Teď, nebo za 100 let. Masarykova univerzita oslaví sté narozeniny festivalem

Stoleté výročí Masarykovy univerzity oslaví v sobotu 15. června studenti, zaměstnanci univerzity i veřejnost festivalem s podtitulem „Teď, nebo za 100 let“. V prostorách brněnského výstaviště je čeká od 14 hodin různorodý program.

Návštěvníci oslaví stoleté výročí v prostorách brněnského výstaviště. Foto: Archiv MUNI

Letošní kulaté výročí existence Masarykovy univerzity mohou lidé oslavit na brněnském výstavišti, kde začne v sobotu od 14 hodin Festival MUNI 100. Mohou navštívit jak studenti, zaměstnanci univerzity nebo akademici, tak i široká veřejnost. „Masarykova univerzita není do sebe uzavřená instituce, naopak jsme neoddělitelnou součástí města Brna. Chceme se proto o radost ze stoletého výročí naší univerzity podělit také s jeho obyvateli a zveme všechny zájemce na Festival MUNI100,“ řekl rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

V pavilonu A výstaviště naleznou návštěvníci interaktivní stánky fakult i historické fotografie či snímky. Členové proFIdivadla z Fakulty informatiky sehrají hru Donaha a o hudební vystoupení se postará například Symfonický orchestr a univerzitní pěvecký sbor. Nebudou chybět ani další brněnští umělci, například herci z Divadla Bolka Polívky. „Vrcholem odpoledního a večerního programu, kterým provede herec Ondřej Sokol, pak bude koncert Vojtěcha Dyka a B-Side Bandu,“ uvedla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Organizátoři nezapomněli ani na děti. Ty se budou moct zabavit ukázkou hasičské techniky, výletem za ledními medvědy ve virtuální realitě či venkovní expozicí zábavního vědeckého parku VIDA!. Děti do 150 centimetrů mají vstup zdarma.

Ještě dnes lze zakoupit vstupenky za zlevněnou cenu. Na místě pak v sobotu návštěvníci zaplatí 350 korun. Žáci základních a středních škol a držitelé průkazu ZTP a ZTP/P si mohou na místě zakoupit zlevněné vstupné za 150 korun.

Před sto lety vstoupili na půdu Masarykovy univerzity první studenti. V roce 1919 vznikly první čtyři fakulty Masarykovy univerzity, a to filozofická, lékařská, právnická a přírodovědecká. Výuka začala nejdříve na lékařské a právnické fakultě pro zhruba 540 studentů. V současnosti jich na celkem devíti fakultách studuje 31 tisíc.