Uplatnění v IT firmě mohou najít i studenti humanitních oborů, tvrdí koordinátorka JobChallenge Lenka Kováčová

Veletrh práce pro studenty a absolventy vysokých škol JobChallenge se uskuteční již příští týden. LeMUr.mu pro vás připravil rozhovor s koordinátorkou akce Lenkou Kováčovou, která se zmiňuje o novinkách a změnách uskutečněných na veletrhu, vysokém zájmu vystavovatelů i širokém programu.

Lenka Kováčová je organizátorkou veletrhu JobChallenge. Foto: Veronika Kovářová/LeMUr.mu

Můžete krátce představit veletrh JobChallenge?
JobChallenge je veletrh pracovních příležitostí pro studenty a absolventy, který organizují tři největší univerzity v Brně – VUT, MENDELU a MU. Každý rok se zúčastní přibližně tři tisíce studentů. Devátý ročník veletrhu se uskuteční 11. listopadu od devíti ráno do půl páté odpoledne v Adam Gallery v Brně.

Co bude náplní programu?
V samotný den akce bude na veletržní ploše vystavovat osmdesát devět zaměstnavatelů. Na stáncích budou buď personalisté, nebo techničtí zástupci, kteří přímo pracují v daných firmách. Studenti se mohou zaměstnavatelů zeptat na to, co je zajímá.

Bude na veletrhu také doprovodný program?
Plánujeme bohatý doprovodný program. Z minulých let víme, že hodně studentů jde na veletrh i kvůli doprovodnému programu. Mnoho vystavovatelů tvrdí, že odborné znalosti u studentů a studentek už nestačí. Je potřeba také rozvíjet praktické dovednosti, které jsou konkurenční výhodou v mase uchazečů o zaměstnání. O takzvané soft skills je velký zájem. V rámci doprovodného programu jsou vytvořeny tři panely – panel rozvoje, panel praktických tipů a panel zaměstnání. Student se musí registrovat jen na panel zaměstnání, ostatní přednášky jsou volně přístupné.

Studenti mohou v rámci doprovodného programu vylepšovat svoje obchodní dovednosti, prezentování, komunikaci či schopnost zvládat krizové situace. Pokud jedinec přijde na veletrh a není si jistý svým životopisem, bude na veletrhu takzvaná CV zóna. Šest konzultantů bude studentům pomáhat s jejich životopisem. Pokud toho na studenty bude již příliš, mohou si zahrát deskové hry, přečíst noviny či knížky v Chillout zóně.

Náš doprovodný program může být do jisté míry také alternativou pro studenty, kteří práci na veletrhu přímo nenajdou. Snažíme se tak starat o studenty, kteří buď nevědí, co chtějí, nebo trh práce pro ně nenabízí tolik možností.

Myslíte si, že veletrh JobChallenge může nabídnout něco navíc oproti podobným veletrhům?
Jsme jediný veletrh, který se snaží propojit správného uchazeče o zaměstnání se správnou firmou či zaměstnavatelem. U studentů existuje pocit, že pokud vystudovali FSS, FI či ESF, nemají uplatnění například v IT firmě. Ale to je omyl. Na webových stránkách v sekci seznam vystavovatelů JobChallenge je uveden kompletní seznam daných vystavovatelů a informace o tom, které pozice firma obsazuje. Máme vytvořených třináct kategorií pozic. Dané pozici vždy odpovídá určitá barva. Když student přijde na veletrh, dostane barevnou nálepku, která odpovídá pozici v oboru, ve kterém by chtěl pracovat. Barevná nálepka koresponduje s těmi barvami, které si vybrali zaměstnavatelé. Student tak ví, že určitá IT firma hledá pozici, o kterou má student zájem. Snažíme se tímto způsobem ulehčit první krok pro studenty i firmy.

Snažíte se nějakým způsobem lákat firmy, aby se veletrhu zúčastnily?
Každý rok organizujeme emailovou a telefonickou kampaň, kterou oslovujeme různé zaměstnavatele napříč republikou i ze zahraniční. Tenhle rok byl ze strany společností mimořádný zájem a všechna místa na výstavní ploše byla obsazena již v průběhu léta. Navzdory tomu nás firmy nadále kontaktují a objevují se již vystavovatelé na příští ročník veletrhu.

Snažíte se oslovit i státní či neziskové organizace?
Letos nemáme žádné organizace z neziskového sektoru. V posledních letech však vždy na veletrhu byly. Tento rok je ze strany vystavovatelů obrovský zájem. Velké korporátní firmy obsazují mnoho pozic, proto jsme se rozhodli zprostředkovat právě dané firmy. Každý rok se to ale mění.

O účast na veletrhu projevilo zájem mnoho firem. Foto: Facebook/Veletrh práce JobChallenge

O účast na veletrhu projevilo zájem mnoho firem. Foto: Facebook/Veletrh práce JobChallenge

Nabízejí vystavovatelé také stáže pro studenty a absolventy?
Ano, firmy nabízejí také stáže a trainee programy. Vystavovatelé vidí stáže jako způsob, jak člověka začlenit do firemní kultury. V případě, že jedinec bude přijat na pracovní pozici, bude tak vědět potřebné informace, aby zaměstnavatel již nemusel do zaměstnance investovat peníze z hlediska rozvoje.

Je potřeba, aby se studenti přihlásili na danou akci? Je nutné si zakoupit vstupenky?
Účast je zadarmo, stejně tak i všechny aktivity. Doporučujeme však, aby se účastníci registrovali na stránkách veletrhu a zadali svůj životopis, protože je to příležitost, jak se dostat zaměstnavateli do povědomí. Ve svém profilu pak účastník může upozornit vybrané společnosti, že se o ně zajímá a ty je můžou kontaktovat přímo na veletrhu, případně po něm.

Mají si studenti, kteří chtějí přijít na veletrh, s sebou něco vzít?
V minulých letech si zaměstnavatelé stěžovali, že studenti chodí na veletrh nepřipraveni. Doporučuji, aby studenti s sebou měli životopis či vizitku a zjistili si informace o firmách, které je zaujaly.

Myslíte si, že je dobré, aby na veletrh přišli i mladší studenti, například z prvního ročníku?
Je dobré, aby studenti na JobChallenge šli a zjistili, co firmy požadují, přímo rozhovorem s nimi. Mladší studenti zjistí informace, které jim dají konkurenční výhodu na trhu práce v budoucnu.

Kristýna Drápalová