Studentská unie na Fakultě informatiky

Koncem minulého roku založila studentka druhého ročníku Vanda Cabanová na Fakultě informatiky Studentskou unii (dále SU). Jak pokračuje působení této skromné neziskové organizace, která pořádá volnočasové aktivity a obohacuje informatický život? Neskončí v propadlišti dějin jako kdysi předchozí uskupení?

Fakulta informatiky Masarykovy univerzity. Foto: Tomáš Muška/LeMUr.mu

Známe to všichni. Rčení za dobrotu na žebrotu platí u lidí – organizátorů téměř vždy. Podobná paralela existuje u filmů. Lidé je buď kritizují, ale když jsou dobré, tak je pouze sledují. Jednoduše se chtějí dívat, a to na kvalitní film, který se bere v podstatě jako samozřejmost. Ač je člověk tvor nevděčný, přece tak černé to není a nadšení jedinci s chutí cokoli tvořit, jako třeba Vanda Cabanová, nevymřeli.

Pro sympatickou Slovenku je pozice zakladatelky a předsedkyně nová. Dosud měla zkušenosti jen s pořádáním stužkovacího večírku. K těm přidala inspiraci od kamarádky studující na FIT VUT, která je zároveň předsedkyní podobné tamní unie. Když viděla jak okolní fakulty pořádají zajímavé akce a na Plkárně se setkala s kladnou odezvu k myšlence studentské unie na FI, pustila se sama do práce. Týden před Vánoci pak získala souhlas od ministerstva a titul neziskové organizace.

K propagaci ji pomohl Facebook, webové stránky http://su.fi.muni.cz/, ale hlavně první větší akce – dubnový Ples FI. Potvrdila mi to i menší anketa mezi studenty a zaměstnanci fakulty. Drtivá většina, jež má organizaci v povědomí, myšlenku schvaluje. Kupodivu se ale najdou tací, kteří SU odsuzují a předpovídají rychlý konec podobný dřívějšímu spolku.

Martina Sáblíková začínala na rybníce a jak to dopadlo…

Každé začátky jsou těžké. Vanda se se svou skupinou čítající pět lidí (předseda, místopředseda, správce stránek, grafik a zapisovatel) schází i doma, protože prostory na fakultě jednoduše nejsou. V úvaze je místo přímo na Rektorátě, kde také sídlí vedoucí Poradenského centra Šárka Karmazínová, se kterou by v SU rádi spolupracovali. Unie má také revizní komisi a zveřejňuje zápisy ze zasedání na webu.

I samotný ples byl z počátku noční můrou, kdy nejprve chyběl program, vázla komunikace, ale díky výborným externím moderátorům byl nakonec večer vydařenou akcí. Pokud se první krůčky v podobě triček od fakulty nebo souhlasu s užitím učebny na menší akci promění v granty z vyšších míst, je možné, že SU nebude jen dalším plácnutím do vody. Není ani vyloučena spolupráce s Petrem Sojkou, který zaštiťuje Filmový festival. Studenti a vyučující předmětu by se tak mohli více soustředit na vlastní filmy namísto spoluorganizace tak rozsáhlého podniku. Také spojení Prvákovin a SU zní dobře. Ať už je to jen večer na dancepadech nebo v hospodě, vždy je to jen k dobru.

Vanda Cabanová nám prozradila i něco o situaci v zahraničí: „Byla jsem u kamarádky v Sheffieldu, kde mají dokonce svou budovu SU. Ta působí jako centrum a zázemí všech spolků na univerzitě, do kterých se zapojuje většina studentů.

Jako vše u nás je to otázkou peněz a zájmu. Nebo zájmu a peněz… Každopádně – přejme hodně štěstí.

Autor: Jakub Fiala