V kině se budou hrát místo filmů počítačové hry

Studentský spolek MU Game Studies připravuje na 1. říjen festival digitálních her Gamer Pie. Akce se bude konat v brněnském Kině Art a jejím účelem je ukázat veřejnosti hry trochu jinak, než je doposud znají. Na organizaci se podílejí studenti různých fakult a to nejen z Masarykovy univerzity.

Na festivalu se budou hrát hry na filmovém plátně. Foto: Oliver Staša/oliverstasa.cz

Po roce plánování a příprav se 1. října v Kině Art uskuteční vůbec první herní festival v Česku. Akci organizují členové studentského spolku MU Game Studies, kam patří studenti a vyučující nejen z Masarykovy univerzity, ale i z Univerzity Karlovy a mnoha jiných škol.

Prostor dostanou i studenti

Na akci přijedou herní vývojáři z různých koutů České republiky i Slovenska, kteří své hry budou předvádět živě přímo na filmovém plátně. Budeme se zde moci setkat například s vývojáři ze studia Amanita Design známého i v zahraničí či s tvůrci vzdělávací hry Československo 38-89.

Na akci bude možné vyzkoušet i virtuální realitu. Foto: Oliver Staša/oliverstasa.cz

Na místě bude možné si vyzkoušet i virtuální realitu. Foto: Oliver Staša/oliverstasa.cz

Hosty nejsou však pouze lidé ze známých herních studií, ale i studenti se svými menšími, avšak neméně úspěšnými projekty. Mezi nimi jsou i absolventi předmětu Vývoj digitálních her na Masarykově univerzitě.

Slogan „Hrajeme si, ale vážně“ naznačuje, že festival nemá za úkol jen zabavit, ale i předat návštěvníkům přidanou hodnotu. Organizátoři chtějí pomocí této akce popularizovat hry a ukázat je širší veřejnosti v jiném světle. Přednášet o hrách z odbornějšího hlediska přijde kupříkladu Jaroslav Švelch, výzkumník a vyučující herních předmětů, nebo Tereza Krobová, která návštěvníky uvede v problematiku genderové reprezentace ve hrách. Celým dnem bude provázet Pavel Dobrovský, herní žurnalista a cestovatel, který zároveň bude mít přednášku o videohrách v Asii a Africe.

Hry jako umělecké dílo

Festival poskytne všem příchozím také možnost nahlédnout do umělecké sféry digitálních her díky galerii herního umění. Součástí doprovodného programu také bude zóna virtuální reality, která nabídne k vyzkoušení technologie umožňující hlouběji se ponořit do virtuální reality.

Na místě bude i charitativní bazar, do něhož budou zájemci moci přispět čímkoli s herní tématikou. Výtěžek z tohoto bazaru potom poputuje do brněnského dětského domova Dagmar. Nelze opomenout, že na akci budou i různé soutěže, kvízy a workshopy.

Přestože se jedná teprve o první ročník festivalu, už nyní organizátoři ohlásili úspěch prodeje vstupenek. Z celkové kapacity 250 míst zbývá v tuto chvíli méně než 80 posledních lístků k rezervaci.

Ondřej Myšák