Studenti FSS za samá áčka stipendium nedostanou. Zaslouží si ho aktivitou navíc

Fakulta sociálních studií jako jediná na univerzitě nenabízí prospěchová stipendia, na jiných fakultách si studenti přitom přijdou až na 20 tisíc korun. Přesto vynakládá několik milionů ročně na ocenění, kterými chce studenty motivovat. Udělují se například za výborné publikační výkony či bakalářské práce.

Foto: Markéta Sulková / Lemur

Absolventku bakalářského programu Mezinárodní vztahy a Evropská studia Adélu Ficovou motivoval k úspěšnému studiu zejména studijní pobyt Erasmus. Zatímco na jiných fakultách jsou studenti motivováni prospěchovým stipendiem, na Fakultě sociálních studií (FSS) byl tento typ odměňování před několika lety zrušen.

Za svou pečlivost a aktivitu se však odměny přeci jen dočkala. Za výbornou bakalářskou práci totiž získala stipendium I. A. Bláhy, které je určeno právě k ocenění autorů nejlepších bakalářských prací. Zařadila se tak mezi devět oceněných studentů, kteří si rozdělili 50 tisíc korun. „Nominoval mě vedoucí katedry. Najednou mi o tom přišel e-mail a já samozřejmě souhlasila. Ani jsem nevěděla, že takové stipendium existuje a určitě to byla dobrá zkušenost,“ sdělila Adéla Ficová.

Podle proděkana pro studium FSS Romana Chytilka je pro studenty peněžní motivace za výborné známky zbytečná, protože přijatí uchazeči mají většinou silnou vnitřní motivaci k úspěšnému studiu. „Jsme u přijímání uchazečů velice výběroví. Předpokládáme, že motivaci k dobrým studijním výsledkům nemusíme ovlivňovat penězi. Stipendii se raději snažíme podporovat studenty, kteří chtějí udělat něco navíc,“ vysvětlil.

Prospěchová stipendia nabízí všechny fakulty kromě FSS

FSS je jedinou fakultou, která na půdě Masarykovy univerzity prospěchová stipendia nenabízí. I přesto však vynaloží tři až čtyři miliony ročně na odměny za mimořádné odborné a publikační výkony či ocenění děkana. Na jiných fakultách si za výborný prospěch přitom studenti mohou přijít i na několik desítek tisíc korun. Pokud studenti práv složí všechny zkoušky do šestého semestru s výborným hodnocením, mají nárok na obnos dvaceti tisíc korun.

Medici mohou žádat o prospěchové stipendium až od třetího semestru, přičemž požadovaný průměr známek se většinou pohybuje mezi 1,00 až 1,11. Výše stipendia se odvíjí od celkových prostředků, které fakulta na podporu studentů vyčlenila. Na Filozofické fakultě nároky nejsou tak přísné, neboť si studenti přijdou na pět tisíc korun i s průměrem 1,5. Stejný průměr stačí k odměně také informatikům a sportovcům. Studenti Přírodovědné a Pedagogické fakulty pak potřebují průměr do 1,2. Na Ekonomicko-správní fakultě mají ještě desetinu k dobru.