Volby do Akademického senátu: Igor Petrecký

Igor Petrecký ze Starče je studentem čtvrtého ročníku Práva a prvního ročníku Veřejné ekonomiky a správy. Za 22 let života se stihl veřejně angažovat v krajské samosprávě, komunální politice i Armádě České republiky, kde tři roky sloužil v Aktivní záloze. Nyní kandiduje do Studentské komory Akademického senátu MU za Ekonomicko-správní fakultu. Jaký je člověk, který chce zasedat v nejdůležitějším samosprávném orgánu univerzity?

Nerad stojím stranou, říká Igor Petrecký. Foto: archiv Igora Petreckého

Nerad stojím stranou, říká Igor Petrecký. Foto: archiv Igora Petreckého

„Původně jsem byl na ekonomce zapsaný už před třemi lety, ale díky vojenským cvičením jsem nestíhal a zápis zrušil,“ vysvětluje Petrecký, proč se nyní po letech vrací na Ekonomicko-správní fakultu. „Navíc přechod ze střední školy technické na práva byl, co se týká objemu učení i stylu výuky, tvrdý. Teď jsem uznal, že je správný čas, kdy bych mohl studium na obou školách zvládnout,“ dodává hrdý student Masarykovy univerzity, za kterého se Petrecký označuje ve svém volebním programu.

Jak ses ke službě u armády vůbec dostal?
Odmalička byl můj oblíbený seriál JAG, v armádě mám i příbuzné, jeden z mých vzdálených bratranců sloužil v Iráku, takže jsem o ní přemýšlel odjakživa.

Hlásil ses na Univerzitu obrany?
Hlásil, na obor Letecké elektrotechnické systémy. Když jsem se rozhodoval, kam nastoupit, říkal jsem si, že do armády můžu kdykoliv, kdežto s leteckým oborem bych už mohl sloužit pouze u armády. Takže vyhrála veřejná škola. Ale není den, kdy bych si nevzpomenul, že bych teď mohl nosit uniformu… Trochu mi to chybí, docela jsem se v záloze vyblbnul. Ale postupem času bylo stále těžší skloubit armádu a studium. Cvičení se mi kryla se zkouškami, a proto jsem smlouvu s armádou neprodloužil.

Máš dosud nějaké zkušenosti s činností akademického senátu?
Kandidoval jsem na Právnické fakultě a skončil jsem na posledním místě. Jednak jsem podcenil kampaň, jednak mě znevýhodnil technický problém v ISu. Na prvním vyhlášení voleb jsem v seznamu kandidátů nebyl, protože IS nevzal víc než pět políček a já byl přihlášený jako šestý. Potom se obnovovala volba, moje jméno přibylo, ale většina už měla rozhodnuto z předchozích pěti kandidátů. Uvidíme, jak to dopadne teď. Mimochodem, jsem členem organizace ELSA, v níž je i spousta senátorů, takže se o senátu docela často bavíme.

Jaké jsou tvé cíle v Akademickém senátu?
Jako zástupce studentů budu dbát na to, aby nedošlo k nepoměru mezi učitelskou komorou a studentskou. Dost často kandidují za studenty doktorandi, kteří jsou sice oficiálně stále studující, ale podle mě spíš spadají mezi učitele. A co se týče konkrétních kroků: Posledně, když jsem šel do kampusu, jsem si nemohl svým ISICem otevřít dveře, dokud jsem nepoprosil někoho z Lékařské fakulty, aby použil svůj ISIC. Tohle bych chtěl změnit, protože kampus užívají nejen medici, přírodovědci a sportovci, ale i další studenti, kteří si tam jdou třeba půjčit knížku nebo vytisknout přednášku. Dál bych chtěl umožnit, aby se peníze na menzu daly dobíjet převodem z účtu. A vůbec bych chtěl sjednotit systém placení všech služeb na univerzitě pod jednu střechu. SUPO už dnes zahrnuje věci jako je třeba tisk, hrazení pokut v knihovně nebo platba kolejí, připojme tedy i další služby.

Studuješ dvě školy, rozjíždíš politickou kariéru… Co děláš ve volném čase?
Dnes jsem se třeba snažil naučit se nazpaměť správní řád. Říkal jsem si, že tahat s sebou zákoníky v tašce je horší než je nosit v hlavě. Ale už jsem zapomněl polovinu paragrafů, co jsem se naučil, takže v tom asi nebudu pokračovat.

Co koníčky, které nejsou spojené se školou – knihy, filmy, hudba?
Beletrii moc nečtu, spíš odborné knihy. Málokdy se najde něco, co mě z beletrie zaujme. Naposledy jsem četl 1984 od George Orwella. A na střední škole jsem celou beletrickou knihu nepřečetl ani jednu… Filmy mám rád, spíš hollywoodskou produkci, jako Spy Game nebo Black Hawk Down. Z hudby spíš metal, konkrétně Linkin Park nebo Manower.

Co tě vlastně motivuje aktivně se zapojovat do veřejného dění?
Já nevím. Nerad stojím stranou. Prostě mám pocit, že když je potřeba něco udělat, měl bych se přihlásit k tomu, aby to bylo uděláno.

Dále si LeMUr připravil krátký vědomostní dotazník, aby naši čtenáři mohli posoudit kompetentnost jednotlivých kandidátů.
Otázka Odpověď Igora Petreckého Správná odpověď
Jak se jmenuje rektor MU? Petr Fiala. Petr Fiala
Kolik máme senátorů ve SKAS MU? Za Právnickou jsou tam tři zástupci – dva a náhradník. Máme devět fakult, takže… Osmnáct. 18
Jak se jmenuje předseda Studentské komory Akademického senátu MU? Předsedou senátu je docent Křepelka, kdo předsedá studentům nevím. Zdeněk Ručka
Jaká je největší fakulta co do počtu studentů? Filozofická. FF
Co je to FRIM? Čip v ISICu? Fond reprodukce investičního majetku
Čím se v poslední době zabýval senát MU? Předpokládám, že kampusem. Pak tu byla aféra okolo Josefa Fialy z Právnické fakulty a
okolo Martina Svobody z Ekonomicko-správní fakulty.
Schvaloval dlouhodobý záměr MU a aktualizaci dlouhodobého záměru. (Kampusem se zabýval na posledním zasedání jen okrajově, aféry jsou již starší záležitosti.)
Jaké má pravomoci AS MU? Pravomoci akademického senátu vyplývají ze zákona číslo 111/1998 Sb. o vysokých školách.

Takže například schvaluje rozpočet školy a… Volí rektora, ten je pak jmenován prezidentem.
Na zbytek bych se podíval do zákona.

Volí rektora, schvaluje rozpočet a rozpočtová pravidla, statuty fakult apod.

Volby do Studentské komory Akademického senátu MU budou probíhat od 14. do 19. října prostřednictvím aplikace e-volby v ISu. Hlasovat je možné pro jednoho nebo dva kandidáty. Konkurenty Igora Petreckého jsou Matej Drozd, Michal Putna a Pavel Šíma. Volební program Igora Petreckého najdete na http://www.petrecky.cz/.

Autor: Martina Pelcová