Týden výtvarné kultury připomene odkaz Igora Zhoře

Již pošesté pořádají brněnští umělci projekt, který si klade za cíl rozšířit povědomí o výtvarné kultuře. Od pondělí 9. března lze navštívit výstavy, přednášky, tvůrčí dílny či diskuze. V průběhu týdne ponese velký význam také výročí nedožitých devadesátých narozenin Igora Zhoře, významného popularizátora umění.

Letošní Týden výtvarné kultury je již šestým ročníkem této akce. Foto: tvk-brno.cz

Týden výtvarné kultury začíná v pondělí 9. března v Domě umění města Brna slavnostním zahájením. Při té příležitosti pořadatelé zároveň vyhlásí vítěze studentské soutěže na téma „Jsem myslí, jsem duší, jsem tělem – JSEM!“, které rozvádí životní práci Igora Zhoře. Vítězná díla mohou návštěvníci zhlédnout v Domě umění po zbytek týdne. Odkazu Igora Zhoře bude 11. března v Moravské galerii věnována konference s názvem „Igor Zhoř a cesty k umění“.

Zruční návštěvníci mohou navštívit workshopy kovářských prací či keramické výroby. Sobotní workshop Moravského zemského muzea „Výprava do bájných Mykén“ představí starověkou kulturu zaniklé civilizace a umožní zájemcům vytvořit si vlastní tepaný šperk. Pořadatelé nezapomněli ani na nejmladší návštěvníky. Děti si mohou v pondělí, úterý a pátek proběhnout interaktivní stezku v expozicích na hradě Špilberk. Moravská galerie nabídne ve středu a ve čtvrtek výtvarnou dílnu „Všude žijí zvířata“ pod vedením malíře Václava Girsy. Více o programu Týdne výtvarné kultury se dozvíte na stránkách akce.

Jan Kříž