Tři tisíce lidí demonstrovalo v Brně za nezávislou justici

Tři tisíce lidí včera v Brně demonstrovalo proti jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti. Podobné protesty se konaly ve více než sto městech po celé republice.

Proti jmenování Marie Benešové ministryní spravedlnosti protestovalo včera v centru Brna přes tři tisíce lidí. Demonstrantům se nelíbí plánované kroky budoucí ministryně, která řekla, že by chtěla omezit mandát státních zástupců na sedm let. Tento postup by podle nich mohl vést ke změně nejvyššího státního zastupitele Pavla Zemana a také vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, kteří se dlouhodobě věnují kauze Čapí hnízdo, a tím k celkovému ovlivnění justice.

„Jsme svědky snahy o účelové ovládnutí Ministerstva spravedlnosti kandidátkou, která může kdykoliv prosazovat vliv Hradu a premiéra, což dělala i v minulosti,“ řekl organizátor protestu Ondřej Zeman ze spolku Společně Brno. „Nechceme, aby toto byla jednorázová akce. Pokud bude Marie Benešová jmenována ministryní spravedlnosti, budeme v protestech nadále pokračovat,“ dodal.

Ze Zelného trhu lidé pochodovali až na Moravské náměstí, kde vystoupila řada osobností v čele s bývalou ústavní soudkyní Eliškou Wagnerovou, vysokoškolským pedagogem Břetislavem Rychlíkem a textařem Michalem Horáčkem.

„Zejména u justice musí být nezávislost daná. Musí se tak však i jevit. Justice totiž funguje na principu důvěry,“ říká bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. „Pokud jí veřejnost nebude důvěřovat, obávám se, že by se společnost mohla rozpadat ještě víc,“ dodává.

Demonstrace s názvem Pochod za nezávislou justici se konala včera po celé České republice, ve více než 100 městech. Pochod za nezávislou justici byl několikátou protestní akcí, kterou spolek Milion chvilek pro demokracii s občanskou iniciativou Společně Brno pořádal. Loňský protest například zabránil zvolení Zdeňka Ondráčka do čela Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).