Univerzitní kampus konečně otevřen

„Tak už konečně není Brno jen zatáčkou na dálnici mezi Prahou a Vídní,“ podotkl pyšně jeden z účastníků slavnostního otevření Bohunického kampusu Brno, při kterém se dne 23. 9. 2010 oficiálně zahájil provoz.

Univerzitní kampus. Foto: archiv LeMUr.mu

Univerzitní kampus. Foto: archiv LeMUr.mu

Stejný pocit má asi každý, kdo stane před tímto moderním univerzitním komplexem, který je největším svého druhu ve střední Evropě. Tvoří ho 24 výukových a výzkumných pavilónů, informační centrum s knihovnou, sportovní halou či kavárnou, které mají sloužit 5000 studentům a 1000 pedagogům a výzkumným pracovníkům. Jsou určeny Lékařské a Přírodovědecké fakultě a Fakultě sportovních studií.

Významu této budovy odpovídala i úroveň slavnostního otevření kampusu, jež přilákalo několik stovek lidí nejen z řad studentů a akademiků, ale i z řad široké veřejnosti.

Prvním na programu byly proslovy osob, jejichž jména jsou s tímto projektem nejvíce spojena. Jeden z největších podílů na postavení kampusu měl rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala, který za svého funkčního období posunul výstavbu kampusu výrazně dopředu a dotáhl ji do konce. „Když jsem před šesti lety poklepával na základní kámen, měli jsme zajištěnou stavbu čtyř pavilónů a ostatní bylo v mlze, proto je pro nás otevření kampusu malý zázrak,“ zavzpomínal Fiala. „Výstavbu nám ztěžovala změna daňového systému i ekonomická krize, ale přesto jsme nikdy nepřekročili plánované náklady,“ dodal rektor.

Na financování výstavby se podílelo více investorů. Univerzita sama pokryla náklady ze čtyřiceti procent, „což je v českém školství ojedinělé,“ zdůraznil kvestor univerzity Ladislav Janíček. Dalších čtyřicet procent  financovala Evropská investiční banka. Příspěvek 300 milionů korun putoval i z rozpočtu Brna, a to na zajištění infrastruktury. Celkové náklady se vyšplhaly na 5,1 miliardy korun. Stavba však není kompletní a její dokončení by mělo být do konce tohoto roku.

Petr Fiala u slavnostního otevření kampusu MU. Foto: archiv LeMUr.mu

Petr Fiala u slavnostního otevření kampusu MU. Foto: archiv LeMUr.mu

Po významném okamžiku, jímž bylo slavnostní přestřižení pásky Petrem Fialou, následoval program, během něhož předvedli své umění studenti Masarykovy univerzity. Diváci tajili dech při sportovních výkonech gymnastického aerobiku či tanečníků salsy, smáli se vystoupení tanečníků v kostýmech včelky Máji a obdivovali vystoupení mažoretek. Opravdu kouzelný zážitek připravil symfonický orchestr fungující při Pedagogické fakultě, jehož členové ještě více podpořili pohodovou atmosféru panující u kampusu. Jedině zrušení večerního koncertu skupiny Čechomor kvůli zranění jednoho z členů mohl některým zkalit na chvíli radost. Svoje si našli i zájemci o výzkumnou činnost, neboť odborná pracoviště si pro návštěvníky připravila zajímavý program.

A co na své nové působiště říkají samotní studenti? Všichni se shodují, že největší výhodou je, že mají konečně vše na jednom místě. Kladně hodnotí i přehlednost a značení kampusu. Co studentům nejvíce vadí, je velké teplo na chodbách či naopak zima v učebnách kvůli automatické klimatizaci. Mnozí si stěžovali i na malé skříňky, které jim jsou k dispozici. Jeden ze studentů Filozofické fakulty, který se na kampus přijel podívat, však všechny připomínky šmahem zamítl: „Kdyby to měli srovnat s fildou…“orchestr fungující při Pedagogické fakultě, jehož členové ještě více podpořili pohodovou atmosféru panující u kampusu. Jedině zrušení večerního koncertu skupiny Čechomor kvůli zranění jednoho z členů mohl některým zkalit na chvíli radost. Svoje si našli i zájemci o výzkumnou činnost, neboť odborná pracoviště si pro návštěvníky připravila zajímavý program.Po významném okamžiku, jímž bylo slavnostní přestřižení pásky Petrem Fialou, následoval program, během něhož předvedli své umění studenti Masarykovy univerzity. Diváci tajili dech při sportovních výkonech gymnastického aerobiku či tanečníků salsy, smáli se vystoupení tanečníků v kostýmech včelky Máji a obdivovali vystoupení mažoretek. Opravdu kouzelný zážitek připravil symfonický orchestr fungující při Pedagogické fakultě, jehož členové ještě více podpořili pohodovou atmosféru panující u kampusu. Jedině zrušení večerního koncertu skupiny Čechomor kvůli zranění jednoho z členů mohl některým zkalit na chvíli radost. Svoje si našli i zájemci o výzkumnou činnost, neboť odborná pracoviště si pro návštěvníky připravila zajímavý program.

Plány s Univerzitním kampusem však nekončí. Do budoucna mohou studenti očekávat nové ubytovací prostory. Kromě toho jim studentský život ulehčí i nová tramvajová linka až ke kampusu, kterou se rozhodlo vedení města postavit.

Autor: Vladimíra Dostálová