Studium po šestadvacítce se prodraží

Mladí studenti nemusí z hlediska záležitostí, které tíží starší pracující lid, řešit skoro nic. Několik věcí se však změní v případě, že student dosáhne šestadvaceti let, když studuje bakalářský nebo magisterský obor. Co se tedy mění? Studující po šestadvacítce pocítí největší změny v dražší průkazce na hromadnou dopravu a v povinnosti platit zdravotní pojištění.

Z hlediska studia se po šestadvacítce nemění nic. Z pohledu univerzity jsou tito studující pořád rovnoprávnými studenty, jejichž status se neliší od jejich mladších kolegů. Nadále je možné využívat veškeré univerzitní služby jako je například menza nebo tisk v knihovně. Ovšem obyčejný občanský život má několik nepříjemných aspektů. Všechny lze shrnout tak, že jde o peníze. Poněkud vyšší budou běžné životní výdaje.

Zdravotní pojištění

Za studenty platí povinné zdravotní pojištění škola, v případě státní školy, kterou je například Masarykova univerzita, tedy stát. To ovšem platí pouze do studentových 26. narozenin, pak už za něj škola zdravotní pojištění neplatí. Jedinou výjimkou je doktorské studium, kde škola za své studenty toto pojištění zase platí. V případě bakalářského či magisterského studia po šestadvacátém roce je tak student povinen platit si zdravotní pojištění sám. Měsíčně vyjde zhruba na 1 600 korun.

Na platby není příliš výhodné zapomínat, protože pojišťovny načítají penále za každý den prodlení. Přesné částky jsou k nalezení na webových stránkách pojišťoven.

Žákovský průkaz vám po šestadvacítce může sloužit maximálně jako záložka do knihy

Oranžová průkazka

Průkazka na dálkové spoje v oranžové barvě studentům při dojíždění do univerzitního města umožňuje cestovat vlaky a autobusy za značně nižší ceny, než je běžné jízdné. Tato průkazka je platná pro studenty ve věku od 15 do 26 let. To tedy znamená, že studijní oddělení nepotvrdí tuto průkazku na období, v němž už má student dosáhnout svých 26 let. V nejlepším případě ji studijní referentka vypíše do dne předcházejícího studentovým narozeninám.

Průkazka na městskou dopravu

Výrazně dražší bude i šalinkarta, která ročně studenty vyjde na necelé dva tisíce korun. Po šestadvacítce totiž Dopravní podnik města Brna neuznává žádné studentské slevy, za roční průkazku tak student zaplatí o tři tisíce víc, pokud nemá nárok na slevu pro residenty Brna, již platí za svoz komunálního odpadu. Plná částka za roční kupon je tedy dost vysoká, takže pokud nebydlíte někdě v zóně 300 (prostě daleko od Brna) a dokážete vyvinout nějakou fyzickou aktivitu, doporučuji jezdit aspoň v měsících, kdy se teplota drží průměrně ve dvojciferných hodnotách, po Brně na kole.

David Klement