Studenti si připomenou události 17. listopadu pod světly lampionů

Vzpomínka na události roku 1939 a uctění památky obětí nacismu budou hlavní náplní lampionového průvodu. Pro tuto příležitost zpřístupní Americký fond temné chodby protiletadlového bunkru 10-Z. Účastníkům rozšíří obzory také zastávky komentované Masarykovými historiky. Každoroční vzpomínkový průvod, organizovaný Nadačním fondem studentů Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, začne 17. listopadu na náměstí Míru. Účastníci…

Lampionový průvod připomíná události ze 17. listopadu 1939. Foto: Robert Barca/LeMUr.mu

Vzpomínka na události roku 1939 a uctění památky obětí nacismu budou hlavní náplní lampionového průvodu. Pro tuto příležitost zpřístupní Americký fond temné chodby protiletadlového bunkru 10-Z. Účastníkům rozšíří obzory také zastávky komentované Masarykovými historiky.

Každoroční vzpomínkový průvod, organizovaný Nadačním fondem studentů Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, začne 17. listopadu na náměstí Míru. Účastníci se vydají o půl šesté večer z Kraví hory k protiatomovému a protileteckému krytu v Husově ulici, jehož prostory Americký fond zpřístupní všem účastníkům.

Průvod se na své cestě zastaví u Kounicových kolejí, kde za druhé světové války bývalo popraviště a vězení. Zde účastníci uctí památku obětí nacismu jako tradičně zapálením svíček. Průvod se pak vydá k právnické fakultě, v níž ve třicátých letech sídlila řídící úřadovna gestapa pro Moravu. Pokračovat bude k filozofické a bývalé lékařské fakultě. Výběr zastávek má symbolický charakter související se 17. listopadem. Pro každou z nich si Masarykovi historici – Lukáš Lexa a Vojtěch Borek připravili krátký výklad. Celou akci zakončí zpěv národní hymny.

Připravovaný workshop, který se uskuteční 11. listopadu, umožní zájemcům vytvořit si originální lampion s dostatečným předstihem za symbolických patnáct korun. Tento přidružený program se uskuteční již 11. listopadu od dvou do sedmi hodin odpoledne v přízemí budovy J na filozofické fakultě. Pro ty, kteří se rozhodnou akce zúčastnit na poslední chvíli, organizátoři připravili lampiony k zakoupení na místě.

Kristýna Šopfová