Univerzita chce lepší podmínky pro cyklisty v Brně

V pondělí se na Dominikánském náměstí shromáždili brněnští cyklisté, aby výjádřili primátorce města Brna svou podporu diskusi mezi městem a univerzitou na téma cyklistické situace ve městě. Debatu vyvolal děkan Pedagogické fakulty Jiří Němec, pod výzvu primátorce, kterou inicioval dialog, se podepsal rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek, všech děvět jejích děkanů a rektoři Mendelovi a Veterinární a farmaceutické univerzity.

Výzva MUNI a brněnských cyklistů primátorce Brna. Foto: Klement / Lemur

V pondělí 20. května se na Dominikánském náměstí sešli studenti, učitelé, absolventi i přátelé Masarykovy univerzity, aby dali najevo, že je potřeba řešit bezpečnost a komfort cyklistické dopravy v Brně. Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek přímo na akci potvrdil, že univerzita je připravena hledat finanční pomoc v otázce cyklistiky v Brně v hodnotě deseti milionů korun ročně.

„Podmínky pro cyklistickou dopravu v našem městě jsou žalostné, přitom je zřejmé, že kapacita veřejné a automobilové dopravy již dosáhla svého maxima. Vítám zájem paní primátorky a dalších představitelů města Brna se této oblasti intenzivně věnovat. Inspirací nám mohou být mnohá evropská města,“ říká děkan Pedagogické fakulty MU Jiří Němec, který výzvu primátorce inicioval.

Akce se zúčastnily i děti s rodiči. Foto: Klement / Lemur

Dvojice moderátorů setkání přečetla celou výzvu, v níž jsou sepsány některé argumenty, proč je cyklistická doprava pro město důležitá a prospívá všem zúčastněným. Uvedli, že v Brně žije zhruba 65 tisíc studentů, z nichž značná část jsou cizinci, kteří jsou na cyklistickou dopravu po svém městě zvyklí. Padly návrhy, že by se Brno mohlo inspirovat některými západními městy, které dokazují, že integrace cyklistiky do městského života je možná – například systém sdílení chodníků v Heidelbergu. Argument kopcovitosti Brna vyvracejí iniciátoři petice rozmachem elektrokol. Pro trpké pobavení posluchačů přečetli moderátoři některé komentáře uživatelů na internetu k této iniciativě. Mezi ty zajímavější (byť v negativním slova smyslu) patřily například komentáře „ať choděj pěšky, paznechti“ či „pumpičkáři do středu města nepatří.“

Mikuláš Bek přijel na setkání z bohunického kampusu na kole. Stejně tak přijel i děkan PdF Jiří Němec. Celá akce byla zakončena mocným cinkotem cyklistických zvonků na znamení toho, že se cyklisté budou snažit, aby jejich hlas (a cinkot) bylo slyšet.

Plný text výzvy si můžete přečíst zde.