Testováno v Antarktidě: Masarykova univerzita udělila vybraným šesti výrobkům ochrannou známku

Členové vědecké expedice na Antarktidu vyzkoušeli deset různých produktů v extrémních ledových podmínkách. Šest z nich ocenila Masarykova univerzita ochrannou známkou “Testováno v Antarktidě”, která může lidem ukázat, že má výrobek určitou kvalitu. Univerzita se tak snaží i podpořit zájem firem o spolupráci s ní.

Vědci a vědkyně intenzivně testovali výrobky v extrémních podmínkách. Foto: Archiv MUNI

Šest výrobků letos dostalo ochrannou známku „Testováno v Antarktidě“ , kterou uděluje Masarykova univerzita na základě zpětné vazby od vědců účastnících se expedice na ledový kontinent. Vědci a vědkyně intenzivně testovali výrobky v extrémních podmínkách. „Výrobky používáme denně, některé vědecké skupiny nachodí v terénu během expedice až 700 kilometrů a výstroj rozhodně nešetří. Jejich hlavním cílem není, aby vybavení vydrželo, ale aby se dostali na místo svého zájmu,“ vysvětlil vedoucí expedice na Nelsonův ostrov Pavel Kapler.


Vědci testovali dva druhy ponožek VoXX od výrobce Fuski Boma. Foto: Archiv MUNI

Letos vědci udělili známku například impregnaci textilu a kůže, u které účastníci expedice ocenili dobrou ochranu před vlhkostí, promočením a zašpiněním za současného zachování prodyšnosti. Dalším ze šesti oceněných výrobků se stala pohorková obuv, která hodnotitele potěšila extrémně přilnavou podešví, vodotěsností a také prodyšností. „Pět z nich bude nosit známku ‘Testováno v Antarktidě’ a výrobce hydroizolační fólie pak její evropský ekvivalent ‘Tested in Antarctica’,“ uvedla manažerka vnějších vztahů Centra pro transfer technologií Masarykovy univerzity Iveta Zieglová.

Poprvé udělila Masarykova univerzita známku loni, a to dvakrát výrobci termoprádla a jednou výrobci obuvi do náročných podmínek. Cílem tohoto projektu je podpořit zájem firem o spolupráci s univerzitou. Vědci testováním výrobků v náročných polárních podmínkách dávají zpětnou vazbu i firmám, které tak mohou zjistit, jak lze produkty dále vylepšit.

Ochrannou známku „Testováno v Antarktidě“ dostalo celkem již 9 výrobků. Foto: testovanovantarktide.cz

Výsledky celého spotřebitelského testu mohou lidé nalézt na webových stránkách Testováno v Antarktidě. „Zájemci tam najdou informace o tom, v čem podle našich hodnotitelů výrobek vynikl, proč si zasloužil ochrannou známku nebo jaké jsou jeho rezervy,“ řekla podniková manažerka Centra pro transfer technologií Masarykovy univerzity Jana Daňková. Právě pracovníci tohoto centra mají testování a udělování známky spolu s polárníky na starosti.

Vědci testovali vybrané pohorky, čepice, ponožky či impregnaci na bázi nanočástic na celkem třech místech. Prvním byla Česká vědecká stanice J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse. Tuto stanici vlastní a provozuje Masarykova univerzita. Dále vědci podrobili výrobky zkoušce na zatím nepojmenované české stanici na Nelsonově ostrově a na výpravách chilského a tureckého národního antarktického programu, kterých se čeští vědci rovněž účastnili.