Studenti i absolventi zakončili oslavy sto let univerzity na brněnském výstavišti

V sobotu se konal Festival MUNI 100. Na brněnské výstaviště si našly cestu tisíce lidí, kteří tak oslavily sto let od založení Masarykovy univerzity. Připraveny byly stánky fakult i univerzitních spolků, koncerty i divadlo.

Oslavy MUNI 100. Foto: Zuzana Zavadilová / Lemur Oslavy MUNI 100. Foto: Zuzana Zavadilová / Lemur

Tisíce lidí v sobotu oslavily sté narozeniny Masarykovy univerzity na brněnském výstavišti, které bylo vyzdobeno univerzitní modrou barvou. Pro návštěvníky byl na Festivalu MUNI 100 připraven různorodý program.

„Naše univerzita má svoji tvář, která je ideální kombinací dravosti, šarmu a zodpovědnosti,“ řekl rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. „Do druhé stovky její existence univerzitě přeji, aby si tuto tvář udržela. Aby zcela nesplynula s univerzálním globálním univerzitním prostředím, aby se sice vyrovnala kvalitou, ale zachovala si svou jedinečnost,“ dodal.

Zatímco v rotundě přebíralo sto absolventů bronzovou medaili – mezi nimi například ombudsmanka Anna Šabatová, spisovatelka a kurátorka Kateřina Tučková nebo novinář Jan Moláček – v pavilonu A si jednotlivé fakulty a univerzitní spolky připravily stánky pro návštěvníky. Největší fronta však byla před retro menzou, kde se podávalo tradiční vepřo-knedlo-zelo nebo výpečky na pivě.

Na hlavním pódiu zahrál univerzitní orchestr filmové melodie z Hvězdných válek, Avatara a Pirátů z Karibiku, vystřídal ho pak Ukulele Orchestra jako Brno. O představení ProFIdivadla z Fakulty informatiky s názvem Donaha byl takový zájem, že se všichni diváci ani do rotundy nevešli.

Kromě stávajících studentů využily výročí své alma mater i davy absolventů. Každý z nich měl na tričku nálepku fakulty spolu s rokem absolutoria. „Na léta strávená na univerzitě vzpomínám velmi ráda. Stále také zůstávám v kontaktu s vyučujícími, kteří mi posílají tipy na nejrůznější stáže,“ sdělila absolventka Martina Koukalová.

Oslavy vyvrcholily koncertem Vojtěcha Dyka a B-Side Bandu, který roztleskal celé výstaviště. Následoval ohňostroj skupiny Ignis Brunensis, letos připravený na studentskou hymnu Gaudeamus Igitur jako pocta sta let od založení Masarykovy a Mendelovy univerzity.