Studenti stávkovali za dodržování ústavních hodnot na náměstí Svobody

Stejný metr pro všechny. To bylo heslo výstražné stávky studentstva, která se uskutečnila ve čtvrtek v poledne na náměstí Svobody. Studenti vysokých i středních škol se tak v Brně připojili k celostátní akci, která měla za cíl poukázat na nespokojenost mnoha lidí se současnou politickou situací.

Foto: Anna Absolonová / Lemur

Na náměstí Svobody se dle slov organizátorů sešlo přes dva tisíce lidí. Stovky dalších pak stávkovaly před svými školami a fakultami. Účastníci stávky požadovali například to, aby vláda v demisi nepřijímala důležitá rozhodnutí, aby ústavní činitelé nepodporovali osoby, které se podílely na komunistickém režimu, či aby prezident dodržoval ústavu. „Jsem nespokojený s tím, co se teď v politice děje. Myslím, že se to týká i mladých lidí, a proto jsem přišel vyjádřit svůj názor,“ okomentoval akci student střední školy Kryštof Doležal. Akce se kromě studentů zúčastnili i starší lidé a rodiny s dětmi.

Studenti vyrazili stávkovat na náměstí Svobody. Foto: Anna Absolonová / Lemur

Stávka se symbolicky uskutečnila na Mezinárodní den proti policejní brutalitě. Na akci vystoupily některé osobnosti veřejného brněnského života, mezi nimi například zástupce iniciativy Evropské hodnoty Šimon Levíček, předseda Městského parlamentu dětí a mládeže Brno Adrian Drozdek či zástupce spolku Milion chvilek Jaroslav Koudelka. Organizátoři několikrát zdůraznili, že cílem akce není zpochybňovat výsledky voleb, ale že je stávka namířena proti jednotlivým politikům, a to především proti Miloši Zemanovi, Andreji Babišovi a Tomiu Okamrovi. „Došlo mi, že zorganizovat v Brně tuto akci je mojí povinností. Cítím, že demokracie v naší zemi upadá. Chci bránit určité zvyklosti a vyrůstat v morálně zdravé republice,“ podotkla jedna z organizátorek Hana Strašáková.

Na místě byly podpisové archy s výzvou senátorům a po skončení programu na náměstí Svobody akce pokračovala v Divadle Bolka Polívky. Tam proběhla debata s profesorem z Fakulty sociálních studií Janem Holzerem a senátorem Zdeňkem Papouškem.

Akci svolali studenti Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze. Zapojili se však i lidé v dalších městech, jako například ve Zlíně, Českých Budějovicích, Nymburku či Hradci Králové. Studenti některých vysokých škol dostali v tento den děkanské volno.

Fotogalerie: Anna Absolonová/leMUr.mu