V knihovnách půjčují kromě knih i tablety či deštníky

Tisk a skenování už dávno nejsou jedinými službami knihoven na Masarykově univerzitě. Nově půjčují sluchátka a prodávají špunty do uší. Zútulnily prostředí sedacími pytli nebo zřídily hrací koutek pro rodiče s dětmi.  

Knihovna FSS pořídila pro své návštěvníky špuntomat. Foto: Ondřej Myšák/LeMUr.mu

Studenti tráví v knihovnách během zkouškového období i několik hodin denně. Není však snadné studovat, když se lidé okolo baví nebo pracují. V knihovnách se proto snaží studentům vyjít vstříc a v poslední době zavádějí automaty se špunty do uší. Čtenář za ně zaplatí dvacet korun a může potom nerušeně studovat. Knihovníci rozšiřují svou nabídku o další vychytávky.

Konec zlodějům notebooků

Na fakultě sociálních studií půjčí studentům sluchátka, flash disk, zámek na notebook nebo skříňku na oblečení. V knihovně je telefonní budka a skener, který na rozdíl od ostatních ukládá obsah přímo na flash disk. Studenti, kteří se chtějí učit společně nebo organizují nějaký projekt, si mohou rezervovat seminární místnost s projektorem. „Nejvíce si naši čtenáři půjčují skříňky a zámky na notebooky, ale oblíbená jsou i sluchátka. Flash disky si zatím půjčují nejméně, ale je to novinka, o které se teprve postupně dozvídají, tak je to pochopitelné,“ řekl knihovník z fakulty sociálních studií David Humpolík.

Na filozofické fakultě půjčují nejen flash disky, zámky na notebooky nebo sluchátka, ale i deky, nabíječky na mobil a myši k počítači. Pokud si dotyčný chce číst za deštivého počasí, není problém ani vypůjčení deštníku. Knihovna nezapomíná také na studenty, kteří preferují elektronické knihy. Za zálohu tisíc korun si mohou půjčit čtečku.

V kampusu mysleli i na děti
Knihovna univerzitního kampusu se v nabídce liší tím, že myslí i na studenty a studentky s dětmi. V knihovně se nachází malý dětský koutek a přebalovací místnost. Podobně jako na filozofické fakultě, i tady si čtenáři mohou půjčit deku, sluchátka nebo udělat pohodlí v sedacím vaku. „Zatím jsem v knihovnách využil převážně kopírování, tisk, bibliobox na vracení knih a v knihovně fakulty sociálních studií i telefonní budku. Myslím si, že tyto knihovní služby jsou užitečné třeba pro erasmáky, než se v našem prostředí úplně zorientují,“ vysvětlil student Literatury a mezikulturní komunikace Lukáš Vlasák.
Klidová zóna v Knihovně Přírodovědecké fakulty nabízí studentům možnost odpočinku. Nebo studia. Foto: knihovna.sci.muni.cz

Klidová zóna v Knihovně Přírodovědecké fakulty nabízí studentům možnost odpočinku. Nebo studia. Foto: knihovna.sci.muni.cz

Ke studiu, poradám či organizaci projektu lze využít jeden z pěti studijních boxů v knihovně ekonomicko-správní fakulty. Místnosti jsou vybavené televizí a počítačem, na kterých si studenti promítají například své prezentace. Dále mají v knihovně na půjčení dva tablety ke čtení časopisů a novin přes aplikaci Publero.

I ostatní knihovny Masarykovy univerzity nabízejí různé nadstandardní služby, jen už nejde o tak širokou nabídku. Tablety půjčí i na přírodovědecké fakultě a nabídnou i tvorbu kroužkové vazby nebo rezervaci individuálních studijních boxů. Podobné studovny se nachází v knihovně pedagogické fakulty, kde je i počítačová učebna, studenti si zde také mohou půjčit sluchátka nebo elektronické čtečky. Novinkou je tu Knihbudka, do které mohou studenti donést nepotřebné knihy a darovat je tak svým spolužákům.

Ondřej Myšák