Univerzity spolupracují na projektu sdílení zahraničních pedagogů

V podzimním semestru

Foto: Ester Dobiášová / Lemur

 připraví zahraniční akademici pro studenty blokové i jednotlivé přednášky. Masarykova univerzita je pozvala v rámci projektu Sdílení kapacit zahraničních profesorů, který vypsalo ministerstvo školství. Kromě přednášek na domácí univerzitě si studenti mohou vybrat i z dalších českých vysokých škol.
Projekt přivádí do České republiky velké množství zahraničních profesorů a odborníků, kteří mají připravených více než 80 přednášek o umění nebo humanitních a přírodních vědách. Kromě Masarykovy univerzity se zapojila Mendelova univerzita, Veterinární a farmaceutická univerzita, Janáčkova akademie múzických umění a Univerzita Palackého v Olomouci. Cílem projektu je, aby zájemci navštívili přednášky i na ostatních školách a stali se externími studenty. Za některé přednášky jim univerzita uzná kredity. „Škola prostřednictvím našeho centra projekt iniciovala a též jej řídí po stránce administrativní i finanční,“ popsala Anna Oujezdská z Centra zahraniční spolupráce Masarykovy univerzity. Jednotlivé přednášky si fakulty organizují samostatně. Podle přiděleného rozpočtu zvou akademiky, se kterými třeba už v minulosti spolupracovali.

Zatím není jisté, jestli budou přednášky pokračovat i v dalším semestru. Podle Oujezdské ještě univerzita není domluvená s ostatními partnery. Rozšíření projektu na další školy zatím neplánuje. „Vize rozšíření na více univerzit je hezká a byli bychom rádi, kdyby tato platforma pro sdílení profesorů byla využita dál. Záleží na kapacitě daných univerzit a na penězích možnostech,“ dodala.

Seznam přednášek, registrace a více informací na stránkách projektu.

 

Tereza Rašilovová