olomouci a v Brně, pokud nepočítám tělovýchovné obory na jiných fakultách. Do Prahy jsem se nehlásila, do Olomouce ano a k tomu jsem si dala Brno, s tím, že nejspíš půjdu do Olomouce. Dostala jsem se ale do Olomouce i do Brna a po sáhodlouhém rozhodování jsem nakonec šla do Brna, kde mě nalákal hlavně směr mého oboru.

Z čeho se skládaly přijímačky? Připravovala ses na ně?
Přijímačky se skládaly z praktické části a TSP. Co se týče praktické části, tak obsahovala plavání, sportovní gymnastiku, atletiku a basket nebo volejbal. Praktická část tvořila dvě třetiny výsledku, TSP jednu třetinu. Připravovala jsem se tréninky. Teď už je ale nová akreditace a spousta se toho změnila, i přijímačky probíhají trochu jinak, jsou posunuté limity a je tam víc teorie než jen TSP.

Jak vůbec vypadá studium na Fakultě sportovních studií? Kolik času strávíš v lavici a kolik na sportovištích?
Je to víceméně tak půl na půl. Teď jsem ve 4. semestru, který je zatím asi nejnáročnější co do počtu předmětů. Jinak jak vypadá studium, v teoretických předmětech se to asi moc neliší od ostatních škol, přednášky jsou většinou nepovinné, semináře povinné, výjimkou nejsou testy během semestru. Často taky děláme prezentace. A zakončení samozřejmě zkouškou, popřípadě zápočtem. V praktických předmětech je taky povinná docházka a předměty se ukončují zápočty, kde se plní limity, případně dělají výstupy.

Máte nějak určený výběr sportů nebo je jen na vás, co si vyberete?
Sporty, které musíme splnit, máme povinně dané. Takové ty „stěžejní“ – jako je třeba plavání, různé gymnastiky, atletika, lyžování, míčové sporty, cyklisťák a tak dál. Ale pokud máš v rozvrhu ještě místo a čas, můžeš si dát i volitelné, kde jsou kromě běžných sportů i takové neobvyklejší, jako třeba bouldering, windsurfing nebo dokonce žonglování.

Budeš muset absolvovat v rámci svého oboru praxi?
Ano, budu, ve třeťáku, to znamená příští rok a nejspíš to bude ve fitness centru.

Jaká je atmosféra na fakultě?
Já myslím, že v pohodě. Je to takové docela uvolněné, aspoň většinou. Jasně, že se tam občas drbe, ale to se dá v tak velkém kolektivu asi očekávat.

Svůj volný čas trávíš také sportem nebo si ráda chvilku odpočineš?
Většinou sportem, i když teď jsem trochu omezená zdravím. Než mi začaly zdravotní problémy, dělala jsem atletiku. Pokud to jen trochu půjde, ráda bych se k ní vrátila. Odpočívat moc neumím.

Které sporty máš nejraději?
Určitě atletiku, ale i řada ostatních sportů je mně blízká, ať už se jedná o lyže, kolo, fotbal nebo další.

Přijde ti škola náročná? Jak dlouho se učíš na zkoušky?
Náročná, tak jak v čem, asi většina lidí má někde slabinu. Když je někdo plavec, tak mu třeba nejde gymnastika a naopak. Myslím, že spousta lidí má sport, který mu dá zabrat víc než jiné sporty. A co se týče učení, tak určitě se to nedá srovnávat třeba s medicínou. Jsou předměty, kde se člověk musí učit víc a taky předměty, kde se to prostě „nějak dá“.

Jak se ti líbí studovat v Kampusu? Co se povedlo? A co naopak ne?
Co se týče Kampusu, tak designově se mi moc líbí, ale je to tedy ušitý horkou jehlou – přjde mi to dost nekvalitní. Soudím tak z toho, co jsem viděla: rozbité kliky, ulámaná dvířka u skříněk, poničené stěny v tělocvičnách. Nevím, ale nemyslím si, že by tohle bylo způsobený nějakým vandalismem, spíš je to fakt nekvalitní. Jinak poloha Kampusu celkem jde, sice mimo centrum, ale dostupnost docela dobrá. Je dobrý, že je tam Campus Square s menzou, obchody, bankomatem.

Vaše fakulta působí jenom v Kampusu nebo máte budovy i někde jinde?
Výuku máme i jinde, například plavání, sportovní gymnastiku, atletiku, masáže.  Taky přednášky v Kampusu nejsou, protože tam není žádný přednáškový sál, takže přednášky jsou všechny v Komárově – bývalém sídle fakulty.

Máš už konkrétní představu o svém budoucím povolání?
Ano, představu mám. Myslím, že docela i konkrétní, ale nechám si ji pro sebe. Otázka je, jak se mně povede ji zrealizovat.

Autor: Klára Trizuliaková