Studenti práv organizují simulovaný soudní spor ve spolupráci se Světovou obchodní organizací

Nejvýraznějším spolkem Právnické fakulty je ELSA Brno, nezisková organizace studentů práv s nadnárodním přesahem. Právě brněnská pobočka bude pořádat jedno ze dvou evropských kol ELSA Moot Court Competition (EMC2), simulovaného soudního sporu ve spolupráci se Světovou obchodní organizací (WTO). O soutěži prozradil více detailů hlavní pořadatel Jan Dohnal.

Jan Dohnal má na starosti organizaci regionálního kola ELSA Moot Court Competition v Brně. Foto: archiv Jana Dohnala

EMC2 je velká mezinárodní akce. Jak jste se dostali k její organizaci?
Na všechny takové akce vypisuje bruselská centrála výzvu, ve které hledá nějaký subjekt, který by danou akci zorganizoval. My jsme napsali motivační dopis a přihlásili jsme se. Nakonec nás společně s Pasovem vybrali pro organizaci letošního čtrnáctého ročníku evropského kola.

Znamená to, že EMC2 je celosvětovou záležitostí?
Ano. Výherní týmy jednotlivých regionálních kol se utkají v celosvětovém finále v sídle WTO v Ženevě, kde budou pokračovat v řešení sporu z regionálního kola. Může to znít jako nuda, že týmy řeší od začátku do konce stále ten samý spor, ale není tomu tak. Stále zdokonalujete svou argumentaci, a to rozhodně nuda není.

Jedna fakulta, jeden tým

Dostáváme se k samotné soutěži. Co účast v ní obnáší?
Je to jeden z největších simulovaných soudních sporů na světě, navíc ve spolupráci s WTO (pozn. red.: konkrétní znění tohoto sporu najdete na elsa.org). Každá právnická fakulta po celém světě může vyslat do regionálního kola maximálně jeden tým, tj. vítězný tým fakultního kola, ten má čtyři členy a většinou dva kouče. Jelikož v Evropě je největší hustota právnických fakult, jsou tu kola dvě. Jen k nám přijede celkem 17 týmů z 15 zemí. Jeden z týmů je až z Gruzie. Letošní případ se dotýká obchodu mezi dvěma státy s energiemi z obnovitelných zdrojů.

Celý organizační tým ELSA Moot Court Competition. Foto: Jitka Janů

Celý organizační tým ELSA Moot Court Competition. Foto: Jitka Janů

Jak moc je WTO do organizace zapojená?
Případ, kterým se týmy zabývají, napsali jejich právníci. Zároveň na všechna regionální kola posílají své soudce. My jsme oslovili bývalou děkanku PrF MU Naděždu Rozehnalovou jako světově uznávanou specialistku na mezinárodní obchodní právo soukromoprávní. Akademický výbor WTO ji jako soudkyni schválil, ona ale bohužel odmítla.

Kdo nakonec bude sedět v komisi, která bude hodnotit soutěžní týmy?
Přímo lidé z WTO a WTI (World Trade Institut), také vyučující z různých států a zástupci několika advokátních kanceláří.

Zahájení začátkem dubna

Jaký bude průběh samotné soutěže v Brně?
Už 5. dubna bude na Právnické fakultě beseda na téma Transatlantické obchodní a investiční partnerství. Samotný zahajovací ceremoniál se uskuteční 6. dubna. Část programu se uskuteční v UNIFERu, část na Ústavním soudu. Tam bude 9. dubna finále, kam se může přijít podívat po registraci, která běží až do 25. března, i široká veřejnost.

Koho považujete za výraznou právnickou osobnost, která se během týdne soutěže zúčastní?
Všichni panelisté jsou velké osobnosti. Kdybych měl ale vybrat dle svého názoru tu největší z nich, byla by to Marisa Goldstein. Je to bývalá právnička Ministerstva zahraničí Spojených států, která momentálně pracuje pro WTO.

EMC2 je po Mezinárodním setkání prezidentů jednotlivých poboček ELSA druhá velká událost, kterou v prvním čtvrtletí letošního roku připravujete. Co chystáte dál?
Spoustu věcí. Hned další bude na konci dubna National Council Meeting. Všechny české pobočky včetně celonárodní se sjedou ke Žďáru nad Sázavou. Tam se bude rozhodovat o dalším směřování studentů práv pod hlavičkou ELSA. Mělo by přijet asi 150 účastníků.

Končí aktivity ELSA s akademickým rokem, nebo máte pro své členy program i na léto?
Každoročně pořádáme letní školy práva zaměřené na různá odvětví. Vloni se uskutečnila například v Polsku fashion-law-school, v Rakousku zase výběrová letní škola arbitráže. Ve Francii byla dokonce letní škola vzdušného práva, v Portugalsku práva vesmírného. Konkrétně v Brně pak máme letní školu IT práva, v tomto směru tu máme velmi kvalitní zázemí. Je tedy z čeho vybírat.

Jitka Janů