Vždy jsem chtěl proti dezinformacím na internetu něco dělat, říká František Trojan
Jak se chovat bezpečně na internetu, ověřovat informace nebo poznat hoax. To všechno učí na přednáškách spolek Zvol si info, který slaví tři roky působení a při té příležitosti uvedl novou hru Infosaurus. Jak probíhají přednášky a jaké se chystají projekty do budoucna, naší redaktorce v rozhovoru pověděl František Trojan.

Zvol si info slaví tři roky od založení a k výročí vytvořilo hru Infosaurus. Koho to napadlo a proč je to zrovna retroskákačka?
Podle mě to byl nápad Kateřiny Křivánkové, která je jednou ze zakladatelů Zvol si info a celý projekt má na starosti. Myslím, že dostali kontakt na člověka, který dělá retroskákačky, a my si řekli, že by bylo hezké mít takovou vlastní hru. Tak jsme se ku příležitosti třetího výročí rozhodli, že necháme Infosaura vyrobit.
Jak hra funguje?
Postavička dinosaura, tedy Infosaura, putuje různými historickými obdobími od pravěku až po současnost. Za úkol má kromě překonávání nástrah a bojování s padouchy odpovídat správně na otázky. Ty se týkají právě dezinformací, hoaxů, ať už z historie nebo ze současnosti, a různých technik, jak falešnou zprávu nebo manipulaci rozpoznat. Když se hráči povede odpovědět na otázku správně, jeho Infosaurus se stává na chvíli nesmrtelným. To může sloužit i jako pozitivní motivace.
Jaké jsou na hru zatím ohlasy?
Na sociálních sítích se po vydání hry objevila spousta pozitivních komentářů. I na mém facebooku, kde jsem hru sdílel, jsem se setkal s pozitivními ohlasy. Lidé tvrdili, že ta hra je super a lidi baví. Hru už také nabízíme na přednáškách a lidé se ozývají, že ji stahují a hrají.
Ví se, kolik si hru stáhlo lidí?
Zatím jsou to prakticky tisíc stažení.
Zvol si info dělá také přednášky. Pro koho jsou určené?
Přednášky jsou dnes určené prakticky pro kohokoliv. Přednášíme pro základní, střední i vysoké školy. Pak děláme přednášky pro veřejnost, ty mohou být součástí konferencí, například KRIMYŠ. Zvou si nás také do knihoven, kde děláme přednášky pro knihovníky, nebo do domovů důchodců.
Liší se přednášky nějak?
Ano, je důležité, že každá přednáška je svým způsobem trochu jiná. Třeba na základní škole řešíme převážně sociální sítě, na středních školách se zabýváme více dezinformacemi a v domovech seniorů se zaměřujeme na řetězové e-maily. Zkrátka se snažíme přednášky přizpůsobit publiku, pro které je děláme.
My, jako mladá generace, jsme je naučili používat zavináč, ale už jsme jim neukázali, co se stane, když ho použijí, a co jim do e-mailové schránky může přijít.
Jaké skupiny jsou k dezinformacím náchylnější?
Na základní škole, kde zájem o politiku ještě není tak velký, to je spíš otázka bezpečnosti na internetu. Jde o to, jestli jsou žáci schopní určit, kdy je jejich chování bezpečné, nebo jestli si jsou vědomi toho, že mají profil veřejný, nikoliv soukromý. Původně Zvol si info vzniklo, protože vyšlo najevo, že poměrně velké množství mladých lidí si informace neověřuje. Nejsem v tom však negativní a myslím, že se to u středoškoláků výrazně zlepšuje.
A jak moc jsou k dezinformacím náchylní senioři?
Nemám přímo nějakou empirickou analýzu, ale řekl bych, že u nich ten problém může být největší. My, jako mladá generace, jsme je naučili používat zavináč, ale už jsme jim neukázali, co se stane, když ho použijí, a co jim do emailové schránky může přijít. Takže tam ta náchylnost je určitě velká. Ale náchylní jsou i teenageři.
Jaké máte na přednášky ohlasy?
Většinou pozitivní. stává se, že nám volají s tím, že všechno bylo super, děti byly nadšené a přejí si, abychom přijeli znovu. Dále si školy například přiobjednávají přednášky pro další třídy. Často se na školy vracíme a sami učitelé jsou překvapení, co vše se dá o mediálním světě naučit.
Pořádáte přednášky jen v České republice, nebo jezdíte i na Slovensko?
Máme jak českou sekci, tak i slovenskou. Součástí Zvol si info je poměrně dost Slováků, kteří založili jakousi slovenskou odnož, takže mají přednášky ve slovenštině a nově máme také web ve slovenštině.
Co bylo pro tebe tím impulsem se zapojit do Zvol si info?
Rozšíření dezinformací na internetu jsem vždy vnímal jako problém a chtěl jsem s tím něco dělat. Kvůli své lenosti jsem však dlouho nic nedělal. Když jsem přišel na Masarykovu univerzitu, oslovila mě kamarádka Josefína Knollová, která ve Zvol si info už působila, zda bych to nechtěl zkusit. Šel jsem na konkurz a vzali mě. Nebyl to úplně impuls, ale spíš šlo o jakousi souhru událostí.
Setkáváš se často ve svém okolí a sociální bublině s lidmi, kteří dezinformacím věří?
Obecně ne, až na jednu výjimku, kterou je kamarád často věřící konspiračním teoriím. Když spolu diskutujeme, tak se mu snažím na základě faktů, které doufám, že mám, tyto teorie vyvracet. Je pro mě však obohacující zkušenost debatovat s druhou stranou názorového spektra a myslím, že je to velmi důležité.
Uvěřil jsi ty sám někdy nějaké dezinformaci, hoaxu nebo konspiraci?
Uvěřil, docela nedávno. V době, když byl prezident Zeman v Číně, se na internetu objevila zpráva, že pomohl nějaké stařence a věnoval jí svou hůl. Bylo k tomu i video, kde fiktivní Miloš Zeman předává hůl stařence na čínské ulici. Nikde bych to nejspíš nesdílel, ale na první dobrou jsem tomu uvěřil, než jsem si zjistil, že je to podvrh.
Připravuje Zvol si info do budoucna nějaké nové projekty?
Máme hotovou a vydanou příručku pro rodiče o sociálních sítích, kde je popsané, jak nejznámější a nejpoužívanější sociální sítě fungují, jaká jsou jejich pozitiva a negativa a jaká jsou rizika jejich používání. Zároveň je tam také popsáno, jak funguje lidský mozek při jejich používání. Příručka může být i pro děti a uživatele sociálních sítí. Rodiče, kteří se občas můžou ztrácet v tom, co jejich dítě na tom mobilu dělá, díky ní získají alespoň základní přehled o tom, co jejich dítě může používat a na jakých sociálních sítích může být zaregistrováno. Do vzdálenější budoucnosti chystáme projekt pro mladší generace, o kterém se ještě nesmí mluvit.
Kdo je František Trojan?
František Trojan je studentem druhého ročníku politologie a žurnalistiky na Masarykově univerzitě. Ve Zvol si info působí jako lektor na přednáškách. Kromě toho, že se rád věnuje informování o dezinformacích, také rád sleduje sporty, filmy a seriály a je velkým fanouškem plzeňského piva.