Vědci z Masarykovy univerzity zkoumají ledovce v Antarktidě

„Paráda, po dvou týdnech na cestě jsme konečně tady,“ napsal v první zprávě do České republiky Pavel Kapler, vedoucí expedice Masarykovy univerzity na Antarktidu. Jedenáctičlenné skupině se po dlouhé cestě a čekání na příhodné počasí podařilo zabydlet na výzkumné stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse. Společnost jí kromě…

Po dlouhém čekání na příznivější počasí se výzkumníkům podařilo dorazit do stanice. Foto: Facebook/Polární výzkum na Masarykově univerzitě

Paráda, po dvou týdnech na cestě jsme konečně tady,“ napsal v první zprávě do České republiky Pavel Kapler, vedoucí expedice Masarykovy univerzity na Antarktidu. Jedenáctičlenné skupině se po dlouhé cestě a čekání na příhodné počasí podařilo zabydlet na výzkumné stanici Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse. Společnost jí kromě tučňáka Johanna, maskota Českého antarktického nadačního fondu, dělá také Duháček z televizní stanice Déčko.

Skupina vyrazila z Prahy na konci prosince a s přestupem v Římě letěla až do argentinského Buenos Aires a poté na vojenskou základnu v patagonském Rio Gallegos. Zde museli kvůli špatnému počasí strávit silvestrovský večer a dalších osm dní. V Riu nakoupili poslední zásoby čerstvých potravin a druhý den se přesunuli na argentinskou základnu Marambio na Seymurově ostrově a vrtulníky je dopravily na stanici v Antarktidě.

Antarktida polární výzkum MU

Vědci vyrazili na cestu koncem prosince. Foto: Facebook/Polární výzkum na Masarykově univerzitě

Nejdříve museli odzimovat stanici a zabydlet se.  Podle Kaplerovy zprávy letos nebylo skoro nutné vyčistit stanici od sněhu. „Také moře kolem ostrova Jamese Rosse letos poprvé po třech letech nezamrzlo, to ocenili i tučňáci, kteří se po několika letech vrátili do okolí,“ uvedl.

Již desátá expedice na Mendelovu stanici potrvá do konce února. Vědci mají za úkol kromě udržování stanice a přístrojů také výzkumné práce. S pomocí vrtné soupravy odeberou vzorky pro mikrobiologický a geomorfologický výzkum. Vrt také poslouží ke zkoumání teplot v hlubších vrstvách půdy. V dalších pěti týdnech plánují měřit změny ledovcové hmoty v okolí. Budou pokračovat i v testování nového typu větrné elektrárny, který byl vyroben v České republice.

Celkem jedenáctičlenný tým se skládá z šesti vědců a pěti externích pracovníků Českého antarktického nadačního fondu, kteří si cestu hradí sami. Do poslední chvíle totiž vědci nevěděli,  jak se česká vláda postaví ke sponzorování výzkumu, proto se musela expedice omezit na nejnutnější členy. Mezi účastníky jsou zástupci všech důležitých vědeckých oborů i nezbytný lékař. Společnost jim dělají i dva maskoti. Jedním z nich je plyšová hračka Duháček z televizní stanice Déčko, které bude ve svých Zprávičkách pro děti pravidelně o expedici informovat veřejnost.

Kateřina Chládková