Underground i studentské stávky v Brně. To nabízí festival Kino pravdy a lásky

Studenti Ústavu filmu a audiovizuální kultury na FF MUNI si díky předmětu Provoz kina připomínají angažovanost brněnských studentů v revolučním roce 1989.

V univerzitním kině Scala probíhá celý podzimní semestr festival Kino Pravdy a lásky. Foto: Patrik Trachtulec.

Festival odstartoval koncem září projekcí nového filmu Štěpána Altrichtera Národní třída v univerzitním kině Scala. Při filmových večerech, z nichž každý byl jinak zaměřen, měli diváci možnost zhlédnout řadu dalších snímků.

„Chtěl jsem zviditelnit filosofickou fakultu v očích Brňanů, lidé zde nejsou stále zalezlí v knihovnách, ale mají významný vliv na formování veřejného života v Brně,“ dodal iniciátor projektu a vedoucí týmu studentů Michal Nedvídek.

Diváci měli možnost přiblížit si dění v prostředí undergroundu, předrevoluční atmosféru, ale i porevoluční vývoj. Program pokračuje i dnes večer promítáním filmu 12:08 Na východ od Bukurešti a festival zakončí 17. prosince film Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie.

„Po skoro každém představení míváme debatu a hodně na ní stavíme,“ vysvětluje moderátor akce Jan Špaček. „Diskutujeme s tvůrci, kteří se na snímku přímo podíleli, znalci či pamětníky, kteří mají k tématu co říct,“ dodává. Za největší úspěch považuje promítání filmu Kouř, kdy byl sál zcela vyprodán. Cení si také následné diskuse s producentem Václavem Marhoulem a scénáristou Lumírem Tučkem, jež se podle něj nesla v přátelském a uvolněném duchu.

Moderátor Jan Špaček uvádí projekci filmu Kouř. Foto: Patrik Trachtulec.

Celý festival je organizován především díky studentům ústavu filmu a audiovizuální kultury na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity. Právě studenti této fakulty nesli v roce 1989 velký podíl na revolučním dění – byl zde například založen první stávkový výbor. To podnítilo studentu k tomu, aby si revoluční vývoj v souvislosti s Brnem, připomněli.

„Všichni znají listopad 1989 především jako pražskou akci, ale já až do tohoto projektu netušil, jak významnou roli v těchto událostech sehrálo Brno“ dodává Michal Nedvídek.

Studentský tým byl založen již v březnu, od té doby pracoval na vzniku projektu s podporou jejich vedoucího katedry doktorem Jaromírem Blažejovským. Díky podpoře grantu z MUNI100 od Filosofické fakulty Masarykovy univerzity a pozdějším nebývalým zájmem sponzorů, mezi nimiž je i Český rozhlas Brno, studenti projekt mohli dokončit.