Studenti: soutěž O pohár akademické krve je motivací darovat krev

Co si o soutěži O pohár akademické krve myslí studenti Masarykovy univerzity? Do konce června totiž soutěží proti studentům Mendlovy zemědělské a lesnické univerzity v darování krve. Kromě zmiňovaného poháru, který získá jedna z univerzit, bude v létě 2010 vylosován jeden dárce z každé školy, který vyhraje zájezd do Barcelony.

Ilustrační foto: MartinD/Wikimedia Commons

1. Chtěl/a by ses této soutěže zúčastnit a pomoci tak jiným lidem?

2. Myslíš, že je dobře, že se tato soutěž pořádá?

 

Michaela Šimáková, FSS, Mezinárodní teritoriální studia; FF, Filologie
1. Darovat krev jsem vždy chtěla a pravidelně z vlastního rozhodnutí a přesvědčení. Avšak navzdory této silné vůli, mi to bohužel můj zdravotní stav už delší dobu neumožňuje. Když se to změní, bez váhání se chci zapojit také do této formy pomoci.

2. Soutěž je vždy příjemné zpestření. Avšak v otázce darování krve jsem přesvědčena, že k podobným aktivitám by měli být lidé vedeni už od malička, v rodině anebo v institucích. Soutěžit je sice pěkná motivace, ale darování krve by měla být součást našich minimálních povinností z titulu naší lidskosti a příslušnosti k rodu lidskému.

Matyáš Kuhn, PřF, Matematická biologie
1. Soutěže se rád zúčastním, protože už pár let o dárcovství přemýšlím. Darovat krev jsem však ještě nebyl, a to díky své vrozené lenosti. Určitě by mi pomohlo, kdybych nešel sám, tedy kdybych si vzal s sebou i nějaké kamarády a měl tam tak i nějakou podporu, což tato soutěž velmi dobře umožňuje. Darovat krev bych určitě nešel jen kvůli této soutěži, i když porazit „Mendlovku“ není nikdy na škodu.

2. Určitě to dobré je, protože to může rozpohybovat lidi jako jsem já, kteří sice přemýšlí, že by šli darovat krev, ale poslední krok ještě neudělali.

 Petra Šeinerová, PdF, Učitelství pro první stupeň základní školy
1. Popravdě mě tato soutěž příliš neláká. Kdybych chtěla darovat krev, nepotřebuji za to dostávat odměny.

2. Určitě. Pro spoustu lidí to může být impulz k odhodlání se navštívit transfuzní oddělení a darovat svou krev.

Richard Nossek, FI, Bezpečnost informačních technologií
1. Popravdě ani ne, jehly nemám moc v lásce. Navíc je seznam požadavků na dárce poměrně dlouhý, včetně diety, která zakazuje prakticky všechno z mého každodenního jídelníčku.

2. Určitě! Pokud v nemocnici mají nedostatek krve, přijde mi tahle soutěž jako fajn způsob upoutání pozornosti lidí a získání nových dárců, kteří by o dárcovství jinak neuvažovali.

Zuzana Ježíková, PřF, Matematická biologie
1. Ano, určitě bych chtěla přispět svojí krví na tento projekt, ale nejsem si jistá, jestli mohu. Vážím málo a myslím, že je tam nějaké omezení vzhledem k mé výšce. Kdybych ale mohla, tak přispěji ráda.

2. Myslím, že je dobré, že se tyto projekty dělají už mezi studenty. Čím dříve se k tomu lidé dostanou, tím to je lepší.

Jiří Kůs, FI, Počítačová grafika
1. Nevím. Mám z toho trochu obavy. Jako dítě jsem při odběru krve omdlel a pořád se to se mnou táhne.

2. Myslím, že spíše ano. Motivuje k darování krve, ale zároveň ne tolik, aby došlo k ohrožení bezpečnosti (utajení informací, aby se člověk dostal k odměně).

Alena Riedlová, PrF, Právo; FF, Sociální pedagogika a poradenství
1. Určitě bych se chtěla zúčastnit této soutěže. Hlavní roli v tom hraje to, že jsem kdysi chodila darovat krev, ale pak jsem bohužel musela přestat kvůli zdravotním problémům. Ráda bych ale začala chodit darovat krev znovu.

2. Myslím, že je to zajímavý způsob motivovat mladé lidi k tomu, aby chodili darovat krev. Je potřeba rozšířit povědomí, že to není nic strašného. A když přijdou lidé, kteří nejsou motivovaní pouze výhrou, tak mohou u darování krve zůstat i nadále, bez vidiny výhry.

Autor: Marie Švomová