Teroristický útok v Česku vyloučit nemůžeme, říká politolog Mareš

Teroristické útoky v Paříži, ke kterým se přihlásil Islámský stát, otřásly celým světem. S počtem 130 mrtvých se jedná o jeden z nejhorších teroristických útoků v Evropě za poslední dobu. LeMUr.mu se zeptal politologa Miroslava Mareše, jehož specializací je terorismus, na události 13. listopadu 2015 v Paříži a pravděpodobnost teroristického útoku v České republice.

Miroslav Mareš vyučuje na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Foto: Ondřej Myšák/LeMUr.mu

Brněnský politolog Miroslav Mareš je odborníkem na terorismus a extremismus. Na Masarykově univerzitě vystudoval právo a politologii.  Od roku 1997 vyučuje na katedře politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a také je redaktorem politologického časopisu Rexter, kde zastával i funkci šéfredaktora.

Kdy jste se poprvé dozvěděl o teroristickém útoku v Paříži? 
O pátečních událostech jsem se prvně dočetl na internetu, následně jsem další zprávy sledoval na CNN nebo BBC. Překvapilo mě, že francouzský kanál, který mám v televizi, zareagoval později. Ale netvrdím, že takto to měly všechny francouzské televize, přístup jsem měl jen k této.

Jaká byla vaše první reakce na páteční události?
Musím přiznat, že mě příliš nepřekvapilo, že se v Evropě udál další teroristický útok. Konkrétní provedení, místo ani skupinu nemohu přesně předpovídat, ale dalo se počítat s tím, že se zde opět vyskytne. A stejně tak můžeme očekávat to, že se v budoucnu objeví i další.

Státy a města po celém světě projevovala s Paříží solidaritu. I Brno. Foto: Jitka Janů/LeMUr.mu

Státy a města po celém světě projevovala s Paříží solidaritu. I Brno. Foto: Jitka Janů/LeMUr.mu

Můžeme teroristické útoky očekávat i v České republice?
V minulém čísle časopisu Dabiq, který vydává Islámský stát (IS), byla zmíněna Česká republika jako člen koalice, která proti němu postupuje. A IS vyhrožuje svým nepřátelům. Tím pádem si nemyslím, že by se nám teroristická hrozba vyhýbala. Ačkoliv je pravda, že globálně operující džihádisté si pro své útoky zatím vybírají větší státy jako je USA, Francie, Španělsko, Velká Británie nebo Německo. To ale neznamená, že bychom byli vůči hrozbě islámského terorismu imunní. I u nás v České republice může dojít k radikalizaci menší skupiny muslimů, která se zaměří na domácí cíle.

Mohou nenávistné příspěvky vůči muslimům na sociálních sítích ovlivnit to, zdali u nás k teroristickému útoku dojde?
Myslím si, že ano. I přesto, že zde není tolik zradikalizovaných muslimů jako na západě, tak si můžou někteří radikálněji naladění jedinci vzít nenávistné příspěvky osobně a následně zaútočit na civilisty, ačkoliv třeba ne tak masově jako v Paříži. Spíše by se mohli zaměřit na konkrétní cíl z protiislámského spektra, jehož činnost proti sobě berou jako urážlivou. Další potenciální výzvou pro teroristy jsou velmi silné proizraelské postoje, které mohou vadit militantnímu propalestinskému spektru, které je mezi muslimskou komunitou i antisionistickými politickými proudy. To může zapříčinit útok například na proizraelské aktivisty, židovské turisty, na izraelské diplomatické cíle a podobně.

Hraje obecně internet důležitou úlohu při šíření terorismu?
Rozhodně ulehčuje šíření propagandy. Snadno se na veřejnost dostane to, co chtějí džihádisté zveřejnit. Není potřeba složitě pašovat literaturu. Existují servery, kde za pár sekund můžete stáhnout různé informace. Na druhou stranu i v bezpečnostně vědecké komunitě se objevují pokusy o vytvoření studií social media intelligence. Tato studia by se měla zabývat tím, jak mohou využívat zpravodajské služby a případně i vědci, kteří pro ně vytvářejí odborné zázemí, sociální sítě k odhalování a pochopení teroristického jednání.

Jaký je váš pohled na bezpečnost a terorismus v nejbližších pár letech?
Ne příliš optimistický. Myslím si, že v současné době na starém kontinentu operuje několik skrytých teroristických buněk, které připravují útoky. Velké riziko vidím v pohybu zahraničních bojovníků nejen mezi Evropou a Sýrií. Evropa bude určitě v nejbližší době vystavena dalším zkouškám. Česká republika má výhodu v tom, že je zde menší komunita muslimů, která není soustředěna ve velkých předměstských čtvrtích, a tím pádem v ní je i méně potenciálních extremistů ve srovnání například právě s Francií. ČR není pro teroristy ve srovnání se západoevropskými státy tak atraktivním cílem. Čím ale můžeme vyčnívat, jsou časté protiislámské postoje vyjadřované vysoce postavenými politiky. Ačkoliv je u nás menší pravděpodobnost teroristického útoku oproti západnějším zemím, rozhodně ho nemůžeme vylučovat.

Aneta Krikelová