Toulky Univerzitním kampusem

Upsali jste se právě medicínským programům, biologickým či chemickým oborům na Přírodovědecké fakultě nebo studujete od letošních prázdnin sport? Následující řádky vám chtějí nastínit, jaké je sbírat vědomosti pro budoucí povolání v Univerzitním kampusu v Brně-Bohunicích

.

Univerzitní kampus. Foto: Marek Čermák/LeMUr.mu

Univerzitní kampus. Foto: Marek Čermák/LeMUr.mu

Masarykova univerzita se pyšní právě vznikajícím výukovým a vědecko-výzkumným areálem. Plocha, kterou kolos zaujímá, činí 90 000 m2. Kapacita této nové základny Masarykovy univerzity je designována pro 5 000 studentů a 1 000 akademických pracovníků. V současné době není ještě dílo dokončené, univerzita usiluje totiž o získání finančních prostředků ze strukturálních fondů EU. V minulosti již proběhly kolaudace zrekonstruovaného Morfologického centra, nově vybudované Integrované laboratoře biomedicínských technologií a, co vás zajímá momentálně asi nejvíce, čtyř etap Akademického výukového a výzkumného areálu. Spojení do Bohunic pomocí MHD lze považovat za dostačující. V ranní nebo odpolední špičce je štěstí najít volné sedadlo, ale lidé v mladém věku tento nedostatek prý snášejí bez větších těžkostí.

Spleť chodeb a budov

Univerzitní kampus se skládá díky své velikosti z obrovského množství místností.  Z počátku možná budete mít obavy, jak najdete posluchárny, seminární místnosti atd., ale nezoufejte. I přes svoje obrovité rozměry je kampus navrhnut velmi přehledně, všechny budovy jsou označeny, popsány a nedá přílišnou práci najít nějaký plánek, který vám osvětlí cíl vaší pouti po akademické půdě. Centrum celého komplexu tvoří předlouhý prosklený koridor, který po obou stranách lemují pavilony, kde sídlí ústavy Přírodovědecké a Lékařské fakulty. Sportovci našli svoje zázemí v samostatně stojících budovách poblíž nákupního centra Campus Square – v moderní sportovní hale a pavilonu Fakulty sportovních studií. Z hlavního vstupu do objektu, který poznáte naprosto bez problémů, jelikož svítí sytě červenou barvou a honosí se názvem naší alma mater, vede do ráje nákupů nadzemní lávka. Ta již byla sice řádně zkolaudována, ale zprovozněna bude až se zvoněním nového akademického roku, tedy v září.

Srdce kampusu

Centrálním pavilonem univerzitního městečka, jak se o kampusu někdy mluví, je Knihovna univerzitního kampusu. Tvoří svým umístěním jakési srdce budoucího areálu. Knihovna působí velmi moderně a při její návštěvě student pocítí, že se architekti nechali vkusně inspirovat zázemím zahraničních vysokých škol. Další velké plus představuje nadstandardní množství služeb, které knihovna nabízí. Jediné omezení, které klade na příchozí, kteří baží po znalostech, je nechávat si osobní věci (oblečení, batohy, kabelky) zamknuté ve skříňkách poblíž. Do prostředí knihovny si můžete vzít pouze to, co potřebujete k získávání vědomostí.

Kde se najíst

K nasycení kručícího žaludku i k potěšení mlsného jazýčku slouží kromě hlavní menzy, která se nachází v prostorách Campus Square, i další dva bufety, které našly své místo přímo v akademických budovách. Univerzitní půda v Bohunicích však skrývá ještě jedno místo oddechu: kavárnu Na Lávce. Jak název správně napovídá, představuje ji zastřešený prosklený most přes silnici, která vede areálem. Můžete si tedy v klidu vychutnávat svoji kávičku nebo kapku něčeho ostřejšího a rozhlížet se po kraji nebo pozorovat auta pod vámi.

Hudba budoucnosti

Do roku 2015 by měl být podle plánu celý komplex dokončen. Zbývá ještě vytvořit podpůrné části vysokoškolského života: koleje, sportoviště, konferenční a společenské zázemí. V průběhu časů se rovněž počítá se vznikem nové botanické zahrady Přírodovědecké fakulty. Podle již odvedené i budoucí práce se zdá, že v Bohunicích vznikne město ve městě.

Autor: Marie Švomová