Studenti fakulty informatiky tvoří virtuální budoucnost

Píše se rok 2031. Trosky Velkého bratra se válí na smetišti dějin. Heslo „Válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla“ dávno neplatí. Místo něj přichází daleko děsivější vize. Lidstvo je ovládáno velkými korporacemi a internet nahradila síť 4.0. Nejde však o další knižní bestseller, ale o originální projekt studentů fakulty informatiky.

Maskér připravuje herce herce na natáčení do jednoho z krátkých videí. Foto: Jakub Špiřík/Síť 4.0

Budoucnost v rukou studentů Fakulty informatiky Masarykovy univerzity získává zcela jiný rozměr. Co by jedni pojali jako otravný úkol do školy, vzali tito lidé s nadšením. Na projektu pracují už od loňského podzimu. „Chtěli jsme vytvořit první cyberpunk v Česku. Původně to měl být krátký film, ale pak nás napadlo udělat multimediální web a z filmu sešlo,“ upřesnil Jakub Špiřík, jeden z tvůrců projektu.

Cyberpunk je žánr patřící pod science fiction. Soustředí se na nové technologie, počítače a nevyhýbá se ani umělé inteligenci. Ve světě cyberpunku jsou časté velké korporace, činnost hackerů a vliv autoritativního státu. V tomto duchu se nese i výše zmíněný web, který popisuje svět roku 2031 očima studentů brněnské informatiky. Již nyní si návštěvníci stránek mohou prohlédnout deníkové zápisy obyvatel z budoucnosti, historii korporací a dokonce i krátká videa.

Více než studijní projekt

Jedním z obyvatel fiktivního světa je i Ivana Caklová, zaměstnankyně společnosti SlunCo, která si vede onlinový deník. „Ti dva se neměli rádi už od chvíle, co se poprvé setkali. A když už na někoho jdete s nožem a (předpokládám) i s úmyslem ho zabít, musí v tom být něco víc než jen výzkum,“ zapsala si do deníku Caklová, která stejně jako mnoho dalších, žije ve státě ovládaném vládní organizací One Nation. Ta má spolu s velkými korporacemi faktickou moc nad veškerým obyvatelstvem světa. Lidé se dělí do několika skupin – na ty, co jdou poslušně s davem, na zapálené příznivce režimu a na ty, co znají pravdu. Caklová žije v nedaleké budoucnosti, kde se části těla dají nahradit technikou. Veterán z války už nemusí chodit o berlích kvůli chybějící noze. Nová technologie mu umožní nechat si končetinu dorůst nebo ji zcela nahradit mechanickou náhražkou. Realita kyborgů už není snem ambiciózních filmařů a pisatelů sci-fi.

Logo fiktivní nadnárodní korporace One Nation. Foto: Síť 4.0

Logo fiktivní nadnárodní korporace One Nation. Foto: Síť 4.0

Na vytváření webu se podílí nejenom studenti předmětu Praktikum produkce kolektivního audiovizuálního díla (PV114), ale i další lidé z FI a FF. „V současné době řešíme hlavně časovou tíseň. Hodně z nás při škole ještě pracuje, takže je náročné se sejít tak, aby mohli všichni,“ řekl Špiřík. „Další věc je, že třeba za natáčením videa je daleko víc práce, než si lidé uvědomují. Musíme zajistit techniku, herce, důkladně připravit scénář a časově to sladit. Mimo to je důležitá i práce na zvuku a hudbě, která je stejně důležitá jako obraz,“ vysvětlil Špiřík.

Pro trpělivé bude překvapení

Tvůrci světa roku 2031 mají už teď jasno v tom, jakým směrem se bude jejich projekt ubírat. „Podle úspěšnosti webových stránek plánujeme natočit krátký film, ale nechci zbytečně předbíhat,“ upřesnil Špiřík. Chystá se ale i daleko větší akce, o které zatím tvůrci mlčí. Nechtějí případné zájemce obrat o moment překvapení. „Připravujeme vystoupení, ale detaily neprozradím. Můžeme vám ale vyzradit, že se to bude konat na půdě fakulty informatiky,“ dodal Špiřík.

Studenty zatím nejvíce těší pocit, že mohou vytvářet něco nového. Jejich cílem je získat zkušenosti a seznámit potenciální zájemce s netradiční kulturou futuristických technologií. Tvůrci se inspirovali díly 1984, Blade Runner a počítačovou hrou Deus Ex: Human Revolution. Pro bližší informace můžete navštívit facebookové stránky One Nation nebo přímo síť 4.0.

Eliška Kolmanová