Volby do Akademického senátu: Pavel Šíma

Pavel Šíma je ve svých třiadvaceti letech už zběhlým studentem. Během studia na Masarykově univerzitě prošel čtyřmi fakultami.  Vedle toho strávil rok na americké univerzitě v Bejrútu, pracoval ve studentském časopise Halas a v současné době se věnuje PR marketingu. Co nám může nabídnout jako kandidát do AS MU?

Kandidát do SK AS MU Pavel Šíma strávil rok v zahraničí. Foto: Tomáš Muška/LeMUr.mu

Začneme takovou všední otázkou, proč kandiduješ do Akademického senátu Masarykovy univerzity?
Já si myslím, že existuje jediný legitimní důvod, proč člověk může kandidovat do jakýchkoliv voleb. A to je, že chce něco udělat pro své voliče, což jsou v našem případě studenti Masarykovy univerzity. Myslím si, že jsem schopen pro ně něco udělat. A proč jsem se rozhodl kandidovat zrovna do těchto voleb? Já už jsem kandidoval tady na FSS do fakultního senátu, a tam jsem se těsně nedostal, o pár hlasů. V momentě, kdy přišel e-mail, že budou volby do AS MU přes Ekonomicko-správní fakultu, tak jsem to zvažoval. Hlavní impuls ale nastal, když mi napsal jeden stávající senátor – Petr Soukeník, že by mě tam rád viděl a chtěl by mě podpořit ve volbě. V ten okamžik jsem se rozhodl, že má smysl do toho jít.

Mohli bychom se podívat na tvůj program. Proč by tě měl někdo volit?
Můj program je založen na třech stěžejních bodech. Než se k nim dostaneme, chtěl bych předeslat, že tomu programu naprosto věřím, protože já ho vlastně žiju. Všechno co prosazuju, to jsou v podstatě věci, které jsou z mého života nebo z mé akademické kariéry a na nich se snažím stavět. Takže konkrétně, ten první bod je praxe a praktická výuka. Ano, vzpomínám si na dobu, kdy jsem byl v prváku a považoval jsem čtení filozofické literatury za ten nejlépe strávený čas. Ale později jsem si uvědomil, že teorie samotná není samospásná, že jenom pokud je doplněná i o praxi, tak může dát člověku ten plnohodnotný zážitek ze studia. Že to vyžadují zaměstnavatelé, už nemusím ani dodávat. Já jsem se třeba zapojil do Halasu a momentálně rok působím na pozici vedoucího PR marketingu v jednom občanském sdružení. A dalo mi to spoustu zkušeností. Myslím, že by každý student měl dostat stejnou šanci. Čím víc bude možností praxe při studiu a čím víc kursů bude zaměřeno prakticky, třeba i s odborníky mimo akademickou sféru, tím lépe.

Co je dalším bodem tvého programu?
Můj druhý bod je podpora zahraničních výjezdů, stipendijních stáží plus stipendií jako takových, nejen do zahraničí. Zase to vychází z mé zkušenosti, když jsem strávil rok na americké univerzitě v Bejrútu a doteď na to vzpomínám jako na nejlepší rok v mém životě. Získal jsem tam zkušenosti akademické, sociální, třeba i milostné. Několikrát jsem se ocitl v ohrožení života. Získal jsem jakýsi odstup a taky můžu srovnávat. Chci říct, že vzdělání na Masarykově univerzitě je kvalitní, třeba v porovnání s tou americkou univerzitou. Ale tím, že člověk stráví pět let jen na MU, se ochudí o něco navíc. Čím více možností vyjet do zahraničí, tím lépe. S tím ovšem souvisí i finanční podpora. Ta by se neměla týkat jen těch zahraničních výjezdů, ale měly by se podporovat i různé extra aktivity studentů.

A poslední stěžejní bod?
Třetí bod je spolupráce mezi fakultami. Máme devět fakult a každá je v něčem dobrá. Nedá se říct, že jedna by byla top a druhá úplně k ničemu. Myslím, že spolu vytváří hybnou sílu, která tlačí tu univerzitu dál. U studentů by mělo být umožněno, aby si mohli zapisovat béčkové a céčkové kursy i mimo svoje fakulty. Aby jich bylo nabízeno co nejvíc, aby o nich věděli a aby si mohli tímto způsobem rozšiřovat svoje obzory. Určitě bych byl také pro podporu mezifakultních studií. Já třeba studuju ekonomické informační systémy, které jsou napůl na ESF a napůl na FI. ESF samotná by mi nemohla dát zkušenosti z IT. A na FI bych v životě nezískal ekonomické znalosti. Vrátila bych se teď k zahraničním pobytům a stážím.

Kde jsi byl ty a jak dlouho?
Byl jsem na americké univerzitě v Bejrútu. Jak jsem říkal, označuji to za nejlepší rok svého života. Našel jsem si spoustu kamarádů, potrénoval jsem se v angličtině, naučil jsem se arabsky. Zažil jsem atmosféru amerického kampusu, která se vůbec nedá porovnat s našimi oddělenými budovami. Získal jsem taky jakýsi odstup. Třeba kvalita některých oborů je na Masarykově univerzitě větší, ale na druhou stranu nám tady chybí přístup ke studentům jako ke klientům. Což v případě, kdy v zahraničí zaplatí třeba dvě stě tisíc za semestr, automaticky takový přístup požaduje. To tady není a myslím si, že je to chyba, protože stejně za nás univerzity dostávají zaplaceno od státu. Takže by si měli uvědomit, že by se k nám tak měli chovat. Ale na druhou stranu studenti to nevyžadují.

Co si představit pod takovým přístupem?
Já jsem třeba zažil ve zkouškovém knihovnu otevřenou do pěti do rána. Je to přesně ten typ služby, který je pro studenty dobrý a který nic moc nestojí. V podstatě zaplacení tří týdnů přesčasů dvěma knihovníkům a jednomu hlídači nejsou tak velké výdaje v porovnání s tím, jaké přínosy by to mělo pro ty studenty.

Jak trávíš svůj volný čas?
To je těžká otázka, toho volného času moc nemám. S trochou nadsázky se dá říct, že ve volném času studuju. (smích) Rád si třeba čtu. Už jsem se vzdal beletrie, protože na to opravdu není čas. Vybírám si třeba nějakou zábavně-naučnou literaturu.

A například nějaký sport?
Já dělám všechny možné sporty, protože jsem kluk a od malička jsem běhal po ulicích. Zajdu si na fotbal, squash, v zimě lyžuju, hraju hokej. Ale všechno samozřejmě na té amatérské úrovni.

Dále si LeMUr připravil krátký vědomostní dotazník, aby naši čtenáři mohli posoudit kompetentnost jednotlivých kandidátů.
Otázka Odpověď Pavla Šímy Správná odpověď
Jak se jmenuje rektor MU? Petr Fiala Petr Fiala
Kolik senátorů je ve Studentské komoře AS MU? Myslím, že jsou to dva na každou fakultu. Takže by to mělo být 18. 18
Jak se jmenuje předseda Studentské komory? Tak to nevím. Zdeněk Ručka
Věděl bys, jaké pravomoci má AS MU? Volí rektora, schvaluje návrh rozpočtu, schvaluje rozpočet, schvaluje vnitřní předpisy univerzity (různé studijní řády apod.). Volí rektora, schvaluje rozpočet a rozpočtová pravidla, statuty fakult apod.
Co je to FRIM? Nevím Fond reprodukce investičního majetku
Jaká je největší fakulta co do počtu studentů? Filozofická fakulta. FF

Volby do Studentské komory Akademického senátu MU budou probíhat od 14. do 19. října prostřednictvím aplikace e-volby v ISu. Hlasovat je možné pro jednoho nebo dva kandidáty. Dalšími uchazeči o senátorský post jsou Matej Drozd, Michal Putna a Igor Petrecký. Volební program Pavla Šímy najdete na jeho osobní stránce v ISu nebo ve facebookovské skupině Pavel Šíma na senátora.

Autor: Klára Trizuliaková