Studenti poznávali chutě ze všech koutů světa

Mezinárodní festival jídla minulou středu oživil Fakultu sociálních studií. Zahraniční studenti si pro návštěvníky připravili tradiční pochoutky své země a od 18 hodin je nabízeli v atriu fakulty.

Mezinárodní festival jídla v rámci Do světa s MUNI. Foto: Zuzana Zavadilová / Lemur

Na Mezinárodním festivalu jídla se ve středu představili „erasmáci“ ze 13 zemí. Návštěvníci tak měli možnost v atriu Fakulty sociálních studií ochutnat např. kuchyni tureckou, kanadskou, ruskou, španělskou či tchaj-wanskou.

Studenti měli možnost okusit jídla z celého světa. Foto: Zuzana Zavadilová / Lemur

„Příprava mi zabrala čtyři hodiny. Přivezl jsem si některé suroviny jako majonézu a japonskou hnědou omáčku přímo z Japonska a zbytek nebylo těžké nakoupit tady v České republice v Tescu a malých asijských obchodech. Dnešní večer jsem si rozhodně užil, byla to opravdu zábava,“ zhodnotil akci Juko, student z Japonska na ročním studijním programu.

Se svými kamarády si pro ostatní připravil japonské suši, vaječnou omeletu a kuřecí špízy s tradiční omáčkou. Nechyběly ani polské pirohy (nekynuté knedlíčky plněné masem), turecká helva (tradiční dezert ze semoliny) nebo španělská tortilla (smažená bramborová omeleta). O netradiční ochutnávku světových jídel byl velký zájem. Přišli jak studenti z Masarykovy univerzity, tak i širší veřejnost.

Následovala přednáška TravelSlam na téma levného cestování. Boris Vanka, absolvent bakalářského oboru Evropská studia na Masarykově Univerzitě, seznámil posluchače se svými zážitky z cest. Strávil semestr studia na univerzitě v Ankaře (Turecko), procestoval Arménii jako stopař a společně s kamarádem se v létě zúčastnil závodu Low cost race. „Nikdy jsem nebyl v severských zemích, takže volba byla jasná. Vyrazili jsme ve dvou se sto eury v kapse a za 10 dní jsme procestovali Polsko, pobaltské státy, Finsko, Švédsko, Dánsko a Německo,“ vysvětloval Boris podstatu netradičního závodu a zároveň motivoval studenty k vycestování: „Jestli máte možnost, určitě jeďte na Erasmus! Je to skvělá příležitost, jak si zlepšit cizí jazyk a poznat jinou zemi jako místní.“